logo
repertuar kina
Czwartek, 17-01-2019, Imieniny obchodzi: Marian, Antoni, Jan
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2018-09-06 17:45:00 Liczba komentarzy0

Sesja nadzwyczajna


Dziś – 6 września – w Urzędzie Miejskim odbyła się nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej w Andrychowie. Radni zdecydowali o utworzeniu obwodu wyborczego w szpitalu i zaciągnięciu kredytu.
Pięćdziesiąta Sesja Rady Miejskiej w tej kadencji została zwołana w trybie nadzwyczajnym m.in. z tego powodu, że jak przed każdymi wyborami – a nadchodzą wybory samorządowe – konieczne jest utworzenie odrębnego obwodu głosowania w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie. Tę uchwałę radni podjęli jednogłośnie. 
Kolejna uchwała dotyczyła „zaciągnięcia kredytu długoterminowego w 2018 r.” w celu pokrycia deficytu budżetowego. Była to w zasadzie uchwała uzupełniająca, bo już w czerwcu radni zdecydowali o możliwości zaciągnięcia tego kredytu w wysokości 12,5 mln zł. Teraz – jak wyjaśniła to Skarbnik Gminy Andrychów Dorota Żywioł – chodziło o rozpisanie planu spłaty tego kredytu w okresie od 2019 r. do 2028 r. Jak wyjaśnił to potem burmistrz Tomasz Żak, chodzi o możliwość wsparcia budżetu gminy, ale kredyt ten nie musi być wykorzystany w całości. Obecnie Gmina oczekuje przyznanych jej dotacji zewnętrznych, ale na poziomie Urzędu Marszałkowskiego przedłużają się procedury. Tak więc spodziewane dotacje tak do utworzonego systemu komunikacji gminnej, jak i do budowy strefy aktywności gospodarczej dotacje jeszcze nie spłynęły, a prace w tych zakresach trwają i trzeba płacić bieżące rachunki. 
Ten rok w zakresie inwestycji jest rekordowy, bo w sumie zostanie wydane 55,7 mln zł. Związane jest to też z rekordowymi wpływami z dotacji unijnych, które szczególnie w tym roku są rozdysponowywane są między samorządy. Lwią część kwoty inwestycyjnej Andrychów dostanie właśnie z takich dotacji. Jednak najpierw trzeba zainwestować własne środki, a po rozliczeniu odzyskać dużą część zainwestowanych kwot. I tak np. jest w przypadku autobusów, Gmina wydała na nie ponad 10 mln, uzyskała dotację, ale pieniądze jeszcze nie wpłynęły, dotrą pod koniec roku. Tymczasem trwają kolejne inwestycje, więc Andrychów musi mieć zagwarantowaną możliwość ich finansowania. I na to ten kredyt.
Nie wszyscy radni podzielają ten pogląd i opozycja głosowała przeciwko zaciąganiu kredytu. Głosowanie zakończyło się 10 do 8 za zgodą. Uchwała została podjęta.
Kolejne dwie uchwały dotyczyły zmian w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej. To też było związane z planowanymi inwestycjami – głównie remontami na Osiedlu Olszyny (ponad trzy miliony). Tu była pełna zgoda Rady. mn
Galeria zdjęć
foto
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Andrychów - miejsce utkane
  Ogłoszenia drobne

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka Hygieia
  Andrychów, ul. Lenartowicza 7
  33 870 40 31
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Marta Paczyńska
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Krzysztof Paczyński
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu