logo
repertuar kina
Wtorek, 20-02-2018, Imieniny obchodzi: Eustachy, Leon, Ludmiła
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2017-12-04 18:32:00 Liczba komentarzy0

Żniwa w zimie czyli z wizytą na plantacji choinek


Nie sposób wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez choinki. Gdzie ją kupić? Wszystkich zapraszamy na plantacje i do szkółek.
Jedna z nich znajduje się w Targanicach. Powierzchnię 1,5 ha pokrywają tysiące drzewek wszelakiego gatunku.  No właśnie - świerk, jodła czy sosna? To pytanie zadajemy sobie co roku. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego iglaka, gdyż znacznie różnią się one między sobą wyglądem, zasadami pielęgnacji i ceną.

Świerk pospolity i kłujący
Najczęściej wybieranym drzewkiem na choinkę jest świerk - zarówno świerk pospolity (Picea abies), jak i świerk kłujący (Picea pungens), choć znacznie droższy. Wiąże się to z długa tradycją, przystępną ceną, stożkowym kształtem, a przede wszystkim z intensywnym zapachem igieł. Niestety świerk pospolity gubi igły już kilka chwil po przyniesieniu do domu, a po dwóch lub trzech tygodniach zrzuca je wszystkie. Świerk kłujący postoi w mieszkaniu nieco dłużej, jednak należy uważać na jego igły, bo jak mówi nazwa rośliny - są bardzo ostre.

Jodła kaukaska
Jodła kaukaska (Abies nordmanniana) należy do tzn. ekskluzywnych choinek. Świadczy o tym przede wszystkim jej cena (jest to najdroższe drzewko). Jodła w mieszkaniu może wytrzymać nawet dwa miesiące, a igły nie będą się sypać. Coś za coś - niestety gałązki jodły nie pachną.

Jodła koreańska
To prawdziwy rarytas w charakterze choinki - rzadko bywa ścinana, zdobi świąteczny dom zazwyczaj w doniczce. Jest to drzewko z charakterystycznymi niebieskawymi szyszkami, które bardzo wolno rośnie. Dlatego rzadko kto decyduje się na jego ścięcie. Raczej wnoszony jest do domu niewielki - np. metrowy - okaz w doniczce, ozdabiany, a po kilku dniach wynoszony do ogródka, gdzie może dalej rosnąć. 

Sosna pospolita
Sosna pospolita (Pinus silvestris) nie jest często wybierana na choinkę ze względu na rzadkie igły. Jej największym atutem jest atrakcyjna cena oraz żywiczny zapach igieł, które długo utrzymują się na gałązkach.

Bez względu czy zdecydują się Państwo na zakup drzewka w doniczce czy ciętego, należy właściwie o nie zadbać.
Choinki w doniczkach kupujemy zwykle mając w późniejszych planach posadzenie ich w ogrodzie. By iglak szczęśliwie doczekał wiosny w mieszkaniu może pozostać maksymalnie dwa tygodnie, później powinien zająć miejsce na balkonie lub w zacisznym miejscu na działce. Doniczkową choinkę ustawiamy w chłodnym pomieszczeniu.
Aby móc cieszyć się jak najdłużej pięknem ciętej choinki pamiętajmy o jej nawodnieniu.
Odpowiedni stojak to podstawa. Zapewni właściwą stabilizacje. Pień drzewka powinien być zanurzony w naczyniu z wodą. Choinka w domowych warunkach szybko budzi się do życia i wypija codziennie mnóstwo wody.

Do zakupu drzewka zachęcamy już teraz. Póki co jest w czym wybierać.

 
Galeria zdjęć
foto
foto
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:


  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Andrychów - miejsce utkane
  Ogłoszenia drobne
  • Skup Zadłużonych Spółek oraz JDG. AntyUpadłość.
   Od kilkunastu lat działamy na rynku obrotu udziałami w spółkach kapitałowych. Skupujemy spółki w różnych sytuacjach które mogą się pojawić w biznesie. Czasem nasi klienci posiadaj...
  • Kupujemy Zadłużone Firmy/Spółki 299 Ksh
   Skupujemy zadłużone oraz Jednoosobowe Działalności Gospodarcze Nasza działalność to przede wszystkim podjęcie czynności zmierzających do ograniczenia odpowiedzialności zarządu za zobow...
  • Swinska tarczyca na niedoczynnosc suplement diety Thyroid Thiroyd NDT
   Swinska tarczyca na niedoczynnosc suplement diety Thyroid Thiroyd NDT Mam sprowadzany z tajlandii Thiroyd 1000 tabletek po 60mg, sprzedaje po 120zl + 20zl pobraniowa. Rowniez Thyroid TR (bez lakto...
  • Giełda pracy - opiekun osoby starszej
   Serdecznie zapraszamy wszystkie chętne osoby na spotkanie informacyjno-rekrutacyjne z firmą InterKadra z Krakowa, które odbędzie się w dniu 17 stycznia od godziny 11.00 w Młodzieżowym Centrum K...
  • CANCPREV- dla Twojego Zdrowia!
   CANCPREV to nowy, rewolucyjny suplement diety zawierający kompleks składników, którego działanie wspiera profilaktykę zdrowotną w sposób dotychczas nieosiągalny przez inne dostępne na rynku ...

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka pod Białym Orłem III
  Andrychów, ul. Włókniarzy 18a
  33 848 65 56
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Grzegorz Sroka
  • Marta Paczyńska
  • Andrzej Fryś
  • Krzysztof Paczyński
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu