logo
repertuar kina
Środa, 20-02-2019, Imieniny obchodzi: Eustachy, Leon, Ludmiła
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2018-06-28 11:59:00 Liczba komentarzy0

Obniżki pensji burmistrza nie ma i jest


Rada Miejska wycofała spod głosowania przygotowany projekt uchwały wprowadzającej obniżkę pensji burmistrza i jego zastępcy.
Dziś – 28 czerwca – w Urzędzie Miejskim odbywa się (jeszcze trwa, gdy publikujemy ten materiał) Sesja Rady Miejskiej w Andrychowie. Jednym z jej punktów był projekt uchwały zmniejszającej zarobki burmistrza i jego zastępcy o 20 proc. Projekt został przygotowany i omówiony na komisji organizacyjno-regulaminowej. Podczas przedstawiania porządku obrad przewodniczący Roman Babski zapytał, czy są wnioski o jakąś zmianę. Wtedy wniosek o zmianę wniósł radny Stanisław Prus. Formalnie zaproponował, aby wycofać projekt uchwały dotyczącej zarobków burmistrza. Radny argumentował, że przeciwko tej obniżce – wprowadzanej na podstawie wydanego w maju rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów – protestują liczne organizacje samorządowe: Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Powiatów Polskich, Unia Miasteczek Polskich i Związek Województw RP. Kilka dni temu opublikowały nawet wspólne oświadczenie w tej Kwestii. - Uznały one – mówił radny Stanisław Prus – że rozporządzenie premiera jest niezgodne z prawem (choćby z kodeksem pracy - przyp. red.). Samorządowcy zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy, aby ten skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego, a ten wydał wyrok, czy rozporządzenie premiera Morawieckiego jest zgodne z konstytucją. 
- W związku z tym wnoszę, aby do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny wstrzymać się z głosowaniem w tej sprawie obniżania zarobków burmistrza - dodał radny.
Przewodniczący RM Roman Babski poddał ten wniosek pod głosowanie Rady. 11 radnych było za wycofaniem projektu wspomnianej uchwały, a 8 radnych głosowało za podtrzymaniem porządku obrad i głosowaniem za obniżką pensji burmistrza i jego zastępcy. 
Przy tej okazji trzeba wspomnieć, jaki jest miesięczne wynagrodzenie Burmistrza Andrychowa. Jest to 12.220. zł brutto. Planowana obniżka zmniejszałaby tę kwotę o 1.600 zł brutto.
O komentarz do zaistniałej sytuacji poprosiliśmy przewodniczącego Rady Miejskiej Romana Babskiego. 
- Rada Miejska w Andrychowie uznała większością głosów, że ustalanie wynagrodzenia jest wyłącznie jej kompetencją – powiedział Roman Babski, nawiązując do tego, że teraz była to decyzja rządu i polityków partii rządzącej, po tym jak była premier Beata Szydło przyznała swoim ministrom i sobie wysokie nagrody, wypłacone z chwilą ich dymisji. Przewodniczący nie widzi powodu, aby samorządowcy pokutowali za grzechy rządzących. - Poza tym wydaje nam się, że obecne działanie jest niezgodne z prawem i przedwczesne. Dodam, że wynagrodzenie burmistrza nie było zmieniane od 2010. Moim zdaniem takie działania, obniżające są niesprawiedliwe.
Zdaniem prawników, uchylenie się radnych przed głosowaniem i tak niczego w praktyce nie zmienia. Rozporządzenie premiera zobowiązuje bowiem urząd do automatycznego obniżenia wynagrodzenia do poziomu wprowadzonych przez PiS nowych widełek płacowych. Zatem - jak mówią prawnicy - czy rada głosowała, czy nie, to od pierwszego lipca burmistrz będzie zarabiał mniej. Jeśli się z tym nie zgadza - choćby na podstawie kodeksu pracy - może iść do sądu.
man
Galeria zdjęć
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Andrychów - miejsce utkane
  Ogłoszenia drobne

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka Dr Max II
  ul. 27 stycznia 9
  33 877 02 13
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Marta Paczyńska
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Krzysztof Paczyński
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu