logo
repertuar kina
Piątek, 19-04-2019, Imieniny obchodzi: Leon, Tymon, Adolf
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2019-02-06 11:47:00

29. Regionalna Konferencja Pszczelarzy


Zarząd Beskidzkiego Związku Pszczelarzy BARTNIK, wspólnie z Zarządem Koła Pszczelarzy w Andrychowie oraz Firmą Babik-Sabat zaprosili 2 lutego 2019 r do Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie wszystkich tych, którym bliska jest tematyka pszczelarstwa.

W spotkaniu uczestniczył obecny Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego – Tadeusz Dylon oraz 2 poprzednich prezydentów Związku – Tadeusz Sabat oraz Waldemar Kudła.
Świat się zmienia. Postępujące zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza i środowiska naturalnego nie pozostawiają złudzeń, wpływając niekorzystnie na człowieka oraz cały ekosystem. Zmienia się również poziom naszej wiedzy o świecie. Szybka wymiana informacji, jej dostępność oraz możliwość weryfikacji wiedzy poprzednich pokoleń w konfrontacji z jej obecnym stanem nie pozostaje bez wpływu na pszczelarstwo. 
Cykl wykładów i prelekcji rozpoczął Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego – Tadeusz Dylon, który przedstawił stan polskiego pszczelarstwa oraz aktualne tematy ważne dla polskich pszczelarzy. 
Wśród prelegentów prym wiódł Tomasz Kędziora – wykładowca pszczelarstwa, przedstawiciel jedynego na świecie Technikum Pszczelarskiego, będącego kuźnią młodych talentów i źródłem fachowej wiedzy wielu pokoleń pszczelarzy.
Wykładowca, pszczelarz, pasjonat pszczelarstwa w zwięzły i przystępny sposób przedstawił szereg praktycznych rad dla pszczelarzy. Wiedza ukierunkowana była na obecną sytuację pogodową i działania, które pszczelarze powinni podejmować w pasiekach o tej porze roku. Dokarmianie, obieg powietrza, sposoby zabezpieczeń uli, problem chorób pszczół – warrozy, nosemy ceranae, nosemy apis i innych, profilaktyka oraz sposoby walki z chorobami – wiedza sypała się jak z rękawa, potwierdzając fakt, że oprócz bazy wiedzy teoretycznej – wykładowca dysponuje potężną wiedza praktyczną! 
Współczesny świat sprawił, że wiedza praktyczna i teoretyczna musi być wspierana przez naukę i osiągnięcia specjalistycznych firm wspierających pszczelarstwo. Zmiany klimatu, degradacja środowiska naturalnego, produkcja rolnicza na masową skalę, oparta często o środki ochrony roślin szkodzące środowisku i pszczołom spowodowały konieczność sięgnięcia przez pszczelarzy po środki oparte na składnikach naturalnych, pozwalające rodzinom pszczelim cieszyć się dobrą kondycją.
Tego rodzaju specyfiki zaprezentowali przedstawiciele firm z Rumunii i Austrii. Można było je nabyć w holu MDK podczas wystawy sprzętu pasiecznego oraz uli.
Podczas spotkania nie zabrakło również bieżących informacji o pracach Kół Pszczelarzy, oraz rozmów na temat problemów z którymi zmaga się środowisko pszczelarzy. Te informacje przedstawili Andrzej Wysogląd – Prezes BZP w Bielsku Białej oraz Prezydent PZP – Tadeusz Dylon. 
„Najpierw konferencje odbywały się w Cechu. Pamiętam jak na niewielkiej sali były wolne miejsca. W chwili obecnej jak widzimy – ilość uczestników konferencji jest olbrzymia!” - mówi Tadeusz Sabat – były Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego, poseł na Sejm II kadencji, który prowadził konferencję. 
Prawie 200 uczestników, organizatorzy, wystawcy, wykładowcy, zaproszeni goście w tym przedstawiciele andrychowskiego samorządu na czele z burmistrzem Andrychowa Tomaszem Żakiem, przedstawiciele prasy ogólnopolskiej i lokalnej – łącznie ponad 300 osób zapełniło salę Miejskiego Domu Kultury, potwierdzając fakt coraz większego zainteresowania wiedzą praktyczną oraz nowościami pszczelarskiego świata
W Andrychowie konferencje dotyczące pszczelarstwa mają swoją bardzo bogatą tradycję! Tego rodzaju działania prowadzone są przez firmę Babik-Sabat oraz Koło Pszczelarzy już od 1980 roku (w przyszłym roku będzie to już więc 30 lat!) Koło Pszczelarzy w Andrychowie, którego prezesem jest Jadwiga Sabat liczy 72 członków i posiada prawie 2000 rodzin pszczelich. Podobne koła działają również w Kalwarii i Wadowicach. 
 
JS
 
Galeria zdjęć
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
fotoKomentarze Facebook

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
nowiny foto
W kioskach nowy numer
Nowin Andrychowskich
Imprezy kulturalne
Radio Andrychów wkracza w DAB+
Ogłoszenia drobne

kontakt

Dyżury aptek
W tym tygodniu dyżur pełni:
Apteka Medica
Rynek 26A
33 875 90 80

Redakcja
 • Marek Nycz - redaktor naczelny
 • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
 • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
 • Anna Piotrowska - dziennikarz
 • Anna Płonka - dział reklamy
 • Dziennikarze - współpracownicy:
 • Jadwiga Janus
 • Grzegorz Sroka
 • Andrzej Fryś
 • Jan Zieliński
 • Jerzy Tomiak
Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu