logo
repertuar kina
Środa, 25-04-2018, Imieniny obchodzi: Jarosław, Marek, Wasyl
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2017-11-14 11:55:00 Liczba komentarzy0

Samorząd wybierany po nowemu


Tylko dwie kadencje dla wójtów i burmistrzów, koniec JOW-ów, a wybory samorządowe zorganizują w przyszłym roku już powiatowi komisarze wyborczy, którzy ustalą też nowe obwody. To najważniejsze zmiany, jakie szykuje nowa ustawa PiS. Ale jest ich więcej.
W piątek – 10 listopada – Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło swój projekt ustawy dotyczącej Kodeksu wyborczego. Oczywiście projekt jest „poselski”, więc nie będzie żadnych konsultacji, ani społecznych, ani eksperckich – idzie prosto pod głosowanie. Zresztą po co, skoro, jak mówi rzeczniczka rządu Beata Mazurek: - To są zmiany, które przygotowywane były przez długi okres, one są efektem informacji, które do nas docierały, których byliśmy świadkami w procesie wyborczym, to są sygnały od ludzi, którzy są praktykami - powiedziała Mazurek.
Zatem pod głosowanie projekt pójdzie szybko, na kolejnym posiedzeniu Sejmu 22 listopada.
Beata Mazurek, zachwala: „projekt ustawy, której celem jest zwiększenie udziału obywateli w procesie wybierania, kontrolowania i funkcjonowania niektórych organów administracji państwowej.” I dodaje że projektowane zmiany zmierzają do tego, aby przepisy były bardziej przejrzyste i uczciwe - jeśli chodzi o proces wyborczy; mają też zwiększyć możliwość kontrolowania władz samorządowych przez obywateli oraz dawać możliwość opozycji kontrolowania władzy samorządowej.

Wybory w ręce komisarzy
Już wcześniej PiS zapowiadało zmiany, które miały być drobne, a ich głównym celem byłoby uczynienie wyborów bardziej przejrzystymi. Kiedy jednak patrzy się na ten projekt (to ponad 70 stron), to ciężko znaleźć przepisy, które miałyby coś upraszczać i czynić bardziej przejrzystym.
Zapewne dlatego to już nie samorządy będą organizować kolejne wybory, bo PiS nie wierzy w ich uczciwość. - Nie może być tak, że gmina, wójt, burmistrz, czy prezydent, który zazwyczaj jednocześnie ubiega się o kolejną kadencję, jednocześnie organizuje wybory – mówi poseł PiS Łukasz Schreiber.
Teraz zrobią to powiatowi komisarze wyborczy, powołani przez władzę centralną, więc uczciwą. Kłopot w tym, że to ci właśnie komisarze powiatowi będą tworzyć i zmieniać obwody wyborcze oraz ustalać ich siedziby. Do teraz robiły to samorządy, a decydowały rady gmin. Specjaliści biją na alarm, bo to już krok do tzw. „gerrymanderingu”, czyli takiego manipulowania granicami okręgów, które daje przewagę partii odpowiedzialnej za ich ustalanie – jak pisze Maciej Czapluk w „Polityce”. Do tego komisarz już nie musi być doświadczonym sędzią, wystarczy teraz, że będzie prawnikiem po studiach, nawet 25-letnim. 

Cóż poza tym?
Po pierwsze w życie wejdzie zapowiadana już wcześniej dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów, ale nie działająca wstecz, a dopiero od 2018 r. 
Po drugie zlikwidowane zostaną jednomandatowe okręgi wyborcze, a powrócą stare, sprawdzone zasady głosowania na wielomandatowe listy ugrupowań i partii. Czyli znowu mandat radnego będzie mógł dostać ktoś, na kogo głosowało mniej wyborców, ale jego partia „zebrała” więcej głosów na wszystkich innych kandydatów. 
- Stoimy na stanowisku, że na gruncie polskich realiów jednomandatowe okręgi prowadzą do rozdrobnienia sceny politycznej i nie gwarantują sprawnego funkcjonowania samorządu - mówi Marek Ast, który kiedyś zasłynął z braku wiedzy prawniczej przy sporze o Trybunał Konstytucyjny. 
Przeciwko likwidacji JOW-ów już zaprotestował największy ich obrońca KUKIZ’15. Ale Ast uciął to krótko: „Działania Kukiz’15 wpisują się wyraźnie w działania opozycji, która z pewnością będzie kontestowała projekty zmian w ordynacji wyborczej do samorządów. My zapowiadaliśmy, że jednomandatowe okręgi wyborcze w gminach nie sprawdziły się i że powrócimy do zasad starego systemu.” Ast oczywiście ma rację, bo dla jego partii ostatnie wybory samorządowe bardzo się nie sprawdziły, dlatego w 2014 r. prezes tej parii ogłosił, że na poziomie wojewódzkim zostały sfałszowane.

Co robić, żeby nie było fałszerstw?
Prawo i Sprawiedliwość w sowim projekcie zapisało, że „nieco” zmieni się podejście do protokołów z głosowania. Do tej pory wszystkie te dokumenty przekazywane były do archiwów państwowych i tam są przechowywane. Tego nowelizacja nie zmienia, jednak ogranicza czas, w którym dokumenty te trzeba składować, „do 2 lat”. „Czyli w świetle projektu zupełnie legalne może stać się zniszczenie wszystkich kart do głosowania powiedzmy miesiąc czy tydzień po wyborach.” - pisze Maciej Czapluk.
Nie mniej niepokoju budzi zapis, który wygasza kadencje obecnych członków Państwowej Komisji Wyborczej i zmienia reguły wyboru nowych. Obecnie Komisja składa się z dziewięciu osób (trzech sędziów Sądu Najwyższego, trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz trzech sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego). Po wejściu w życie nowej ustawy PKW będzie się składać z jednego sędziego TK, jednego NSA i aż siedmiu osób, które wybierze Sejm, czyli PiS. I zrobi to spośród osób „mających kwalifikacje do zajmowania stanowiska sędziego”. Może może to zatem być np. prokurator – sugeruje Maciej Czapluk. Ale przepisy dotyczące PKW mają wejść w życie dzień po najbliższych wyborach do Sejmu w 2019 r.
Zmian jest więcej. Opinie na temat pisowsko-poselskiego projektu są raczej jednoznaczne. Oto jedna z nich, wprost z Portalu Samorządowego: „W 24-stronicowym uzasadnieniu projektu próżno szukać odwołań do jakichkolwiek badań lub opinii środowisk naukowego czy samorządowego. To raczej powtórzenia samej treści przepisów, zaś część dotycząca Kodeks wyborczego odwołuje się wprost do insynuacji (np. o celowo fałszowanych wyborach 2014 r.).” - mówi Agata Dąmbska z Forum Od-nowa. Inni eksperci, prawnicy i publicyści nie kryją, że zmiany te są tak skrojone, aby najbliższych wyborach spełniły oczekiwania „posłów”, którzy to wymyślili.
Marek Nycz
Galeria zdjęć
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Andrychów - miejsce utkane
  Ogłoszenia drobne
  • Posadzki przemysłowe utwardzane powierzchniowo!
   Najwyższej jakości posadzki przemysłowe zacierane na gładko na terenie całej Polski! Dysponujemy profesjonalnym sprzętem do wylewek betonowych i zacierania posadzek. Zatrudniamy tylko najlepsz...
  • Skup Zadłużonych Spółek / Ochrona Podatkowa 299/586 KSH
   DEBERG LIMITED - Skup Zadłużonych Spółek z o.o. S.A. Ltd , GMbH oraz Jednoosobowych Działalności Gospodarczych. Skupiamy się na działalności umożliwiających podjęcie czynności, które zm...
  • Praca do pomocy przy chorej osobie
   Zatrudnię osobę - najlepiej pielęgniarkę - do pomocy przy osobie obłożnie chorej zamieszkałej w Andrychowie. Wymiar pracy - od poniedziałku do piątku po dwie godziny dziennie. Wynagrodzenie d...
  • Prywatne pozyczki pod weksel - dam pozyczke prywatna
   Prywatne pozyczki pod weksel - dam pozyczke prywatna Drodzy wlasciciele, Czy potrzebujesz pozyczki pieniedzy miedzy osobami, aby ponownie uruchomic swoje zycie i finansowac projekt? I oferuje pozyc...
  • W Kwietniu Poręcze i Balustrady -20%!
   Rintal Polska, wiodący producent schodów do wnętrz organizuje promocję: poręcze i balustrady -20%! Skorzystaj z bezpłatnego pomiaru, projektu oraz otrzymaj wizualizację schodów w swoim wnętrz...

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka Prywatna
  ul. Krakowska 138
  33 870 20 77
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Marta Paczyńska
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Krzysztof Paczyński
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu