logo
repertuar kina
Sobota, 25-05-2019, Imieniny obchodzi: Urban, Grzegorz, Magda
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2018-10-10 14:17:00 Liczba komentarzy0

Spacer z dr. Konradem Meusem


Klasztor Karmelitów Bosych, koszary na ul. Lwowskiej i gimnazjum to tylko niektóre miejsca, które znajdą się na trasie spaceru „Wadowickimi śladami niepodległości”. Podczas wędrówki po mieście dr Konrad Meus pokaże nie tylko miejsca znane, ale i te na co dzień niedostępne.
W sobotnie popołudnie 13 października Muzeum Miejskie oraz dr  Konrad Meus, historyk i badacz dziejów galicyjskich Wadowic, zapraszają na wyjątkowy spacer śladami niepodległości. W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie poprowadzi uczestników do tych miejsc w mieście, które miały związek z wydarzeniami lat Wielkiej Wojny i odzyskania upragnionej wolności.
Wędrówka rozpocznie się o godzinie 15.00 przed klasztorem Karmelitów Bosych „na Górce”, gdzie w 1914 r. Sokoli składali przysięgę, a sąsiadujący z kościołem internat służył w trakcie wojny jako szpital wojskowy. Na trasie znajdą się także m.in. koszary byłego 56 pułku piechoty przy ul. Lwowskiej i wadowickie gimnazjum. Dr Meus odkryje przed Wadowiczanami wojenne tajemnice miejskich  obiektów.

Spacer „Wadowickimi śladami niepodległości” otwiera cykl wydarzeń związanych z obchodami  Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada.
Do 15 października uczniowie szkół podstawowych i przedszkolaki z gminy Wadowice mogą nadsyłać prace na konkurs plastyczny, którego tematem jest wykonanie plakatu z ilustracją literniczą słowa WOLNOŚĆ. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, a prace wszystkich uczestników zostaną zaprezentowane na listopadowej wystawie w Muzeum Miejskim.
Na wszystkich Wadowiczan, którzy chcą w oryginalny sposób uczcić 100-lecie Niepodległej, czekają warsztaty epistolograficzne. Ich celem jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie uczestników do napisania listów, które – dzięki wadowickiej „kapsule czasu” – odczytają mieszkańcy naszego miasta za 100 lat. Zajęcia poprowadzą Marcin Witkowski (20 października) oraz dr Anita Całek z Katedry Komparatystyki Literackiej UJ (27 października). Na warsztaty 
można zapisywać się do 19 października. Więcej szczegółów na stronie Muzeum Miejskiego.
można zapisywać się do 19 października. Więcej szczegółów na stronie Muzeum Miejskiego.

Źródło: Wadowickie Centrum Kultury
Galeria zdjęć
foto
foto
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Radio Andrychów wkracza w DAB+
  Ogłoszenia drobne

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka pod Białym Orłem II
  Andrychów, ul. Krakowska 91
  33 875 64 00
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu