logo
repertuar kina
Środa, 20-03-2019, Imieniny obchodzi: Anatol, Aleksandra, Klaudia
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2018-09-10 07:54:00 Liczba komentarzy0

Dożynki 2018. Doroczne święto plonów


​8 września 2018 r. na terenie Inwałd Parku – 4 Parków tematycznych w Inwałdzie – Parku Miniatur, Dinolandii, Warowni Inwałd i Ogrodu Jana Pawła II odbyły się Gminne Dożynki - doroczne święto plonów.
Jak czytamy na stronie 700latinwald.andrychow.eu - "Inwałd Park to miejsce, w którym dzieją się cuda, a czas płynie w swoim własnym tempie. Tylko tutaj można odwiedzić Paryż, przybić piątkę z Tyranozaurem Rexem, poznać średniowieczne obyczaje czy zobaczyć niezwykły obraz namalowany za pomocą tysięcy krzewów, drzew i kwiatów. Będzie ona realną kontynuacją staropolskiej, ale również i lokalnej, tradycji podtrzymywania obyczajów jak i wzmacniania więzi środowiska lokalnego. Wspólna praca oraz jej owoce po raz kolejny połączą społeczność gminną w ramach uroczystości dziękczynnych za udany okres siewu oraz zbiorów. Wydarzeniem tym chcemy podkreślić wagę i znaczenie tradycji oraz lokalnej twórczości ludowej. Dożynki Gminne 2018 organizowane są przez Sołectwo Inwałd. Działania organizatorów wspierane są przez lokalne władze parafialne Parafii Narodzenia NMP w Inwałdzie." 

O godzinie 12.00 w kościele pw Narodzenia NMP w Inwałdzie odbyła się Msza Święta dożynkowa. Uroczystą oprawę Mszy Św. zapewniła Miejska Orkiestra Dęta "Andropol" w Andrychowie. Oficjalne uroczystości dożynkowe odbyły się na terenie Inwałd Parku. Na gości czekał również pyszny poczęstunek przygotowany przez organizatorów wydarzenia oraz Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Inwałdzie. Wśród dożynkowych zwyczajów nie zabrakło uroczystego przekazania Gospodarzowi Gminy Andrychów - Burmistrzowi Tomaszowi Żakowi bochenka chleba wypieczonego z tegorocznej mąki. Dar ten przekazali starostowie dożynek - Państwo Dziedzic - gospodarze inwałdzcy.

O dożynkowych tradycjach związanych z przekazywaniem Gospodarzowi wieńca dożynkowego opowiedziała prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - Czesława Wojewodzic.
Na pięknie i gustownie udekorowanej darami ziemi scenie nastąpiło przekazanie burmistrzowi Andrychowa wieńca dożynkowego.
O wieńcu opowiedziała jego twórczyni - Halina Brzazgacz.
Najważniejszym elementem jej twórczości i ukochanym dziełem wykonywanym co roku jest wieniec dożynkowy. Pani Halina aktywnie działa w strukturach Stowarzyszenia ospodyń Wiejskich w Andrychowie. Aby zatrzymać dla przyszłych pokoleń m.in. sposób tworzenia współczesnego wieńca dożynkowego SGW w Andrychowie realizuje program „Ocalmy kłosy tradycji”. W ramach otrzymanej dotacji z Gminy Andrychów i Powiatu wadowickiego realizowany jest program w ramach którego powstanie album-książka, w której przedstawiona będzie praktyczna wiedza z zakresu tworzenia wieńcy i stroików dożynkowych, bukietów i wianków zielnych, wraz z komentarzem zwyczajów związanych z obrzędami dożynkowymi czy Świętem Matki Boskiej Zielnej obchodzonymi w naszym regionie.

Skąd biorą się pomysły na współczesny wieniec dożynkowy?
Pracę zaczynamy od wykonania szkieletu. W przypadku dużych wieńców jest to najczęściej konstrukcja spawana z drutu stalowego, opleciona później żmudnie sznurkiem jutowym, którego kolorystyka łączy się z barwą zbóż. Co roku motyw przewodni wieńców dożynkowych mojego autorstwa nawiązuje do ważnych wydarzeń historycznych i społecznych dla Polski i naszego regionu. W tym roku jest to 100-lecie odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości! Część centralną kompozycji zrealizowałam z pieczołowicie naklejonego na płytę pilśniową mchu, zebranego z kamieni i wysuszonego.
Elementy napisu wykonane są z fasoli naklejanej na tekturowy podkład. Kompozycję zdobią suszone kwiaty (potocznie zwane słomiaczkami), własnoręcznie wykonane maki z krepiny oraz wstążki w kolorze białym, czerwonym. To nie jedyne akcenty związane z naszą niepodległością.
Jednym z elementów dekoracyjnych jest wykonany na szydełku kaptur kolczy - nawiązanie do naszych tradycji historycznych. Nad kompozycją rozpostarte są skrzydła orła i jego dziób oraz korona z krzyżem, przypominająca nam, że w osiągnięciu niepodległości, do której nasi pradziadowie dążyli przez wiele pokoleń zawsze towarzyszył nam Krzyż. Biało-czerwone wisiory z fasoli i jarzębiny zdobią motyw korony.
Pomysły rodzą się często na bieżąco, są weryfikowane w trakcie realizacji tak, by spełniać moje oczekiwania. Korona w wieńcu dożynkowym jest odpinana, dlatego żeby wieniec zmieścił się podczas transportu na dożynki wojewódzkie.
Praca nad wieńcem jest długa i żmudna. Przy konstrukcji współczesnego wieńca dożynkowego nieodłącznym pomocnikiem jest... pistolet do kleju. Nie ma innego wyjścia. Elementy delikatne, naturalne, suszone kwiaty i mech muszą być mocowane „na kleju” Kwiaty zawinięte w drucik lubią odpadać po tym jak wysychają, ich delikatna strukturę drucik lub sznurek - łamie, uniemożliwiając trwałe zamocowanie do kompozycji.
W tym roku jednym z elementów dekoracyjnych są lniane snopeczki. Pamiętam bardzo odległe czasy, kiedy trzeba było oddawać kontyngent lnu. W Roczynach każdy z gospodarzy musiał zasiać 15 arów lnu, który następnie za niewielkie pieniądze odsprzedawano Państwu. To były czasy między 1950. a 1967. rokiem o ile pamiętam. Jak byłam małym dzieckiem to moi rodzice także oddawali ten kontyngent. Przypominam sobie właśnie ten len, związany w małe pęczki, snopeczki, rozkładany następnie na płotach i suszony. Roczyny przed laty posiadały bardzo dużo warsztatów tkackich, pracujących właśnie na takim surowcu.
W wieńcu dożynkowym znajdują się również zboża, które siane są w Roczynach. Jest owies, różne rodzaje pszenicy (w tym pszenica z długimi źdźbłami), jęczmień, pszenżyto.
Kompozycję zdobią wianki z lnu, nawiązujące do dawnej tradycji wicia wieńców dożynkowych w kształcie wianków ze zbóż.
Przybyłych na uroczystość gości z miast partnerskich ugoszczono pamiątkowymi podarunkami. Goście również nie przyjechali z pustymi rękami - odwdzięczając się za gościnę i możliwość uczestniczenia w święcie plonów.

Szczególne słowa przekazał uczestnikom dożynek Jarosław Bartosz - starosta Storożyńca na Ukrainie.
„Szanowni Państwo, drogi nasz przyjacielu, panie burmistrzu. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że mamy możliwość uczestniczyć w Waszym święcie. Uczestniczymy w tym święcie dożynek i składamy Wam wielki szacunek, za ten rozwój, za przyjaźń, którą mamy w Waszej Gminie. Bardzo Was podziwiamy. Każdy raz, przy naszym przyjedzie do Was, widzimy, jak duże zmiany u Was zachodzą. Oczywiście, jest to możliwe tylko w jeden sposób – kiedy jest bardzo dobry gospodarz – burmistrz tej Gminy, kiedy jest porozumienie między radnymi a burmistrzem, a także wszystkimi mieszkańcami gminy. Jak należy na dożynkach, my też przynieśliśmy z sobą podarunki od nas: wóz i snopek zboża, które są symbolami ciężkiej pracy rolnictwa i rolników – napełniony warzywami i owocami wóz, a w nim coś, żeby świętowało się jeszcze lepiej, zrobiony z nowego urożaju. Życzymy Wam zdrowia, jakie należy życzyć, gdy wchodzimy do Was z chlebem. Przynosimy dla Was chleb wyrobiony z nowego urożaju naszymi gospodyniami. To jest bardzo ważne Moi drodzy, żeby każdy sąsiad i brat przychodził w gości z chlebem, a nie tak jak my mamy teraz u nas. Dla Was wszystkich my przekazujemy ten chleb panu burmistrzowi, dla was wszystkich przekazujemy ten wóz i snopek zboża, by Pan Bóg nam pobłogosławił i byśmy następny rok mieli pełen chleba i żeby ten chleb i budżet były bardzo dobrze podzielone przez dobrego burmistrza i dobrego Gospodarza!”
Patronat Honorowy nad imprezą objął Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak. Na przybyłych na uroczystość gości z Gminy Andrychów oraz Miast Partnerskich czekało mnóstwo atrakcji m.in.: występ Miejskiej Orkiestry Dętej „Andropol” Andrychów, występ Chóru LANDGRAAFS MANNENKOOR z Holandii oraz zabawa taneczna z zespołem BAHAMAS. Dodatkowymi atrakcjami był piękny występ dzieci z ZSS w Inwałdzie, degustacja miodów z Kołem Pszczelarzy Andrychów, zajęcia ruchowo-plastyczne prowadzone przez Centrum Sztuki Mościcie oraz pokaz Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Andrychowie. Podczas uroczystości dożynkowych Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowało warsztaty dekorowania wypieków, rozróżniania zbóż oraz tworzenie bukietów dożynkowych. 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej galerii z tegorocznych dożynek, dokumentującej nasz udział w dożynkach gminnych Inwałd 2018!
JS
Galeria zdjęć
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Radio Andrychów - Ekstremalna Droga Krzyżowa
  Ogłoszenia drobne
  • ZIEMIA OGRODOWA CZARNOZIEM sprzedam z dostawą
   SPRZEDAM ZIEMIĘ ZIEMIA OGRODOWA JEST BARDZO DOBREJ JAKOŚCI, BEZ ZANIECZYSZCZEŃ, TAKICH JAK KAMIENIE, DORNIE ITP. ZIEMIA JEST CZARNA I SYPKA ( PH ZIEMI OK 6) PROSZĘ O KONTAKT T...
  • SKUP SAMOCHODÓW 512-700-770
   Dziś dzwonisz - Dziś sprzedajesz ! Płacimy gotówką do 100 tys złotych . Oferujemy darmowy dojazd do klienta oraz wycenę przez telefon . Wszystkie formalności załatwiamy na miejscu u ...
  • PIEKNA działka pod budowę 1 domu lub bliźniaka 2064m2 media w drodze. OKAZJA możliwa zamiana
   Działka z możliwością zabudowy, piękne malownicze usytuowanie, na osiedlu nowych domów jednorodzinnych Wawrzynówka w powiecie wadowickim w gminie Andrychów w mieście Targanice. Działka wi...
  • Praca z Zakwaterowaniem
   Zapraszam do zapoznania się z ofertami pracy naszej Agencji Pracy SPARCO. Posiadamy oferty pracy w całej Polsce i zagranicą, zwykle z zakwaterowaniem. Nie jest to leasing pracowniczy - umowy są po...
  • Oferta dla pracodawców
   Oferta dla pracodawców - nie działamy na podstawie leasingu - Umowy pracowników są bezpośrednio z pracodawcą, nie pobieramy żadnych prowizji z wynagrodzeń pracowników. Opłata za rekrutację ...

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka Animar
  ul. Lenartowicza 40
  33 875 91 55
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Marta Paczyńska
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Krzysztof Paczyński
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu