logo
repertuar kina
Niedziela, 16-06-2019, Imieniny obchodzi: Alina, Aneta, Justyna
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2019-02-07 20:58:00 Liczba komentarzy0

Trójka do likwidacji


Jutro – 8 lutego – radni z koalicji burmistrza złożą wniosek o zwołanie w ciągu tygodnia nadzwyczajnej sesji, na której Rada Miejska zdecyduje, czy SP Nr 3 zostanie zlikwidowana. Takim ustaleniem zakończyło się ponaddwugodzinne spotkanie z rodzicami.
Rodzice domagali się takiego spotkania z władzami gminy, a przede wszystkim z Radą, aby wyjaśnić niepokojące doniesienia o planowanych zmianach obwodów szkolnych. Z pomysłem wyszła radna Alicja Studniarz z grupą rodziców z „trójki” i z nią zjawili się oni w styczniu na posiedzeniu Komisji Spraw Społecznych. Potem jeszcze radna, razem z przewodniczącym Rady Krzysztofem Kubieniem spotkali się z dyrekcjami obu sąsiadujących szkół – „dwójki” i „trójki”. Była też oficjalna petycja rodziców dzieci z SP 3.
A wszystko zaczęło się od informacji, że „trójka” w przyszłym roku będzie miała tylko dwie klasy i w sumie 35 uczniów – dyrekcję, administrację i dwoje nauczycieli klasy pierwszej i drugiej. To jest efekt reformy oświaty i likwidacji gimnazjów. Dzisiejsza SP Nr 3 to dawne Gimnazjum Nr 1. Dwa lata temu, gdy reforma wchodziła w życie burmistrz chciał te szkoły połączyć, ale grupa radnych PiS nie zgodziła się i przeforsowała utworzenie na terenie miasta nie trzech podstawówek, ale czterech. Wtedy radna Alicja Studniarz mówiła „dajmy im szansę” i sugerowała, że łączenie szkół to tworzenie molochów. Tak powstała SP Nr 3. Kiedy w tym roku opuszczą jej mury ostatnie klasy gimnazjalne, szkoła tak naprawdę opustoszeje. Tymczasem po sąsiedzku, dosłownie przez ścianę funkcjonuje SP Nr 2 i ma 668 uczniów. 
Padały postulaty, aby szkoły połączyć, jednak dziś jest to już niemożliwe, teraz można już  tylko jedną z nich zlikwidować. I tu do akcji wkroczyła radna Alicja Studniarz. Po jej wizycie w dyrekcji SP Nr 3 wyszły na jaw jej pomysły. Dziś mówiła o nich przewodnicząca Rady Rodziców Barbara Prus, a potwierdziła te słowa dyrektorka SP 2 Elżbieta Górska-Zborowska i kilka innych osób. Rodziców zbulwersowały słowa radnej, aby wszystkie dzieci z obu szkół wrzucić do jednego kotła i porozdzielać potem miedzy „dwójką” i „trójką”. W ten sposób obie szkoły ocaleją. Dziś rodzice dzieci z „dwójki” bardzo ostro wypowiadali się o tym pomyśle i pytali, dlaczego radna Studniarz nie pojawiła się na spotkaniu? Przewodniczący RM Krzysztof Kubień usprawiedliwiał ją mówiąc, że radna musiała wyjechać po chorą córkę. Rodzice pytali też dlaczego nie ma przewodniczącego Komisji Spraw Społecznych Macieja Kobielusa? I głośno, kilkukrotnie domagali się od radnych – a byli w szkole na spotkaniu: Krzysztof Kubień, Roman Babski, Tadeusz Sarlej, Czesław Rajda, Zbigniew Rzadek, Andrzej Powroźnik i Wiesław Mikołajek – żeby radni zdeklarowali, co zrobią, jak będą głosować, jakie podejmą decyzje?
Pojawiły się też – i to na początku spotkania – spekulacje i insynuacje, że cały problem został specjalnie sprowokowany przez wywiad z Andrzejem Szafrańskim, dyrektorem Gminnego Zarządu Oświaty w Radiu Andrychów. Dlatego zdecydowano się nawet odsłuchać ten wywiad publicznie, na początku spotkania. Zebrani głośno wyrazili swoją opinię – nie było żadnej prowokacji. Problemem jest postawa radnych, którzy nie chcą likwidacji „trójki” – mówili zgodnie zebrani, a obecnych było około 200 rodziców. Dyrektor Szafrański był obecny i też odniósł się do sprawy, a przy tym wyjaśnił, jak dziś można wybrnąć z problemu – likwidując „trójkę”.
Głos zabrały dyrektorki obu szkół: Elżbieta Górska-Zborowska z SP 2 i Alicja Kies z SP 3 i też jednoznacznie opowiedziały się za utworzeniem jednej szkoły. – Nie widzimy szans, żeby ta nasza szkoła się odrodziła – powiedziała Alicja Kies.
Dyskusja była bardzo gorąca, spierano się i czasami ktoś robił z problemu sprawę polityczną, ale sami rodzice szybko ucinali takie wątki. – Chodzi nam wyłącznie o dobro naszych dzieci – deklarowało wielu zabierających głos. – I tak samo zależy nam na dzieciach z naszej szkoły, jak i na uczniach „trójki” dodawali inni. Zabrała też głos przewodnicząca Nauczycielskiej NSZZ Solidarność Monika Jakubiec. Przedstawiła jednoznaczne stanowisko związku – likwidacja „trójki” i utworzenie jednej szkoły. Taką samą deklarację złożyli pracownicy obu szkół.
Dyrektor Andrzej Szafrański przypomniał zebranym, że jeśli taki scenariusz miałby zostać zrealizowany, to ze względu na harmonogram prac organizacyjnych w oświacie decyzje muszą zapaść jeszcze przed 28 lutego. Szkoły i plany organizacyjne na przyszły rok szkolny 2019/2020 muszą być gotowe do końca kwietnia. Zatem ktoś musi podjąć decyzję o zwołaniu sesji nadzwyczajnej i zdecydowaniu o losie SP Nr 3.
Po dwóch godzinach gorących sporów i naciskania na radnych, aby zdeklarowali, co mają zamiar zrobić, inicjatywę przejął Roman Babski i zdeklarował, że jego klub jeszcze jutro złoży wniosek o zwołanie sesji. Natomiast Andrzej Szafrański oświadczył, że też jutro (piątek 8 lutego) przygotuje projekt uchwały, która postawi w stan likwidacji „trójkę” i otworzy drogę do utworzenia jednej szkoły. Po tym wszyscy obecni radni zdeklarowali, że będą za tym głosować. 
Tak zakończyło się spotkanie, w przeświadczeniu, że znaleziono wreszcie rozwiązanie problemu.
mn

Oświadczenie radnej Alicji Studniarz
W związku z wysoce nierzetelnym artykułem, jaki został zamieszczony na facebookowym wydaniu „Nowin Andrychowskich”, chcę zapewnić wszystkich zainteresowanych, że zawarte w nim informacje dotyczących mojej osoby są nieprawdziwe:
1. Nieprawdą jest, jakobym ja, Alicja Studniarz przyszła na styczniową Komisję Społeczną z przedstawicielami rodziców SP 3. Owszem, brałam udział w komisji, ale przyszłam na nią z własnej inicjatywy. Już na miejscu w sekretariacie Rady Miejskiej spotkałam czekających tam przedstawicieli rodziców SP 3, którzy chcieli złożyć petycję. Natomiast rzeczywiście na salę obrad komisji, zaproszona przez Przewodniczącego Macieja Kobielusa, weszłam równocześnie z grupą trojga rodziców (wcześniej już oczekujących w sekretariacie RM).
2. Nieprawdą jest, jakobym w rozmowie z Panią Dyrektor SP 2 Elżbietą Górską - Zborowską użyła sformułowania o wrzucaniu dzieci do "kotła"i rozdzielaniu ich między "dwójkę" i "trójkę". Ponadto nieprawdą jest, jakoby Pani Przewodnicząca Rady Rodziców Barbara Prus i "kilku innych rodziców" mogło potwierdzić wypowiedziane przez mnie słowa, gdyż w spotkaniu brałam udział tylko ja, Pani Dyrektor SP 2 i Przewodniczący RM Krzysztof Kubień. Owszem, na pytanie Pani Dyrektor, jak według mnie należałoby rozwiązać problem obu szkół, zadałam pytanie, używając pewnych obrazowych porównań, których sens był jednoznaczny: ,,czy nie należałoby pomyśleć o ponownym utworzeniu obwodów szkolnych tak, żeby w obu istniejących szkołach uczyła się podobna ilość uczniów".
3. Nieprawdą jest, jakobym ja, Alicja Studniarz snuła jakieś plany wspólnie z rodzicami uczniów SP 3 dotyczące zmiany obwodów szkolnych, ponieważ ani nie współpracuję z żadną grupą rodziców, ani układanie obwodów szkolnych nie leży w moich kompetencjach jako radnej Rady Miejskiej w Andrychowie.
Galeria zdjęć
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto



Komentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Radio Andrychów wkracza w DAB+
  Ogłoszenia drobne
  • Praca Mistrz-Budowlany
   Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. 34-120 Andrychów. ul. Batorego 24 poszukuje pracownika. Stanowisko: Mistrz-Budowlany. Miejsce pracy: miasto i gmina Andrychów. Opis stanowiska: Mistrz...
  • PRACA!
   Firma ART-MET zatrudni lakiernika proszkowego atrakcyjne zarobki kontakt 696 521 435 lub Andrychów Batorego 11 A...
  • Praca!
   Firma Ogniochron S.A. poszukuje pracownika do działu planowania produkcji, posiadającego doświadczenie na podobnym stanowisku. CV należy składać w siedzibie Spółki przy ul. Krakowskiej 83c ...
  • Działka/działki 234.238
   Olchowiec nad Jeziorem Solińskim Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 (numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono) Działki położone nad Zalewem Solińskim w ...
  • Nabór do projektu "Od Szkolenia Do Zatrudnienia"
   Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Andrychowie prowadzi nabór do projektu “OD SZKOLENIA DO ZATRUDNIENIA” realizowanego w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Projekt skiero...

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka Apfarm
  Andrychów, ul. Legionów 1
  33 879 09 08
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu