logo
repertuar kina
Sobota, 17-11-2018, Imieniny obchodzi: Grzegorz, Salomea, Waleria
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2018-05-14 17:22:00 Liczba komentarzy0

Odszedł Zasłużony dla Andrychowa


Ósmego maja zmarł Prof. Mariusz Kulczykowski, który w swym dorobku naukowym miał kilka prac poświęconych historii Andrychowa. W 2011 roku został uhonorowany tytułem i Medalem „Zasłużony dla Gminy Andrychów”. 17 maja w Kołobrzegu odbędzie się Jego pogrzeb.
Prof. dr hab. Mariusz Kulczykowski
1932-2018
Mariusz Kulczykowski urodził się 6 sierpnia1932 w Radoszycach (Świętokrzyskie). Po ukończeniu nauki w szkole podstawowej i maturze w Końskich rozpoczął studia wyższe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie w r. 1955 uzyskał stopień magistra historii. Bezpośrednio po studiach rozpoczął pracę w Katedrze Historii Polski. W roku 1963 doktoryzował się na podstawie rozprawy: „Kraków jako ośrodek towarowy Małopolski Zachodniej w drugiej połowie XVIII wieku” . Następnie uzyskał habilitację i stopień Profesora.
Prof. dr hab. M. Kulczykowski napisał w swym życiorysie naukowym tak: „Właśnie studia nad formowaniem się rynku wewnętrznego w Małopolsce Zachodniej legły u podstaw moich zainteresowań przemysłem wiejskim, w tym przemysłem tkackim w Andrychowie i okolicznych miejscowościach”. 
Te zainteresowania zaowocowały opublikowaniem trzech monografii z tego zakresu, a mianowicie książek:
„Dwa wieki miasta Andrychowa (1767 – 1967)” Andrychów, 1967.
„Andrychowski ośrodek płócienniczy w XVIII i XIX wieku”. Ossolineum Kraków 1972
„Chłopskie tkactwo bawełniane w ośrodku andrychowskim w XIX wieku”. Ossolineum Kraków 1976
Prof. M. Kulczykowski spopularyzował ponadto dzieje chłopskiego tkactwa w Andrychowie i jego okolicach w licznych wystąpieniach konferencyjnych i publikacjach – tak krajowych, jak i zagranicznych. Bywał on też na „Urodzinach Miasta”, jakie Towarzystwo Miłośników Andrychowa organizowało 24 października, w kolejne rocznice roku 1767 r., w którym Andrychów uzyskał prawa miejskie. 
Profesor M. Kulczykowski otrzymał nagrodę Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego w roku 1965, Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w latach 1972 i 1977, oraz Senatu UJ w r. 1970. Oznaczony był Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą odznaką za pracę społeczną dla Miasta Krakowa, Złotą Odznaką ZNP, Medalem „Polonia z Macierzą”.
Prof. dr hab. Mariusz Kulczykowski za swoją pracę o historii Andrychowa i andrychowskiego tkactwa uchwałą Rady Miejskiej z dnia 28 IV. 2011 został  uhonorowany Medalem „Zasłużony dla Gminy Andrychów”. Wręczenie medalu nastąpiło 6 grudnia 2011 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim – w Collegium Witkowskiego. W galerii prezentujemy zdjęcia z tej uroczystości.
Pogrzeb Profesora odbędzie się 17 maja w Kołobrzegu, gdzie Wielki Przyjaciel Andrychowa spędził ostatnie lata życia.
Andrzej Fryś
Galeria zdjęć
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Andrychów - miejsce utkane
  Ogłoszenia drobne
  • Sprzedam Spółkę/Sprzedaż Gotowych Spółek z o.o.
   Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą Gotowych Spółek, W naszej ofercie znajdziesz Spółki z lat 1991-2016 w cenie od 3500 zł Wszystkie Oferowane Spółki posiadają komplet dokumentów, ...
  • Sprzedam Spółkę z 1991-2017 toku / Gotowe Spółki
   Oferuje Państwu największą ofertę Gotowych Spółek z lat 1991-2017 r. w cenie od 3500 zł za spółki z 2013 roku - Każda oferowane przez nas spółka jest spółką "czystą" Spółki posiad...
  • Trener personalny w Andrychowie
   Zapraszam chętnych na treningi personalne w celu poprawy: sprawności, wyglądu i zdrowia. W ofercie: - trening wspierający odchudzanie - trening domowy - trening wzmacniający kręgosłup ...
  • Poszukuję niani
   Poszukuję niani z doświadczeniem do opieki nad rocznym chłopcem. Miejsce pracy: Andrychów...
  • 24/7 montaż tv serwis naprawa anten polsat cyfrowy dvbt nc plus
   Jeśli interesuje Cie montaż lub ustawienie anteny naziemnej bądź satelitarnej to dobrze trafiłeś! Nasza firma zajmuję się montażem anten satelitarnych, naziemnych, zmianą konfiguracji spr...

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka Nowa Dobra
  ul. Starowiejska 3
  33 875 27 10
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Marta Paczyńska
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Krzysztof Paczyński
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu