logo
repertuar kina
Czwartek, 22-02-2018, Imieniny obchodzi: Piotr, Marta, Małgorzata
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2017-08-10 12:07:00 Liczba komentarzy0

Felieton - Czekając na Beskidzką Drogę Integracyjną


W ostatnim dniu sierpnia zapadnie decyzja w sprawie BDI, a chodzi o odwołanie od decyzji środowiskowej, którą zaskarżył burmistrz Wadowic i dwa stowarzyszenia. Rząd z kolei przyznał już fundusze na ten cel.
Po tej dacie dowiemy się, czy najważniejsza inwestycja drogowa w naszym regionie wreszcie ruszy. Przypomnijmy, że BDI to planowana ekspresowa droga łącząca Bielsko-Białą z Krakowem, przez węzeł Głogoczów. Od lat droga ta jest planowana, projektowana, uzgadniane są jej przebiegi, ale jak do tej pory na tym się kończy.
I tym razem mamy też tylko deklaracje, wpisywanie w plany i przyznawanie wirtualnych funduszy. Tak na przykład w lipcu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że 12 lipca 2017 r. Rada Ministrów przyjęła przedłożoną przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa aktualizację Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). Zmieniony dokument dokonuje priorytetyzacji drogowych zadań inwestycyjnych, z uwzględnieniem nowego limitu dostępnego na inwestycje realizowane na sieci dróg krajowych.
W ramach tej, jak to ładnie nazwano „priorytetyzacji” rząd wpisał do swych planów właśnie Beskidzką Drogę Integracyjną, zresztą nie po raz pierwszy. Co więcej, zadeklarowano przyznanie na jej budowę kwoty 4 miliardów 300 milionów złotych z budżetu państwa. Było z czego, bo z kolei 20 czerwca 2017 r. Rada Ministrów podniosła limit finansowy Programu Budowy Dróg Krajowych ze 107 mld zł do 135 mld zł. Skąd te pieniądze? A tego już nie wiadomo. Przypomnijmy sobie drobny fakt: nie tak dawno rząd planował podwyżki podatku na paliwo, żeby było z czego finansować między innymi budowę dróg. Po społecznych reakcjach na te pomysły władza się z nich wycofała. Ale to wcale nie oznacza, że pieniądze się znalazły w innym miejscu.
Mimo to Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa tak skomentował  decyzje o „priorytetyzacji”: Zwiększony limit finansowy Programu Budowy Dróg Krajowych pozwala na realizację nowych, nieujętych w dotychczasowym limicie odcinków dróg ekspresowych i autostrad. 
Coś się chyba jednak zmienia, bo jeszcze w tamtym roku ten sam minister Adamczyk, zapewniał, że BDI nie ma szans na realizację przed 2022 rokiem. 
Z kolei Iwona Mikrut z GDDKiA mówi w tej kwestii tak: Wpisanie do Programu zmienia jedną kluczową kwestię: zapewnia budowie finansowanie, którego wcześniej nie miała. Na całą drogę Bielsko-Biała-Głogoczów przeznaczono 4,3 mld zł.
Przy tej wyliczance miliardów na poprawę komunikacji w Polsce nie należy zapominać o kontekście, czyli wielkich planach ministra Morawieckiego związanych z tą właśnie komunikacją – Centralnym Porcie Komunikacyjnym między Warszawą a Łodzią (za 32 mld zł), o wspomnianej Via Baltica (prawie 28 mld zł), czy pociągach w rurach próżniowych (ta fantazja nie ma jeszcze wyceny). Tylko wciąż bez odpowiedzi pozostaje pytanie, skąd wziąć na to pieniądze? Minister Morawiecki lubi pokazywać, jak jego plan już rozpędza gospodarkę. Tyle, że czasem pomija niektóre fakty. O drogach mówił niedawno w toruńskim radiu, że w tym roku na ich remonty mamy w budżecie 4 mld zł, a w przyszłym „postaramy się, aby również były na to środki”. 
Prawda jest taka, że nieco ponad cztery miliardy złotych to cały roczny budżet GDDKiA, tej samej, która ma budować BDI. Ale z tej kwoty ponad miliard wydawany jest na bieżące utrzymanie dróg i płace wszystkich pracowników w całym kraju. Do tego minister dopiero zapowiada, że będzie się starał o fundusze na przyszły rok. Mówi o staraniach o kilka miliardów na drogi, a rządowe plany obejmują ponad sto trzydzieści miliardów.
Wszystkie samorządy – nawet wadowicki, wbrew burmistrzowi – których gminy leżą na trasie planowanej BDI i dzisiejszej, zakorkowanej DK 52 wierzą i chcą wierzyć, że ta niezwykle ważna droga powstanie. Bez niej rozwój tego regionu będzie zahamowany. Niestety, śmiem wątpić w ten dzisiejszy entuzjazm wokół deklaracji rządowych na temat  BDI. Po podobne zapewnienia słyszę od 40 lat, od czasów wicepremiera Karkoszki, był taki w PRL-u, i też był wizjonerem. Potem było jeszcze paru innych obiecujących premierów, ale każdy tak samo bez gotówki. Dlatego uwierzę, gdy rząd sięgnie do prawdziwej kasy, a nie wirtualnej, że ktoś wbije wreszcie pierwszą, przysłowiową łopatę w ziemię, a nie będzie zapewniał nas, że na papierze już wszystko jest zapisane. Papier jest cierpliwy, ludzie trochę mniej.
Marek Nycz 
Galeria zdjęć
foto
foto
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:


  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Andrychów - miejsce utkane
  Ogłoszenia drobne
  • Giełda pracy - opiekun osoby starszej
   Serdecznie zapraszamy wszystkie chętne osoby na spotkanie informacyjno-rekrutacyjne z firmą InterKadra z Krakowa, które odbędzie się w dniu 17 stycznia od godziny 11.00 w Młodzieżowym Centrum K...
  • Tworzenie stron i sklepów www - konkurencyjne ceny!
   Zajmujemy się projektowaniem nowoczesnych dostosowanych do potrzeb klienta stron internetowych i sklepów on-line. Oferujemy: - tworzenie responsywnych stron internetowych (strony dostosowane do ko...
  • KamKryst - Internetowy sklep z pościelą
   https://www.KamKryst.pl - Pościel dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na naszych stronach oferujemy: - pościele dziecięce; - pościel młodzieżową; - pościel dla dorosłych; - kołdry, ...
  • Zatrudnię kierowcę na trasy międzynarodowe BUS 3,5t.
   Poszukuję kierowcy w ruchu międzynarodowym z kat. B do 3,5t. system pracy 4/1, 3/1 Samochód Fiat Ducato 8 pal. Wymagania - prawo jazdy kat.B - mile widziana znajomość ang./niem. w stopniu ko...
  • wycinka drzew
   Wykonam każdą wycinkę kompleksową, szybko i tanio. Moje doświadczenie opiera się przeważnie na ścince sekcyjnej, karczowaniu nieużytków rolnych, wycinka drzew o obwodzie pnia od 1 metr...

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka pod Białym Orłem III
  Andrychów, ul. Włókniarzy 18a
  33 848 65 56
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Grzegorz Sroka
  • Marta Paczyńska
  • Andrzej Fryś
  • Krzysztof Paczyński
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu