logo
repertuar kina
Środa, 20-02-2019, Imieniny obchodzi: Eustachy, Leon, Ludmiła
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Kultura, 2018-06-26 07:41:00 Liczba komentarzy0

Koncert duetu Our Band


Konsulat Stanów Zjednoczonych w Krakowie i Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi zaprosiły do Miejskiego Domu Kultury na koncert duetu Our Band.
Przybyłych powitał Zbigniew Przybyłowicz - opisując w skrócie muzyczny duet. Our Band tworzy para artystów: Sasha Papernik – fortepian, akordeon, śpiew i Justin Poindexter - gitara, śpiew, którzy kontynuują najlepsze tradycje duetów takich jak Johnny Cash i June Carter, czy Gram Parsons i Emmylou Harris. Ich repertuar to prawdziwa muzyczna paleta, najlepsze utwory z każdej dekady i każdego zakątka świata. Odnieśli sukcesy występując przed publicznością tak uznanych scen jak: Carnegie Hall, Lincoln Center czy Smithsonian Museum of American Art. Sasha Papernik ma klasyczne wykształcenie muzyczne i jest urodzoną w Rosji Amerykanką pierwszego pokolenia. Ulubione gatunki muzyczne Justina Poindextera to folk, blues, country i tradycyjny jazz. Był członkiem zespołu Silver City Bound – zdobywcy tytułu Americana Album of the Year (przyznawanego przez Independent Music Awards) za płytę „Diner in the Sky”. Obecnie Justin występuje również z legendarną orkiestrą jazzową Vince Giordano’s Nighthawks oraz kieruje programem koncertowym Jazz at Lincoln Center „Let Freedom Swing”, organizując ponad 600 koncertów rocznie w USA, Australii i Anglii. W programie andrychowskiego koncertu znalazły się utwory autorskie artystów, tradycyjne utwory amerykańskie, piosenki z repertuaru m.in.: Dolly Parton, Toma Petty’ego, Leonarda Cohena i… niespodzianki.

Zbigniew Przybyłowicz powitał również specjalnych gości koncertu, w tym Panią Konsul Paulę Walker, Elżbietę Konarską z Wydziału Spraw Publicznych konsulatu USA, przewodniczącego Rady Miejskiej Romana Babskiego oraz Marcina Putyrę kierownika Wydziału Turystyki Urzędu Miejskiego. Darczyńcami koncertu były: Kwiaciarnia Konwalia oraz firma Wadras Sp. J.

Roman Babski, przewodniczący Rady Miejskiej witając w imieniu władz samorządowych Andrychowa przybyłych gości przybliżył kilka szczegółów historycznych niezwykłego jubileuszu.

"29 stycznia 1919 po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Stany Zjednoczone były pierwszym państwem, które po 123 latach zaborów uznało niepodległość naszej ojczyzny. Tego uroczystego faktu dokonali wówczas ze strony amerykańskiej prezydent Thomas Woodrow Wilson, a ze strony Polski - premier Rzeczpospolitej Ignacy Jan Paderewski. Podczas kolejnych stu lat wiele się wydarzyło. Dzisiaj jesteśmy w zupełnie innej rzeczywistości, inaczej wyglądają nasze wzajemne relacje, ale trzeba podkreślić mimo różnych zwrotów historii fakt, że zawsze Polskę i Stany Zjednoczone łączyły więzy przyjaźni. Niedawno obchodziliśmy rocznicę pamiętnych wyborów 4 czerwca, kiedy to po raz pierwszy stworzono rząd niekomunistyczny z pierwszym premierem niekomunistycznym - Tadeuszem Mazowieckim. Wkrótce Stany Zjednoczone będą świętować uroczystość proklamacji Deklaracji Niepodległości - święto narodowe Stanów Zjednoczonych. Wszystkiego najlepszego Ameryko - Boże błogosław Amerykę!"

Podziękowania za zaproszenie dla gospodarzy wystosowała wicekonsul w konsulacie Stanów Zjednoczonych w Krakowie - Paula Walker.

"Cieszę się, że jesteśmy dzisiaj w Andrychowie. W tym roku świętujemy bardzo ważną rocznicę 100 lat nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską. Przez ten cały rok świętujemy i cieszymy się ze współpracy w różnych obszarach, które zdarzyły nam się w ciągu tych 100 lat. Jest to na przykład współpraca na polu biznesowym czy edukacyjnym, militarnym i rządowym. Jest bardzo wiele związków, które łączą nasze dwa narody, ale oczywiście jednym z najpiękniejszych i najbogatszych obszarów współpracy są nasze związki i wymiana kulturalna. To z tego powodu znaleźliśmy się tutaj. Dzisiaj mam wielką przyjemność zaprosić naszych dzisiejszych wykonawców - Our Band ze Stanów Zjednoczonych."

Po części oficjalnej - mieliśmy okazję wysłuchać koncertu niezwykłego, muzycznego duetu i oklaskiwać przemyślane, nastrojowe, melodyjne, autorskie kompozycje oraz przepiękne covery muzycznych autorytetów.  

W muzycznej podróży towarzyszyły nam opowieści artystów o historii i inspiracjach powstania poszczególnych utworów. Trzeba przyznać, że muzycy szukają inspiracji niemal wszędzie! Czasami jest to historia starego radia, kupionego na targu staroci, które pięknie zagrało na kempingu utwór Elvisa Presleya, innym razem są to ludzie - najlepsi przyjaciele. Para muzyków zaczarowała andrychowską publiczność swoim podejściem do muzyki i entuzjazmem, oraz niezwykłą aurą towarzyszącą ich występowi.  Niespodzianką podczas koncertu było wykonanie piosenki "Cicha woda". Świetny kontakt z publicznością, dzielenie się swoimi przeżyciami z występów, podróży, w tym również przemyśleniami z polskiej trasy koncertowej, a także autentyczne, nieprzeciętne umiejętności wokalne i muzyczne nagradzane były co chwilę gorącym aplauzem!

JS
Galeria zdjęć
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Andrychów - miejsce utkane
  Ogłoszenia drobne

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka Dr Max II
  ul. 27 stycznia 9
  33 877 02 13
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Marta Paczyńska
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Krzysztof Paczyński
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu