logo
repertuar kina
Środa, 20-02-2019, Imieniny obchodzi: Eustachy, Leon, Ludmiła
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2018-07-04 18:09:00 Liczba komentarzy0

Beskidzka Droga Integracyjna wraca


Budowa BDI jest zakładana do 2025, pod warunkiem pozyskania finansowania - poinformował w środę wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz na posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury. Gościem tej komisji był też Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.
Jak poinformował posłów wiceminister Chodkiewicz, w ostatnich dniach Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Krakowie wydał tzw. decyzję środowiskową, co teoretycznie otwiera drogę do budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Niestety, samorząd Wadowic już obwieścił, że odwoła się od tej decyzji do sądu. Mimo to – gdyby znalazły się pieniądze na budowę – inwestycja może ruszyć na mocy specustawy drogowej. Przypomnijmy, że wadowiczanie od lat blokują powstanie BDI, bo nie chcą jej po południowej stronie miasta postulując, że powinna ona przebiegać przez Tomice. Niestety, w tym rejonie jest obszar Natura 2000, co wyklucza inwestycję drogową w tym rejonie. Od dawna sytuacja jest patowa.
Podczas posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury burmistrz Tomasz Żak ocenił, że budowa BDI wobec obecnego natężenia ruchu wzdłuż drogi nr 52 jest nie potrzebą a koniecznością. Wobec sporu o przebieg trasy w rejonie Wadowic zaapelował o rozważenie możliwości rozpoczęcia inwestycji i jej etapowania - poprzez realizację w pierwszej kolejności odcinka od Bielska-Białej do Choczni. Postulat ten poparła część posłów.
A jak ma przebiegać BDI?
Beskidzka Droga Integracyjna ma połączyć Bielsko-Białą z Głogoczowem, podkrakowskim węzłem na „Zakopiance”. BDI ma przebiegać od węzła Suchy Potok w Hałcnowie przez Kozy, Kęty Podlesie, nowym mostem przez Sołę i na wysokości zakładu Grupy Kęty skierować się do Bulowic. W tej miejscowości BDI przekroczy dzisiejszą DK 52 na wysokości przejazdu kolejowego, alby dalej pobiec po granicy Andrychowa z Wieprzem. Kolejny raz BDI przetnie DK 52 w Choczni, aby obejść Wadowice od południa. Dalej już pobiegnie obok Kalwarii do Głogoczowa. 
Zgoda Wadowic to nie wszystko
Wiceminister Chodkiewicz podkreślił, że to dzięki staraniom obecnego rządu BDI znalazła się w zaktualizowanym rządowym PBDK i została podniesiona z klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) do drogi klasy ekspresowej. Na tym jednak sukcesy tego rządu kończą się, bo na BDI – co przyznał Chodkiewicz – pieniędzy nie ma. Na  budowę 14 węzłów drogowych, 40 mostów, 95 wiaduktów i 31 przepustów oraz 61 km dwupasmowej trasy potrzeba ponad 4,3 mld złotych. 
Według ministra infrastruktury realizacja inwestycji planowana na lata 2022-25, i to pod warunkiem zapewnienia finansowania. A pieniędzy rząd będzie szukać w oszczędnościach na innych inwestycjach. Eksperci wątpią w taką politykę, bo już dziś inwestycje zdrożały o 20-30 proc, podobnie jak materiały budowlane i od dwóch lat nie ma żadnych oszczędności po przetargach. Jednak jeśli pieniądze się znajdą, to Beskidzką Drogą Integracyjną pojedziemy do Krakowa najwcześniej po 2025 r. mn
PS. W piątek o godz. 8.00 gościem Radia Andrychów będzie burmistrz Tomasz Żak.
Galeria zdjęć
foto
foto
foto
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Andrychów - miejsce utkane
  Ogłoszenia drobne

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka Dr Max II
  ul. 27 stycznia 9
  33 877 02 13
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Marta Paczyńska
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Krzysztof Paczyński
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu