logo
repertuar kina
Poniedziałek, 24-09-2018, Imieniny obchodzi: Dora, Teodor, Gerard
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2017-10-12 09:55:00 Liczba komentarzy0

Policjant piszący nie tylko mandaty


Każdy z nas ma hobby. To coś czemu najchętniej poświęca swój wolny czas. Jedni uprawiają sport, inni gotują, a jeszcze inni piszą. Właśnie to ostatnie, to hobby dwudziestosześcioletniego policjanta, Bogusława Sabudy. Pochodzi z Frydrychowic, a od czterech lat służy w Krakowie. Niedawno wydał swoją debiutancką powieść „Ludzie z cukru”.
„Co byś zrobił, gdybyś któregoś razu obudził się osiemdziesiąt osiem lat później – w nowym, obcym świecie?
To nie sen, to rzeczywistość – nowa i obca; nowy, choć ten sam świat, tylko osiemdziesiąt osiem lat później. Cezary w tajemniczy sposób trafia do przyszłości, gdzie wszystko ograniczone jest do niezbędnego minimum. Ludzie nie muszą spać – dzięki temu mogą pracować więcej i są wydajniejsi. Mieszkają w nieskazitelnie czystych mieszkaniach, wyposażonych w nowoczesne urządzenia, a ich codzienność usprawniają nowe technologie i wynalazki. Bohater dowiaduje się, że ostatnim etapem rozwoju człowieka staje się jego umysł, którym każdy potrafi posługiwać się coraz lepiej. 
Nie godząc się na codzienność, którą gardzi, usiłuje rozwikłać zagadkę swojej podróży w czasie i wrócić do dawnego życia. Po drodze odkrywa nieoczekiwane skutki wydarzeń i stara się nauczyć nowego świata. A może musi zrobić coś więcej, by z niego powrócić? Zmienić przeszłość, by wpłynąć na przyszłość.” 

- Skąd u policjanta takie zamiłowanie do książek? Do tego żeby napisać cokolwiek?
- Inspiruje się filmami, czasem nawet piosenkami. Lubię czytać, a czasem lubię też napisać jakieś króciutkie opowiadanie i z takiego jednego opowiadania zrodziła się ta książka, czyli „Ludzie z cukru”. To taki świat stworzony zupełnie w przyszłości, który bardzo różni się od tego naszego dzisiejszego. Mam nadzieje, że pokazany jest w dość ciekawy sposób i bardzo futurologiczny, czyli bardzo przyszłościowy. Mam nadzieje, że udało mi się to fajnie przedstawić.

- „Ludzie z cukru” to bardzo ciekawa wizja przyszłości. Świat ma zupełnie inne wymagania niż teraz, ludzie pracują więcej w krócej trwającym dniu. Myślisz, że dążymy do tego, że praca będzie naszym priorytetem i zajmie nam tyle czasu?
- Myślę, że właśnie do tego dążymy. Zmienia się tempo życia, co raz szybciej funkcjonujemy na co dzień,. Trochę zatracamy się w tej rzeczywistości naszej, ciągle pracujemy, chcemy poświęcać nasz czas na jakieś hobby, ale tego czasu nam ciągle brakuje. Ciężko nam się odnaleźć w tym wszystkim i właśnie ta praca jest głównym motorem napędowym tego tempa życia, które nam ciągle narasta. I wydaje mi się, że to wszystko dąży do tego byśmy poświęcali na te prace co raz więcej czasu, nawet w wolnym czasie. Można to zauważyć w różnych branżach, ale i u policjantów – nie kończy się na zamknięciu szafki, później też myślimy o tej pracy.

- Jeśli chodzi o filmy czy piosenki, o których wspomniałeś – są jakieś konkretne tytuły, którymi się inspirowałeś?
- Pewnie. Bardzo lubię filmy podobne tematycznie do mojej książki np.” Interstellar” czy piosenka zespołu Myslovitz „Dreamsellers”. Tam jest mowa o tym, że „sterowany jestem wciąż”, między innymi o tym sterowaniu ludzkiego życia jest mowa w mojej książce.

- Czemu science fiction? Czyżbyś był aż takim fanem gatunku, że oddasz się tylko jemu? A może myślałeś o tym, żeby połączyć go z jakimś innym gatunkiem?
- Bardzo lubię ten świat, bardzo lubię kreować ten świat, który jest zupełnie inny niż nasz. To jest taka fajna odskocznia od tej naszej rzeczywistości. Również inspiruje się tymi książkami, filmami i piosenkami, które są przede wszystkim opierane na zasadach funkcjonowania innego świata. Można powiedzieć, że te inne światy mnie troszeczkę inspirują. To jest fajna sprawa, że można zupełnie inaczej spojrzeć na tę naszą rzeczywistość obecną poprzez sposób kreowania innego świata, działającego na swoich konkretnych zasadach. Myślę, że dlatego będę się trzymał sc-fi.

- A czy utożsamiasz się z którymś z bohaterów? Mam wrażenie, że z reguły autor próbuje w któregoś z bohaterów przelać jakąś cząstkę siebie. Czy Ty widzisz w Czarku troszeczkę siebie?
- Łatwiej jest kreować bohaterów jeżeli odzwierciedlasz ich na podstawie ludzi ze swojego świata. Być może Czarek jest jakąś cząstką mnie, ale na pewno w niewielkim stopniu. Ja na pewni nie zachowałbym się tak jak on w sytuacjach opisanych w książce. On potrafi być nieprzewidywalny, a w niektórych sytuacjach zachowuje się w sposób nienaturalny dla siebie. Można to też zrozumieć, w końcu znalazł się w niesamowitej sytuacji. Ciężko powiedzieć co my zrobilibyśmy w takiej sytuacji. Jednak na pewno jest jakąś cząstką mnie i moich znajomych. Tak było mi łatwiej kreować tego i innych bohaterów.

- Chciałam Cię spytać o proces wydawniczy. Jak to wygląda, jak Ty aplikujesz do wydawnictwa, jaki masz wpływ na to co pojawia się w książce i na niej? Jak to wszystko wygląda od strony technicznej?
- Na początku musisz szukać konkretnego wydawnictwa, które wydaje dany gatunek. Po tym jak dotrzesz do wydawnictwa i masz pozytywną opinie Twojej przyszłej książki, możecie uzgodnić szczegóły. Tworzenie książki przechodzi konkretne etapy – redakcji, korekty, a w międzyczasie projektowana jest okładka i blurb czyli ten opis z tyłu książki. Na to wszystko masz jakiś wpływ, jednak to nie Ty decydujesz o tym jaki to ma końcowy kształt. Wydawnictwo ma tutaj najwięcej do powiedzenia, ale możesz sugerować pewne rzeczy i mówić co czujesz. Jak powinno to wyglądać w końcowym etapie.

- Ile zajmuje taki proces? Ile Ty piszesz, a ile czasu potrzebuje wydawnictwo na stworzenie tego wszystkiego o czym wspomniałeś?
- Pisanie książki to etap żmudny i na pewno pracowity. Ja miałem pewne przerwy przy pisaniu tej książki. Można powiedzieć, że ona powstawała nawet kilka lat. To nie było tak, że jeden rozdział pisałem przez rok. Bywało tak, że dwa rozdziały pisałem w miesiąc. O ile dobrze pamiętam tak mi się udało z ostatnimi dwoma rozdziałami, ale wtedy wiedziałem już jak chcę zakończyć tę historię. Natomiast ta strona wydawnicza trwa mniej więcej pół roku. 

- Czyli nie jest to tak dużo czasu. Zwłaszcza patrząc na to ile pracy czeka Ciebie z wypromowaniem książki. Planujesz jakieś spotkania autorskie?
- Na razie mam jedno spotkanie zaplanowane na piątek, 13 października w bibliotece w Wadowicach o godzinie 18:00. Myślę, że to szczęśliwa data. Jakkolwiek by nie było będę naprawdę bardzo szczęśliwy, że mogę się spotkać z czytelnikami i najbliższą rodziną i pomówić o książce. Opowiedzieć o świecie, który wykreowałem. To spotkanie jest połączone z datą premiery książki, czyli dopiero wtedy książkę będzie można nabyć.

- Jeżeli chodzi o recenzje, czy czytujesz to co się pojawia w Internecie na temat Twojej książki? Już widziałam kilka tekstów o niej.
- Jasne, że czytam. Natomiast podchodzę do tego z sporym dystansem. Patrzę na to w ten sposób, że każdy może mieć swoje zdanie. I to , że usłyszę od znajomych, bo tak jak mówiliśmy ta książka nie jest jeszcze w sprzedaży, że jest ona super, to wcale nie znaczy, że ona właśnie taka jest. Każdy może mieć na ten temat zupełnie inne zdanie.

- Co z kolejną książką? Planujesz jakąś powieść?
- Mam już pomysł, zacząłem już nawet pisać. Nie zdradzę jednak kiedy uda mi się ją skończyć i kiedy ona się ukaże.

- Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia. 
Ola Mejza
Galeria zdjęć
foto
foto
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Andrychów - miejsce utkane
  Ogłoszenia drobne
  • Think English zatrudni lektora!
   Kogo szukamy? Osoby z bardzo dobrą (a najlepiej biegłą) znajomością języka angielskiego, która posiada uprawnienia do nauczania, kreatywne podejście do pracy z uczniem oraz motywację do prac...
  • Meble na styl antyczny cena do uzgodnienia polecam!!!
   Witam posiadam meble na styl antyczny tj toaletka sypialnia z dołączonymi szufladami oraz komplet czyli dwa nakastliki szafa i toaletka z potrójnym nietypowym lustrem pozbywam sie tego niech...
  • ZIEMIA OGRODOWA CZARNOZIEM sprzedam z dostawą
   SPRZEDAM ZIEMIĘ ZIEMIA OGRODOWA JEST BARDZO DOBREJ JAKOŚCI, BEZ ZANIECZYSZCZEŃ, TAKICH JAK KAMIENIE, DORNIE ITP.ZIEMIA JEST CZARNA I SYPKA ( PH ZIEMI OK 6)PROSZĘ O KONTAKT TELEFONICZNY W CELU USTA...
  • WYWÓZ GRUZU ZIEMI GAŁĘZI TRAWY POPIOŁU I INNE
   CENA WYWOZU DO UZGODNIENIA TELEFONICZNIE, WYWOŻĘ: GRUZ, POPIÓŁ , ZIEMIĘ, ŚMIECI, ZŁOM I INNE NIECZYSTOŚCI WYWROTKĄ O ŁADOWNOŚCI DO 3,5 TONY. TEL.605-242-066...
  • Kucharz/kucharka
   Karczma w Zakopanem szuka osób chętnych na stanowisko kucharz/kucharka praca z zatrudnieniem lub dorywczo od zaraz. możliwość noclegu....

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka Hygieia
  Andrychów, ul. Lenartowicza 7
  33 870 40 31
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Marta Paczyńska
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Krzysztof Paczyński
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu