logo
repertuar kina
Czwartek, 18-07-2019, Imieniny obchodzi: Szymon, Robert, Kamil
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2019-02-06 11:47:00

29. Regionalna Konferencja Pszczelarzy


Zarząd Beskidzkiego Związku Pszczelarzy BARTNIK, wspólnie z Zarządem Koła Pszczelarzy w Andrychowie oraz Firmą Babik-Sabat zaprosili 2 lutego 2019 r do Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie wszystkich tych, którym bliska jest tematyka pszczelarstwa.

W spotkaniu uczestniczył obecny Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego – Tadeusz Dylon oraz 2 poprzednich prezydentów Związku – Tadeusz Sabat oraz Waldemar Kudła.
Świat się zmienia. Postępujące zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza i środowiska naturalnego nie pozostawiają złudzeń, wpływając niekorzystnie na człowieka oraz cały ekosystem. Zmienia się również poziom naszej wiedzy o świecie. Szybka wymiana informacji, jej dostępność oraz możliwość weryfikacji wiedzy poprzednich pokoleń w konfrontacji z jej obecnym stanem nie pozostaje bez wpływu na pszczelarstwo. 
Cykl wykładów i prelekcji rozpoczął Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego – Tadeusz Dylon, który przedstawił stan polskiego pszczelarstwa oraz aktualne tematy ważne dla polskich pszczelarzy. 
Wśród prelegentów prym wiódł Tomasz Kędziora – wykładowca pszczelarstwa, przedstawiciel jedynego na świecie Technikum Pszczelarskiego, będącego kuźnią młodych talentów i źródłem fachowej wiedzy wielu pokoleń pszczelarzy.
Wykładowca, pszczelarz, pasjonat pszczelarstwa w zwięzły i przystępny sposób przedstawił szereg praktycznych rad dla pszczelarzy. Wiedza ukierunkowana była na obecną sytuację pogodową i działania, które pszczelarze powinni podejmować w pasiekach o tej porze roku. Dokarmianie, obieg powietrza, sposoby zabezpieczeń uli, problem chorób pszczół – warrozy, nosemy ceranae, nosemy apis i innych, profilaktyka oraz sposoby walki z chorobami – wiedza sypała się jak z rękawa, potwierdzając fakt, że oprócz bazy wiedzy teoretycznej – wykładowca dysponuje potężną wiedza praktyczną! 
Współczesny świat sprawił, że wiedza praktyczna i teoretyczna musi być wspierana przez naukę i osiągnięcia specjalistycznych firm wspierających pszczelarstwo. Zmiany klimatu, degradacja środowiska naturalnego, produkcja rolnicza na masową skalę, oparta często o środki ochrony roślin szkodzące środowisku i pszczołom spowodowały konieczność sięgnięcia przez pszczelarzy po środki oparte na składnikach naturalnych, pozwalające rodzinom pszczelim cieszyć się dobrą kondycją.
Tego rodzaju specyfiki zaprezentowali przedstawiciele firm z Rumunii i Austrii. Można było je nabyć w holu MDK podczas wystawy sprzętu pasiecznego oraz uli.
Podczas spotkania nie zabrakło również bieżących informacji o pracach Kół Pszczelarzy, oraz rozmów na temat problemów z którymi zmaga się środowisko pszczelarzy. Te informacje przedstawili Andrzej Wysogląd – Prezes BZP w Bielsku Białej oraz Prezydent PZP – Tadeusz Dylon. 
„Najpierw konferencje odbywały się w Cechu. Pamiętam jak na niewielkiej sali były wolne miejsca. W chwili obecnej jak widzimy – ilość uczestników konferencji jest olbrzymia!” - mówi Tadeusz Sabat – były Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego, poseł na Sejm II kadencji, który prowadził konferencję. 
Prawie 200 uczestników, organizatorzy, wystawcy, wykładowcy, zaproszeni goście w tym przedstawiciele andrychowskiego samorządu na czele z burmistrzem Andrychowa Tomaszem Żakiem, przedstawiciele prasy ogólnopolskiej i lokalnej – łącznie ponad 300 osób zapełniło salę Miejskiego Domu Kultury, potwierdzając fakt coraz większego zainteresowania wiedzą praktyczną oraz nowościami pszczelarskiego świata
W Andrychowie konferencje dotyczące pszczelarstwa mają swoją bardzo bogatą tradycję! Tego rodzaju działania prowadzone są przez firmę Babik-Sabat oraz Koło Pszczelarzy już od 1980 roku (w przyszłym roku będzie to już więc 30 lat!) Koło Pszczelarzy w Andrychowie, którego prezesem jest Jadwiga Sabat liczy 72 członków i posiada prawie 2000 rodzin pszczelich. Podobne koła działają również w Kalwarii i Wadowicach. 
 
JS
 
Galeria zdjęć
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
fotoKomentarze Facebook

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
nowiny foto
W kioskach nowy numer
Nowin Andrychowskich
Imprezy kulturalne
Radio Andrychów wkracza w DAB+
Ogłoszenia drobne
 • PILNIE sprzedam samochód POLONEZ CARO PLUS
  Rocznik 2000, pierwszy właściciel, garażowany, konserwowany, przebieg 24 000 km, kolor zielony metalik. Badania kontrolne ważne do maja 2020 r. Tel. 33 875 10 13 - Dzwonić w godz. 14:00 do 18:00...
 • Praca Mistrz-Budowlany
  Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. 34-120 Andrychów. ul. Batorego 24 poszukuje pracownika. Stanowisko: Mistrz-Budowlany. Miejsce pracy: miasto i gmina Andrychów. Opis stanowiska: Mistrz...
 • PRACA!
  Firma ART-MET zatrudni lakiernika proszkowego atrakcyjne zarobki kontakt 696 521 435 lub Andrychów Batorego 11 A...
 • Praca!
  Firma Ogniochron S.A. poszukuje pracownika do działu planowania produkcji, posiadającego doświadczenie na podobnym stanowisku. CV należy składać w siedzibie Spółki przy ul. Krakowskiej 83c ...
 • Działka/działki 234.238
  Olchowiec nad Jeziorem Solińskim Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 (numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono) Działki położone nad Zalewem Solińskim w ...

kontakt

Dyżury aptek
W tym tygodniu dyżur pełni:
Apteka pod Białym Orłem III
Andrychów, ul. Włókniarzy 18a
33 848 65 56

Redakcja
 • Marek Nycz - redaktor naczelny
 • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
 • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
 • Anna Piotrowska - dziennikarz
 • Anna Płonka - dział reklamy
 • Dziennikarze - współpracownicy:
 • Jadwiga Janus
 • Grzegorz Sroka
 • Andrzej Fryś
 • Jan Zieliński
 • Jerzy Tomiak
Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu