radio andrychów logo
Środa, 29-03-2017, Imieniny obchodzi: Wiktoryna, Eustachy, Cyryl
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2016-06-14 11:57:00 Liczba komentarzy0

Ziemia zatrzęsła się niedaleko od Andrychowa


W domach kołysały się meble, drżały szyby w oknach, a wstrząs był odczuwalny w promieniu kilkunastu kilometrów od nas. To było tej nocy, z 13 na 14 czerwca.
Donoszą o tym dzisiejszy Onet i Radio Kraków. To one podały wiadomość, że wczoraj tuż przed 23.00 ziemia zadrżała w okolicach Oświęcimia i Chrzanowa, a siła wstrząsów wynosiła dwa i pół w skali Richtera. Trzęsienie ziemi w Małopolsce? Czy to jakiś ewenement?
Bynajmniej! Sześć lat temu, w lutym 2010 roku wstrząs w tym samym obszarze miał siłę 3,5 stopnia w skali Richtera. Rok temu w okolicach Libiąża siła wstrząsów wyniosła nawet 3,7. Ale ani tamte, ani ten nie należą do zbyt groźnych, bo były zbyt słabe, aby spowodować jakieś nieszczęścia. Ich przyczyną są ruchy górotworu, który naruszony został przez wydobycie węgla. Więc nie jest to prawdziwe trzęsienie ziemi – mógłby ktoś powiedzieć. U nas nigdy nie było trzęsień ziemi! – dodałby ktoś inny. 
Nic bardziej mylnego. Otóż były i są dość solidnie udokumentowane w źródłach historycznych. Ponieważ Andrychów jest dość młodym miastem, to pozwolę sobie sięgnąć do kronik sąsiadów, którzy mają jedne z najstarszych i cennych ksiąg cechowych – bo to zarazem znakomite kroniki. 
W latach 1785 i 1786 Kęty nawiedziły aż trzy trzęsienia ziemi. Świadek tych wydarzeń, J. Kotoński sporządził w księdze cechowej szczegółowe opisy tych zdarzeń. Pierwsze trzęsienie wydarzyło się 22 sierpnia 1785 r. Kotoński notował: „nigdy tu w Kętach nie praktykowane ani w okolicach tych tu słychane dało się odczuć trzęsienie ziemi i szum podziemny”. Jedenaście miesięcy później 27 września 1786 r. przyszło kolejne, co takim słowami opisał ten sam kronikarz cechowy: „o 4 z rana drugi raz tu w Kętach i na mil kilkadziesiąt w okolicy było straszniejsze i dłuższe trzęsienie ziemi, gdyż trwało przez trzy Zdrowaś Maria, a które wielką trwogą lud przeraziło”.  
Jak na kilkanaście mil wkoło, to zapewne było odczuwalne także w Andrychowie.
Oto fragment dotyczący trzeciego, najdotkliwszego trzęsienia ziemi w Kętach, które miało miejsce 3 października, czyli tydzień po poprzednim, drugim już: „Ziemia się nadzwyczajnie trzęsła, ściany w domach ruszały, powały trzaskały, okna brzęczały, a z słabszych szyby wylatywały, dachy się z jednej strony na drugą przechylały, deseczki i gonty zlatywały, kury z grzęd pospadały, zgoła wielki strach na ziemi już ostatniego ginienia okazywał się. W ziemi zaś wielki gruch wzruszył się i tak się widziało jakoby wozów ciężko obładowanych wielki gmin z szelestem szedł. W kościołach sklepienia się padały, mury rozstępowały. Na ratuszu kęckim zegar z trybów wyskoczył i we dzwon uderzył, w innych zaś miejscach dęby do połowy łamało, w lasach drzewa obalało. Trwało to trzęsienie ziemi przez trzy pacierze.
Zatem i tutaj bywały prawdziwe trzęsienia ziemi. A poza tym, to śpijmy spokojnie, były przecież 230 lat temu!
man
Galeria zdjęć
foto
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich

  Player nie działa? Kliknij tutaj:

  Pobierz plik strumienia MP3
  Imprezy kulturalne
  Wiosna w Teatrze 2017
  Ogłoszenia drobne
  • Wynajmę garaż
   Wynajmę garaż przy ul. Lenartowicza tel: 660 329 020...
  • Sprzedam samochód
   Mam do sprzedania Golfa IV 1,4 benzyna (75 KM) Rocznik 1999. Samochód posiadam od grudnia 2015 roku i generalnie od tamtego czasu nie sprawiał mi większych problemów, poza drobnymi ust...
  • Sprzedam sukienkę komunijną.
   Sprzedam sukienkę komunijną. Biała, błyszcząca, do sukienki dołączam torebkę. Wymiary: Dł. ogólna 114 cm, Dł od pasa w dół 82 cm, dł. rękawa 49.5 cm
   Cena 100 zł....
  • Sprzedam skórzane szpilki 41
   Sprzedam skórzane szpilki firmy Buffalo London, rozmiar 41, wysokość obcasa 9 cm. Cena 150 zł. Tel. 502 840 347...
  • Szukam mieszkania do wynajęcia w Andrychowie lub okolicy
   Szukam pilnie mieszkania do wynajęcia w Andrychowie, Wadowicach lub okolicy, niedużego tak do 45 m2, wolnego od kwietnia/maja. Proszę o kontakt. Tel. 512 409 990. e-mail: elkamailbox-wz@yahoo.pl...

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka Dr Max II
  ul. 27 stycznia 9
  33 877 02 13
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Łukasz Gieruszczak - administrator strony
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Grzegorz Sroka
  • Marta Paczyńska
  • Andrzej Fryś
  • Krzysztof Paczyński
  • Jan Zieliński
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu