logo
repertuar kina
Środa, 20-02-2019, Imieniny obchodzi: Eustachy, Leon, Ludmiła
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Kultura, 2018-08-10 12:16:00 Liczba komentarzy0

Projekt NIEPODLEGŁOŚĆ PL


Wielka wojna a sprawa polska – tym wykładem Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zainaugurowało cykl spotkań „Projekt Niepodległość PL”, w którym znawcy tematu przybliżają drogi Polaków (w tym także mieszkańców ziemi kęckiej) do odzyskania niepodległości. Na wprowadzającą w serię prelekcję dra Seweryna Gałysza do sali wystaw czasowych przybyło niespełna 30 osób.
Gości powitała dyrektor muzeum dr Marta Tylza-Janosz, a wśród nich znaleźli się m.in. prof. dr hab. Antoni Barciak, przewodniczący Rady Miejskiej w Kętach Marek Nycz czy przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kęt Kazimierz Brzuska. 
Seweryn Gałysz – na co dzień dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wieprzu (twórca kultowego w regionie Kulinarnego Klubu Podróżnika), miłośnik historii wojskowości – rozpoczął swój wykład nietypowo, od przedstawienia bohaterów-legionistów z gminy Wieprz i historii rodzinnych, związanych z walkami na frontach I wojny światowej.
Wykład miał charakter przekrojowy. Seweryn Gałysz zaprezentował najważniejsze wydarzenia wielkiej wojny, począwszy od zamachu na następcę tronu Austro-Węgier arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Sporo miejsca prelegent poświęcił sprawie polskiej – wszak główne role w tym jednym z najkrwawszych konfliktów w dziejach odegrali zaborcy: Niemcy, Rosja i Austro-Węgry. Była więc mowa o próbach połączenia ziem z zaboru rosyjskiego i Galicji, podpisanym Akcie 5 listopada, powstaniu Komitetu Narodowego Polski, orędziu Woodrowa Wilsona – ogółem o politycznych próbach wskrzeszenia państwa polskiego przez ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego czy Romana Dmowskiego. Nie zabrakło oczywiście tematu zbrojnego wysiłku Polaków, którzy niejednokrotnie walczyli przeciwko sobie w mundurach armii zaborczych. Seweryn Gałysz zaprezentował szlaki bojowe Legionów Polskich, ale też Legionu Puławskiego, Bajończyków i Błękitnej Armii. Główna narracja, skupiona wokół polskiej sprawy w czasie I wojny światowej, przeplatała się z informacjami prelegenta na temat wyposażenia żołnierzy i technologii wykorzystywanych przez armie na frontach konfliktu.
Prelekcji towarzyszył pokaz replik broni i hełmów używanych podczas I wojny światowej. Po wykładzie goście mieli okazję zadawać pytania i dzielić się spostrzeżeniami, dotyczącymi odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Warto dodać, że projekt jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości, patronat medialny nad cyklem objął Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar, a partnerem wydarzenia jest Inicjatywa Nasza Niepodległa.Źródło: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach
Galeria zdjęć
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Andrychów - miejsce utkane
  Ogłoszenia drobne

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka Dr Max II
  ul. 27 stycznia 9
  33 877 02 13
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Marta Paczyńska
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Krzysztof Paczyński
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu