logo
repertuar kina
Środa, 20-03-2019, Imieniny obchodzi: Anatol, Aleksandra, Klaudia
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2018-10-31 09:27:00 Liczba komentarzy0

Andrychowska kwesta jest już pełnoletnia


1 listopada kwestujemy po raz 18! Wesprzyjcie naszą akcję!
Wzorem większych miast naszego kraju zapraszamy do wsparcia naszej lokalnej inicjatywy, która odbywa się juz po raz 18! Dotychczas udało się zebrać ponad 170 tys. złotych. Zaczynaliśmy od kwoty 2458, 34 zł w roku 2001, a rekord padł w 2013 roku to aż 18590, 49 zł, które trafiły do naszych puszek!

Efekty kwesty to nie tylko spektakularne renowacje prowadzone przez wykwalifikowane osoby, czy opieka konserwatora kamienia, ale także praca fizyczna polegająca na porządkowaniu i wykonywaniu drobnych prac zabezpieczających czy renowacyjnych na ponad 20 nagrobkach. W tym roku naszą akcję porządkowania mogił wsparli (jak każdego roku!) uczniowie CKZiU w Andrychowie: klasy 2ab wraz z wychowawczynią Panią mgr Ewą Wykręt oraz 2f (technik organizacji reklamy) wraz z opiekunkami Panią mgr Anetą Dąbrowską-Grabiec i Panią mgr Ireną Urbańczyk.

TMA wyraża ogromną wdzięczność Dyrekcji, nauczycielom oraz uczniom CKZiU w Andrychowie za dotychczasową współpracę i zaangażowanie!

1 listopada br. kwestować będą: członkowie TMA, członkowie Hufca ZHP Andrychów, licealiści i absolwenci I LO w Andrychowie, Stanica Hucuł z Sułkowic, uczniowie SPSK na Brzezince. Naszą akcję wesprze aktor Pan Jan Peszek, który kwestuje z nami od 2006 roku!

Wszystkim odwiedzającym w dniu 1 listopada groby swoich bliskich pragniemy przypomnieć, że na andrychowskiej nekropolii od 2 lat odbywają się równocześnie dwie kwesty. Oprócz 18 KWESTY na ratowanie zabytkowych nagrobków naszego cmentarza kwestować będzie także Związek Strzelecki dla Fundacji „Niezłomni”. Na puszkach 18 KWESTY widnieje logotyp Towarzystwa Miłośników Andrychowa, a wolontariusze posiadają odpowiednio opieczętowane identyfikatory. Wszelkich informacji na temat prowadzonych przez nas działań należy szukać na bramie drugiej, przed Kaplicą Kosvitzkich, gdzie kwestować będą członkowie TMA. Przy kwestujących rozwieszone zostaną banery z wizualizacją wszystkich przeprowadzonych renowacji oraz nagrobków, które oczekują na swoją kolej. Warto nadmienić, że nasza, lokalna akcja jest wspierana przez osoby dobrej woli, które z własnej kieszeni pokrywają koszty wydruku pamiątkowych naklejek, wydruku plansz informacyjnych, czy na przykład zakupu profesjonalnych puszek kwestarskich (które nam służą od dwóch lat). Dzięki ich hojności koszty organizacyjne kwesty są znikome.

Ukłony dla LOBOGraf z Wieprza oraz Kramer Sport z Andrychowa! Szczególnie dla Pani Alicji Simoni-Kramarz, wnuczki pomysłodawczyni KWESTY - Pani Aurelii Mikołajko!

 

I TROCHĘ HISTORII……

Kwestę zainicjowała harcerka- seniorka dh Aurelia Mikołajko (zmarła w sierpniu 2015r.)
W organizacji pierwszej kwesty pomógł nieżyjący – ówczesny radny i prezes TMA - instruktor ZHP – dh. Aleksander Nidecki.

Dotychczas udało się objąć opieką ponad 20 grobów (w tym grotkę Matki Boskiej – nagrobka rodziny Szafrańskich, najstarszego odnalezionego pochówku – dr Irmanna Cesarsko – królewskiego Lekarza pochowanego wraz z synami Karlem i Otto, odnowienia krzyży żeliwnych, konserwacji płotków andrychowskiej „kowalskiej roboty”). Otoczone opieką groby są to groby zapomniane, groby postaci, które wywarły znaczący wpływ na rozwój miasta (nast. nauczycieli radnych, notariuszy), a także nagrobki zasługujące na uwagę ze względu na szczególne walory historyczne czy estetyczne. Prac porządkowych oraz konserwacyjnych dokonują uczniowie andrychowskich szkół średnich.

Prac konserwatorskich dokonuje Konserwator Zabytków Pani Sylwia Namyślak, członek Towarzystwa Miłośników Bytomia. Przez pierwsze cztery lata udało się zgromadzić sumę potrzebną do przeprowadzenia gruntownej renowacji najpiękniejszej rzeźby nagrobnej na naszym cmentarzu- posągu smutnego Anioła z nagrobka Halinki Kuśnierzewskiej, wnuczki dawnego Burmistrza Andrychowa Alfreda Pukalskiego.

Rok później dokonano nasadzenia krzyża z dekoracją secesyjną z kwiatami z grobu Franciszka Zahradnika, a w 2007r trwały prace nad renowacją nagrobka słupowego Jadwigi Anteckiej. Do akcji transportu i osuszania pomnika włączyły się osoby prywatne (Pani Małgorzata Byrska) i jedna
z andrychowskich firm- Rozlewnia wód „Dusik- Matusiak”.

Z zebranych pieniędzy w 2008 r. dokonano gruntownej renowacji nagrobka Franciszka Zahradnika, radnego miejskiego z przełomu wieków. W 2009 roku przeprowadzono renowacje nagrobka Marii Zielińskiej zmarłej w 15 wiośnie życia. Konserwacji dokonano ze wsparciem finansowym rodziny. Nagrobek ten pochodzi z lokalnej pracowni kamieniarskiej/ rzeźbiarskiej. Pomnik wykazuje cechy charakterystyczne dla rzeźby ludowej regionu andrychowszczyzny. Takich nagrobków na naszym cmentarzu jest tylko kilka. Z tego właśnie powodu rzeźba zasługuje na szczególną uwagę
i opiekę. Na wiosnę 2011 roku rozpoczęła się renowacja najstarszego odnalezionego nagrobka na cmentarzu – płyty dr Irmanna z cesarsko-królewskiego lekarza pochowanego wraz z synami Otto
i Karlem. W pracach dotyczących osadzeniu płyty na specjalnie skonstruowanej kamiennej podmurówce działania TMA wsparła firma ZGK w Andrychowie, która nieodpłatnie wykonała podmurówkę. Zakład Gospodarki Komunalnej w Andrychowie wspiera nasze działania prowadzone na cmentarzu i służy nam nieocenioną pomocą, szczególnie ze strony Pana Prezesa, Pana M. Blocha oraz pracowników cmentarza, nast. Pani Marii Bury.

W 2012 roku na cmentarzu komunalnym przeprowadzono renowację nast. zabytkowych nagrobków: słupowego nagrobka rodziny Piwowarczyków, bezimiennego pochówku z kamiennym krucyfiksem oraz nagrobka znanego andrychowskiego kapelusznika Jaworskiego z figurą Chrystusa Miłosiernego. W 2013 roku odnowiony został bezimienny nagrobek słupowy z kamiennym krucyfiksem pochodzącym z lokalnej, nieznanej pracowni rzeźbiarsko-kamieniarskiej. W 2014 roku do pracowni konserwatorskiej trafiły również 2 nagrobki słupowe: dr Jana Malca, adwokata andrychowskiego, radnego miejskiego i założyciela andrychowskiego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół
w Andrychowie (w 2013r. przypadała 110 rocznica założenia tej patriotycznej organizacji) oraz CK radcy sądu krajowego – Franciszka Ksawerego Homme, także działacza społecznego w naszym mieście. Tego typu nagrobki są na andrychowskim cmentarzu rzadkością. Nagrobek dr Malca powrócił odrestaurowany w 2013r. na andrychowski cmentarz Nagrobek Hommego został odrestaurowany rok później. W 2015r. odnowione zostały: nagrobek Marcelego Beranka, pochowanego wraz z rodziną – radnego, wiceburmistrza, działacza OSP oraz innych dawnych stowarzyszeń oraz Pomnik Nieznanego Żołnierza. Dwie płyty z tego nagrobka pierwotnie były ulokowane w Kaplicy Św. Floriana przy Rynku. Podczas II wojny światowej zdemontowane i uratowane przed zniszczeniem przez grabarza Józefa Grządziela. Odbywało się to z narażeniem życia całej Jego rodziny. Po wojnie płyty zostały wmurowane w tzw. Pomnik Nieznanego Żołnierza. Na płytach widnieją nazwiska Andrychowian i okolicznych mieszkańców, którzy bronili Ojczyzny podczas I wojny światowej. W pracach związanych z liternictwem nieocenioną pomocą był Andrychowianin, który zażyczył sobie anonimowości. Przeprowadził on renowację napisów za darmo.

W 2016r. dokonano rekonstrukcji unikatowego w formie nagrobka CK urzędnika sądowego, pochowanego w 1885r. Unikatowość tej formy polega na tym, że na starej części cmentarza odnalezione zostały tylko dwa tego typu nagrobki w formie wysokiej płyty nagrobnej umieszczonej na niewysokim postumencie.

Od 2016 roku prowadzone są prace dot. wykonania inwentaryzacji oraz sporządzenia szczegółowego kosztorysu wraz ze wskazaniem kolejnych etapów prowadzenia prac konserwatorskiej zabytkowego grobowca rodziny Horuntherów/Chlebowskich.

Obok Kaplicy Kośvitzkych jest to jedyna taka forma grobowa na naszym cmentarzu. Obiekt wymaga natychmiastowego podjęcia prac zabezpieczających. Odnowienie grobowca rodziny Horunterów i Chlebowskich byłoby okazją do przypomnienia zasług Pana Antoniego Chlebowskiego. Andrychowskiego poczmistrza w latach 1899-1939, także radnego i kasjera gminy i miasta Andrychów, dyrektora i przewodniczącego Stowarzyszenia oszczędności i pożyczek w Andrychowie, członka wydziału czytelni urzędniczej w Andrychowie, członka Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, działacza społecznego – skarbnika i długoletniego prezesa Czytelni mieszczańskiej, prezesa i członka honorowego Katolickiego Stowarzyszenia „Ochronka”. Grobowiec ma dokładne 106 lat. Został zaprojektowany i wybudowany przez Karola Korna z Bielska. Korn pochodził z Wadowic. W Andrychowie zaprojektował dom Felixa w Rynku (tzw. Dom Partii), Synagogę oraz kaplicę grobową dla Horuntherów, w której spoczął A. Chlebowski wraz z pierwszą żoną Otylią z Horuntherów, drugą żoną Agnieszką z Orkiszów oraz jej rodziną. TMA poszukuje możliwości pozyskania na renowację środków z innych źródeł niż kwesta. Niedawno, 18 października br. Poczta Polska obchodziła swoje 460 urodziny!

W tym roku podjęto decyzję o zdemontowaniu pomnika słupowego zwieńczonego krucyfiksem, który znajdował się na terenie 2 kwatery. Nagrobek znacząco przechylał się i prawdopodobne było jego zniszczenie. Zdemontowany czeka na swoją kolej w pracowni konserwatorskiej.

 

Wszystkie zaprezentowane prace są możliwe tylko dzięki hojności mieszkańców odwiedzających groby swoich bliskich w dniu 1 listopada na cmentarzu komunalnym.

Przed nami 100 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Józef Piłsudski pisał: „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.” Andrychowianie pokazują, że nie tracą pamięci. Ja, Ty, który czytasz te słowa - nie jesteśmy tylko zbiorowością zamieszkującą naszą Małą Ojczyznę.

Za to, że obdarowujecie nas swoimi datkami, za to, że ktoś przychylnie patrzy na nasze działania i pozwala nam spokojnie pracować, za to, że ktoś poświęca swój prywatny czas i pełni kwestarski dyżur, za to, że każdego roku znajduje się ktoś, kto drukuje dla nas naklejki, pyta…. czy może jakoś wspomóc…… dziękuję ja, która stara się ogarniać organizacyjnie prace prowadzone w trakcie całego roku – Dziękuję!

Ewelina Prus-Bizoń
Galeria zdjęć
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Radio Andrychów - Ekstremalna Droga Krzyżowa
  Ogłoszenia drobne
  • ZIEMIA OGRODOWA CZARNOZIEM sprzedam z dostawą
   SPRZEDAM ZIEMIĘ ZIEMIA OGRODOWA JEST BARDZO DOBREJ JAKOŚCI, BEZ ZANIECZYSZCZEŃ, TAKICH JAK KAMIENIE, DORNIE ITP. ZIEMIA JEST CZARNA I SYPKA ( PH ZIEMI OK 6) PROSZĘ O KONTAKT T...
  • SKUP SAMOCHODÓW 512-700-770
   Dziś dzwonisz - Dziś sprzedajesz ! Płacimy gotówką do 100 tys złotych . Oferujemy darmowy dojazd do klienta oraz wycenę przez telefon . Wszystkie formalności załatwiamy na miejscu u ...
  • PIEKNA działka pod budowę 1 domu lub bliźniaka 2064m2 media w drodze. OKAZJA możliwa zamiana
   Działka z możliwością zabudowy, piękne malownicze usytuowanie, na osiedlu nowych domów jednorodzinnych Wawrzynówka w powiecie wadowickim w gminie Andrychów w mieście Targanice. Działka wi...
  • Praca z Zakwaterowaniem
   Zapraszam do zapoznania się z ofertami pracy naszej Agencji Pracy SPARCO. Posiadamy oferty pracy w całej Polsce i zagranicą, zwykle z zakwaterowaniem. Nie jest to leasing pracowniczy - umowy są po...
  • Oferta dla pracodawców
   Oferta dla pracodawców - nie działamy na podstawie leasingu - Umowy pracowników są bezpośrednio z pracodawcą, nie pobieramy żadnych prowizji z wynagrodzeń pracowników. Opłata za rekrutację ...

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka Animar
  ul. Lenartowicza 40
  33 875 91 55
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Marta Paczyńska
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Krzysztof Paczyński
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu