logo
repertuar kina
Poniedziałek, 19-08-2019, Imieniny obchodzi: Konstancja, Julian, Emilia
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2019-01-31 11:36:00 Liczba komentarzy0

Nie ma podwyżki na śmieci, ale to nie koniec problemów


Rada Miejska nie przyjęła dziś na Sesji nowych stawek za odpady komunalne. Teraz – jak twierdzi burmistrz – trzeba znaleźć w budżecie około 2,5 mln zł, stanie się to zapewne kosztem okrojonych inwestycji.
Spór o stawki za śmieci trwa już od końca ubiegłego roku. Na poprzedniej sesji w grudniu, jeszcze przed otwarciem ofert przetargowych szacunkowy wzrost miał być na poziomie 13 zł od osoby na miesiąc (dotychczas 10 zł). Teraz, po zapoznaniu się z wyliczeniami oferenta tej usługi – chodzi o konsorcjum ZGK i Empolu – projekt nowych stawek podnosił opłatę do 15 zł miesięcznie od osoby za śmieci selekcjonowane i 30 zł za niesegregowane. 
Krótka dyskusja nie wniosła nic do sprawy, więc Rada szybko przeszła do głosowania. Dwunastu radnych było przeciw podwyżce, a 10 za podniesieniem opłaty. Na marginesie trzeba wspomnieć, że oficjalny wynik głosowania jest nieco inny: 11 przeciw, 10 za. Stało się tak ponieważ radna Alicja Studniarz głosując przeciw, nacisnęła niewłaściwą ikonę na tablecie. Radna od razu zgłosiła pomyłkę, tłumacząc, że jest zdenerwowana złą wiadomością osobistą i stąd jej błąd. Niestety, z takiego powodu głosowania nie można powtarzać. I tak nie zmieniło to wyniku głosowania i jego skutków.
Nowe stawki nie przeszły, ale trzeba odpowiedzieć na pytanie, jak gospodarka ta zostanie sfinansowana, bo jej koszty roczne oscylują w granicach 6,5-7,0  mln zł?
- Jeśli nie ma podwyżki, w budżecie na ten rok trzeba znaleźć około 2,5 mln zł na zbilansowanie gospodarki odpadami – mówi Tomasz Żak, Burmistrz Andrychowa. - Radni będą musieli się z tym zmierzyć na następnej sesji w lutym.
Przypomnijmy, że nie przyjęcie poprzedniej, grudniowej propozycji podwyżki (na 13 zł), już spowodowało aneksowanie umowy zeszłorocznej i przedłużenie jej do końca marca tego roku. I usługa ta jest świadczona dla gminy za stawkę 13 zł od osoby. - Niestety, nie możemy nadal aneksować tej umowy, trzeba znaleźć pieniądze na zapłacenie za tę usługę – mówi Mirosław Wasztyl, zastępca burmistrza. 
Wielu mieszkańców zadaje pytanie, czy te podwyżki w ogóle są konieczne? Niestety tak – mówią przedstawiciele ZGK, lidera konsorcjum zajmującego się gospodarką odpadami komunalnymi. Wiele czynników zewnętrznych decyduje o tym – najważniejszym jest duży wzrost tzw. „opłaty środowiskowej” ustalanej przez rząd. W ostatnich latach wzrosła ona z kwoty ok. 30 zł od tony do 170 zł w tym roku, a w przyszłym stawka sięgnie 270 zł. Do tego dochodzą wzrosty cen energii, transportu płacy minimalnej itp. To skutkowało tym, że za każdą tonę śmieci, które wywozimy na Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych trzeba zapłacić ponad 400 zł, jeszcze dwa lata temu było to 230 zł. 
Problem podwyżek nie dotyczy tylko Andrychowa, ale wszystkich polskich samorządów.
- Nie przyjęcie uchwały i co za tym idzie podwyżek niczego nie rozwiązuje – mówi Mirosław Wasztyl. – To nie zmniejszy realnych kosztów, które Gmina Andrychów musi ponieść.  Aby pokryć deficyt w gospodarce odpadami konieczne będzie ograniczenie wydatków inwestycyjnych, a nawet zrezygnowanie z obecnie ujętych w budżecie.
mn
Galeria zdjęć
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Radio Andrychów wkracza w DAB+
  Ogłoszenia drobne
  • Ochrona Zarządu/Kompensata Zobowiązań/Zadłużone Spółki/299K.s.h.
   Kupimy udziały w spółkach znajdujących się na krawędzi bankructwa Występujemy w roli upadłego i podejmujemy się negocjacji z pracownikami i wierzycielami. Oferujemy pomoc dla udziałowców/cz...
  • Schody Rintal Wakacyjne Obniżki Cen
   Rintal Polska, wiodący producent SCHODÓW do wnętrz organizuje PROMOCJĘ: Tylko od 01.08 do 31.08.2019 r. obowiązuje promocja WAKACYJNE OBNIŻKI CEN, na podstawie której Rintal Polska Sp. z o.o. u...
  • Sprzedam dom w Zagórniku
   Sprzedam połowę bliźniaka położonego nieopodal lasu w cichej i malowniczej wsi Zagórnik. Rok budowy- 1928. Stan budynku-do remontu. Dom położony na działce budowlanej o powierzchni 600 m2 ...
  • Licencja transportowa, kurs na certyfikat Katowice
   Chcesz uzyskać licencję transportową czy też spedycyjną na terenie całej unii europejskiej ? Zapraszamy na szkolenie w Katowicach : Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego rzec...
  • Poszukiwani pracownicy budowlani
   Firma Mbud poszukuje pracowników w branży budowlanej. Praca w rejonie Andrychów - Oświęcim....

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka Animar
  ul. Lenartowicza 40
  33 875 91 55
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu