logo
repertuar kina
Środa, 20-02-2019, Imieniny obchodzi: Eustachy, Leon, Ludmiła
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Kultura, 2018-06-18 11:43:00 Liczba komentarzy0

Brawo Forma


Żyjemy w ciekawych czasach. Pełno w nich ruchu, rywalizacji, porównywania się z innymi. Przemierzamy świat, pokonujemy wielkie odległości, lecz coraz gorzej radzimy sobie z bliskością, otwartością na drugiego człowieka, akceptacją samego siebie.
Kiedyś wielu z nas wchłaniała niebieska poświata ekranów telewizyjnych. Obecnie zastąpił ją barwny świat ekranów laptopów i smartfonów. Starsze pokolenia z zaniepokojeniem spoglądają na współczesną młodzież, przyklejoną niemal do aplikacji społecznościowych.
 
Co to ma wspólnego ze sztuką teatralną wystawianą w Miejskim Domu Kultury przez Teatr Ruchu Forma? Odpowiedź nasuwa się sama, mimo, że nie jest oczywista, zależy przecież od wrażliwości widza, jego przeżyć, siły wyobraźni – każdy z nas jest inny i na swój własny sposób odczytuje nieoczywiste treści dobiegające do nas ze sceny. 
 
Bardzo lubię taki teatr - grę światła i cienia, emocji, niedopowiedzianych treści, pozostawiającą wyobraźni czystą kartę, zapisywaną przez nas samych barwą naszych emocji. Co zobaczyłem podczas piątkowego popołudnia na scenie MDK?  
 
Spektakl rozpoczyna scena podążania do światła "monitorów" komputerów i smartfonów, mozolnego, bolesnego czołgania się do jego źródła. Po osiągnięciu celu – nieruchomiejemy, spoglądając w pustkę, bezbronni, samotni. Mimo, że tuż obok nas znajdują się ludzie czujący podobnie - nie znajdujemy w sobie siły na wzajemny kontakt. Nafaszerowani lawiną treści, pragnień, nakazów, konieczności, dążeń, wzorców zachowań i wyglądu – w samotności porównujemy się z innymi. Świat wciąż dostarcza nam nowe wyzwania. Bądź fit, ubieraj się tak jak reszta, myśl tak jak większość, działaj skutecznie, nie myl się, kupuj uczucia jak rzeczy, odrzucaj problemy... Poddajemy się często bezwiednie tym wymaganiom wpadając w spiralę pragnień. 
 
Bulimia, anoreksja, zakupoholizm, siecioholizm, używki, hazard, pożądanie – uzależnienia behawioralne szeroką autostradą przecinają nasz świat. Stajemy oko w oko z oczekiwaniami najbliższych, naszym strachem przed rzeczywistością... bezbronni i nadzy wobec własnego umysłu. Sami stawiamy przed sobą i innymi płachty zapisane cyrografami wymagań, starając się odnaleźć siłę pozwalającą stawić im czoło. Pozostają po nas całuny odwinięte z okaleczonej duszy i umysłu... bez śladów krwi... 
 
Mimo, że temat sztuki "Otarcia" zrealizowany przez młody zespół Teatru Ruchu Forma w reżyserii Anety Lachendro był tematem niezwykle trudnym – młoda ekipa poradziła sobie z nim wyśmienicie, wydobywając na światło dzienne esencję naszych zachowań. Młodzi ludzie zwrócili uwagę na problem – nie stawiając jednoznacznej diagnozy. 
 
Teatr Ruchu "Forma" działa od kilkunastu lat pod skrzydłami Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Jego nowy, siedmioosobowy skład wywodzi się Mini Formy – grupy działającej wspólnie już kilka lat. W zespole działają również "weteranki", których staż wynosi nawet kilkanaście lat! 
 
Młodzi ludzie od roku chcieli opowiedzieć historię dziewczyny mającej konflikt pragnienia bycia piękną zgodnie z obowiązującym kanonem, a jednocześnie wiecznie głodną. Dużo rozmawiali ze sobą na ten temat, chcąc zrealizować taki spektakl. Temat ich nie przeraził, mimo, że stanęło przed nimi bardzo trudne wyzwanie znalezienia scenicznego odpowiednika uczuć... 
 
Spektakl jest grany w dwóch wersjach. Jedna to wersja festiwalowa zaprezentowana w MDK, a druga to spektakl profilaktyczny, uzupełniony treścią opisującą przeżycia młodzieży chorej na bulimię. Teatr Ruchu "Forma" działa obecnie w Domu Kultury w Inwałdzie. Podczas 45 Wadowickich Spotkań Teatralnych "Zgraja" spektakl "Otarcia" zdobył wyróżnienie i zakwalifikował się do Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Wigraszek w Suwałkach
 
Brawo Forma! 
 
Czy dobrze odczytaliśmy przesłanie młodych artystów z "Formy"? Zobaczcie fotoreportaż premiery spektaklu!
 
JS
Galeria zdjęć
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Andrychów - miejsce utkane
  Ogłoszenia drobne

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka Dr Max II
  ul. 27 stycznia 9
  33 877 02 13
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Marta Paczyńska
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Krzysztof Paczyński
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu