logo
repertuar kina
Sobota, 17-11-2018, Imieniny obchodzi: Grzegorz, Salomea, Waleria
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2018-06-28 11:59:00 Liczba komentarzy0

Obniżki pensji burmistrza nie ma i jest


Rada Miejska wycofała spod głosowania przygotowany projekt uchwały wprowadzającej obniżkę pensji burmistrza i jego zastępcy.
Dziś – 28 czerwca – w Urzędzie Miejskim odbywa się (jeszcze trwa, gdy publikujemy ten materiał) Sesja Rady Miejskiej w Andrychowie. Jednym z jej punktów był projekt uchwały zmniejszającej zarobki burmistrza i jego zastępcy o 20 proc. Projekt został przygotowany i omówiony na komisji organizacyjno-regulaminowej. Podczas przedstawiania porządku obrad przewodniczący Roman Babski zapytał, czy są wnioski o jakąś zmianę. Wtedy wniosek o zmianę wniósł radny Stanisław Prus. Formalnie zaproponował, aby wycofać projekt uchwały dotyczącej zarobków burmistrza. Radny argumentował, że przeciwko tej obniżce – wprowadzanej na podstawie wydanego w maju rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów – protestują liczne organizacje samorządowe: Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Powiatów Polskich, Unia Miasteczek Polskich i Związek Województw RP. Kilka dni temu opublikowały nawet wspólne oświadczenie w tej Kwestii. - Uznały one – mówił radny Stanisław Prus – że rozporządzenie premiera jest niezgodne z prawem (choćby z kodeksem pracy - przyp. red.). Samorządowcy zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy, aby ten skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego, a ten wydał wyrok, czy rozporządzenie premiera Morawieckiego jest zgodne z konstytucją. 
- W związku z tym wnoszę, aby do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny wstrzymać się z głosowaniem w tej sprawie obniżania zarobków burmistrza - dodał radny.
Przewodniczący RM Roman Babski poddał ten wniosek pod głosowanie Rady. 11 radnych było za wycofaniem projektu wspomnianej uchwały, a 8 radnych głosowało za podtrzymaniem porządku obrad i głosowaniem za obniżką pensji burmistrza i jego zastępcy. 
Przy tej okazji trzeba wspomnieć, jaki jest miesięczne wynagrodzenie Burmistrza Andrychowa. Jest to 12.220. zł brutto. Planowana obniżka zmniejszałaby tę kwotę o 1.600 zł brutto.
O komentarz do zaistniałej sytuacji poprosiliśmy przewodniczącego Rady Miejskiej Romana Babskiego. 
- Rada Miejska w Andrychowie uznała większością głosów, że ustalanie wynagrodzenia jest wyłącznie jej kompetencją – powiedział Roman Babski, nawiązując do tego, że teraz była to decyzja rządu i polityków partii rządzącej, po tym jak była premier Beata Szydło przyznała swoim ministrom i sobie wysokie nagrody, wypłacone z chwilą ich dymisji. Przewodniczący nie widzi powodu, aby samorządowcy pokutowali za grzechy rządzących. - Poza tym wydaje nam się, że obecne działanie jest niezgodne z prawem i przedwczesne. Dodam, że wynagrodzenie burmistrza nie było zmieniane od 2010. Moim zdaniem takie działania, obniżające są niesprawiedliwe.
Zdaniem prawników, uchylenie się radnych przed głosowaniem i tak niczego w praktyce nie zmienia. Rozporządzenie premiera zobowiązuje bowiem urząd do automatycznego obniżenia wynagrodzenia do poziomu wprowadzonych przez PiS nowych widełek płacowych. Zatem - jak mówią prawnicy - czy rada głosowała, czy nie, to od pierwszego lipca burmistrz będzie zarabiał mniej. Jeśli się z tym nie zgadza - choćby na podstawie kodeksu pracy - może iść do sądu.
man
Galeria zdjęć
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Andrychów - miejsce utkane
  Ogłoszenia drobne
  • Sprzedam Spółkę/Sprzedaż Gotowych Spółek z o.o.
   Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą Gotowych Spółek, W naszej ofercie znajdziesz Spółki z lat 1991-2016 w cenie od 3500 zł Wszystkie Oferowane Spółki posiadają komplet dokumentów, ...
  • Sprzedam Spółkę z 1991-2017 toku / Gotowe Spółki
   Oferuje Państwu największą ofertę Gotowych Spółek z lat 1991-2017 r. w cenie od 3500 zł za spółki z 2013 roku - Każda oferowane przez nas spółka jest spółką "czystą" Spółki posiad...
  • Trener personalny w Andrychowie
   Zapraszam chętnych na treningi personalne w celu poprawy: sprawności, wyglądu i zdrowia. W ofercie: - trening wspierający odchudzanie - trening domowy - trening wzmacniający kręgosłup ...
  • Poszukuję niani
   Poszukuję niani z doświadczeniem do opieki nad rocznym chłopcem. Miejsce pracy: Andrychów...
  • 24/7 montaż tv serwis naprawa anten polsat cyfrowy dvbt nc plus
   Jeśli interesuje Cie montaż lub ustawienie anteny naziemnej bądź satelitarnej to dobrze trafiłeś! Nasza firma zajmuję się montażem anten satelitarnych, naziemnych, zmianą konfiguracji spr...

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka Nowa Dobra
  ul. Starowiejska 3
  33 875 27 10
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Marta Paczyńska
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Krzysztof Paczyński
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu