logo
repertuar kina
Środa, 19-06-2019, Imieniny obchodzi: Gerwazy, Julianna, Protazy
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2019-01-04 10:28:00 Liczba komentarzy0

Jak rozwiązać problem śmieciowy?


Burmistrz przedłużył umowę z konsorcjum ZGK i Empolu na zagospodarowanie odpadów komunalnych. Przedłużenie będzie obowiązywać do końca marca. Tymczasem czeka nas kolejny przetarg, a Rada Miejska będzie musiała podjąć temat cen raz jeszcze.
Przypomnijmy, że ogłoszony jesienią przetarg na tę usługę nie został ostatecznie rozstrzygnięty, a na  sesji w grudniu Rada Miejska odrzuciła projekt uchwały podnoszącej stawki za wywóz odpadów i tym samym ofertę złożoną przez ZGK i Empolu. Stawka miała wzrosnąć z 10 zł do 13 zł od osoby. Przed nami kolejny przetarg.
Dziś – 4 stycznia – gościem naszego Radia Andrychów był Mirosław Wasztyl, zastępca burmistrza Andrychowa. Wyjaśniał słuchaczom, jak funkcjonuje gospodarka odpadami komunalnymi – w warunkach rynkowych i prawnych, obwarowana przepisami ustawy z 2013 r. Jak bardzo gospodarka ta podlega warunkom rynkowym widać po takich samych problemach we wszystkich gminach, również sąsiednich. Tam ceny rosną lub już wzrosły od 30 proc. do ponad dwukrotnej stawki roku ubiegłego. Niech przykładem będzie Wieprz, w którym opłata ta wzrosła z 5 do 13 zł, albo Zator – z 9 na 11 zł czy Osiek – z 10 na 14 zł. Bywa jeszcze drastyczniej, jak w Jordanowie – z 9 do 17 zł.
A co powoduje taki wzrost kosztów? Mirosław Wasztyl mówił w RA np. o tzw. „opłacie środowiskowej”, nazywanej też czasem „marszałkowską” – to swoisty podatek ekologiczny za śmieci komunalne. Jeszcze pięć lat temu opłata ta była poniżej 80 zł za tonę odpadów. Były minister Szyszko podniósł ją drastycznie – w tym roku to już 170 zł za tonę, a za rok będzie to 270 zł, bo taka stawka już jest ustalona. Na wysokość „opłaty śmieciowej” mają też wpływ inne czynniki: wzrost płacy minimalnej, wzrost cen paliwa (7 proc. w 1018 r.) czy narzucone koszty modernizacji RIPOK-ów. To właśnie do takiej Regionalnej Instalacji Przerobu Odpadów Komunalnych (RIPOK) w Choczni (prowadzonej przez firmę Empol) trafiają andrychowskie śmieci. W tym roku za każdą tonę trzeba tam będzie zapłacić ponad 350 zł netto! Jeszcze trzy lata temu cena na RIPOK-ach była poniżej 200 zł. W 2020 roku należy się spodziewać ceny brutto powyżej 500 zł. To w tej kwocie jest owa „oplata środowiskowa” i wszystkie inne koszty: transport, płace, energia itd. Są to składniki kształtujące się w warunkach rynkowych, poza władzą samorządową. Dodajmy do tego taki fakt: co roku w gminie Andrychów zbiera się około 11 tys. ton wszelkich śmieci. Zbiórka, transport, segregacja, zagospodarowanie i wszelkie opłaty, głównie na RIPOK-u w sumie windują koszty gospodarki odpadami komunalnymi do kwoty ponad 6 mln zł rocznie. Z ostatnich wyliczeń wynika, że gdyby rozpisać to równo na wszystkich mieszkańców, to cena za śmieci musiałaby w tym roku skoczyć do 14 zł i 72 gr (licząc zadeklarowanych mieszkańców).
Mirosław Wasztyl wspomniał, że w ustawie, która w życie weszła w roku 2013 wyraźnie zapisano, że koszty gospodarki odpadami komunalnymi mają się bilansować z wpłatami od mieszkańców. To oznacza, że tak naprawdę nie można, a raczej nie powinno się dopłacać do tego z kasy gminnej. Jak na razie nikomu się to nie udało, żadnej gminie. W Andrychowie co roku wysokość tej dopłaty przekracza 2 mln. Jak to na ostatniej sesji obliczył jeden z radnych – Tadeusz Sarlej – dalsze dofinansowywanie przez dopłaty tylko w tej kadencji będzie kosztowało gminę Andrychów blisko 20 mln zł. Te pieniądze nie są niczyje – dodawał radny – to także pieniądze andrychowskich podatników. Jeśli pójdą na dopłaty do śmieci, to czegoś innego się za nie zbuduje czy nie wyremontuje.
Ustalenie stawki opłaty za wywóz odpadów to trudny orzech do zgryzienia i duży problem: z jednej strony trzeba się liczyć z niezadowoleniem mieszkańców, co jest naturalne, a z drugiej ze znalezieniem źródła, z którego ewentualnie pokryje się dopłatę.

mn
Galeria zdjęć
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Radio Andrychów wkracza w DAB+
  Ogłoszenia drobne
  • Praca Mistrz-Budowlany
   Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. 34-120 Andrychów. ul. Batorego 24 poszukuje pracownika. Stanowisko: Mistrz-Budowlany. Miejsce pracy: miasto i gmina Andrychów. Opis stanowiska: Mistrz...
  • PRACA!
   Firma ART-MET zatrudni lakiernika proszkowego atrakcyjne zarobki kontakt 696 521 435 lub Andrychów Batorego 11 A...
  • Praca!
   Firma Ogniochron S.A. poszukuje pracownika do działu planowania produkcji, posiadającego doświadczenie na podobnym stanowisku. CV należy składać w siedzibie Spółki przy ul. Krakowskiej 83c ...
  • Działka/działki 234.238
   Olchowiec nad Jeziorem Solińskim Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 (numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono) Działki położone nad Zalewem Solińskim w ...
  • Nabór do projektu "Od Szkolenia Do Zatrudnienia"
   Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Andrychowie prowadzi nabór do projektu “OD SZKOLENIA DO ZATRUDNIENIA” realizowanego w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Projekt skiero...

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka Hygieia
  Andrychów, ul. Lenartowicza 7
  33 870 40 31
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu