logo
repertuar kina
Sobota, 25-05-2019, Imieniny obchodzi: Urban, Grzegorz, Magda
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2019-03-10 15:10:00 Liczba komentarzy0

Zebrania w Brzezince i Roczynach


W sobotę, 9 marca odbyły się dwa zebrania wiejskie – w Brzezince i w Roczynach. Omawiano miniony rok i plany inwestycyjne na rok bieżący i następne w tej kadencji. Mieszkańcy poruszali też temat gospodarki odpadami i kwestie związane z rozbudową kanalizacji, a także komunikacji gminnej.
Brzezinka
Zebranie w najmniejszym sołectwie w Gminie Andrychów, czyli w Brzezince odbyło się w Publicznej Szkole Podstawowej SPSK im. Św. Antoniego z Padwy. Obecni na zebraniu byli: dwaj zastępcy Burmistrza Andrychowa – Mirosław Wasztyl i Wojciech Polak, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Kubień i komendant Straży Miejskiej Krzysztof Tokarz. Zebranie poprowadził sołtys Brzezinki Stanisław Prus. Protokolantem wybrano Wojciecha Magierę.
Sprawozdanie z prac Rady Sołeckiej złożył sołtys, a o inwestycjach mówił Mirosław Wasztyl. Najważniejszą inwestycją minionego roku była budowa chodnika przy niedawno wyremontowanej ulicy Słonecznej. Dzięki niemu możliwe będzie otwarcie przedszkola w dawnej świetlicy sołeckiej w centrum wsi. Po reformie oświatowej brzezińska szkoła podstawowa będzie miała jeszcze siódmą i ósmą klasę, dlatego brak w niej miejsca na działające do tej pory przedszkole. Utworzenie przedszkola – które nadal będzie organizacyjniew zespole szkolnym – w dawnej świetlicy to inicjatywa pani dyrektor Agaty Nizińskiej. Z kolei chodnik przy Słonecznej to podstawowy warunek, zapewniający bezpieczeństwo malcom chodzącym do przedszkola. A będzie tam pięć oddziałów na dwie zmiany – w sumie do stu dzieci. 
Podczas dyskusji mieszkańcy poruszyli kwestię przebudowy ul. Kowalczyka. Powstało tam wiele nowych domów, do których jeździ się dzisiaj polną drogą. Mirosław Waszyl zapewnił mieszkańców, że choć nie w tym roku, to na pewno w tej kadencji, za rok lub dwa ta inwestycja będzie zrobiona. Pytano też o dalszy ciąg chodnika, który połączyłby Słoneczną przez Działy do Żwirki i Wigury w Andrychowie. 

Roczyny 
Zebranie w Roczynach odbyło się w remizie OSP, a poprowadził je sołtys Władysław Żydek. Obecni byli zastępcy Burmistrza Andrychowa – Mirosław Wasztyl i Wojciech Polak. Był też przewodniczący RM Krzysztof Kubień i drugi radny Jacek Sordyl, a poza tym – komendant Straży Miejskiej Krzysztof Tokarz oraz dzielnicowy Dominik Para, a także - Andrzej Kojder, dyrektor szkoły i Jan Mrzygłód, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Andrychowie. 
Sprawozdanie z pracy Rady Sołeckiej złożył Władysław Żydek. O inwestycjach mówił Mirosław Wasztyl przypominając, że największe sołectwo, liczące cztery tysiące mieszkańców ma też najdłuższą sieć dróg – w sumie 38 km, i to tylko dróg gminnych, nie licząc powiatowych. Te drugie w minionym roku i kadencji stanowiły spory problem dla gminy, bo trudno było porozumieć się z powiatem. Teraz sytuacja się zmieniła i są szanse, że powstanie wreszcie chodnik na ul. Bielskiej. Wspomniano też o największej inwestycji w minionym roku – budowie przedszkola. Po tym wrócił temat boisk przy szkole i parkingu. Mieszkańcy dopytywali też o możliwość otwarcia linii autobusowej przez Zarzeczną i Ogrodową. Mirosław Wasztyl wyjaśnił, że w tym roku nie uda się takiej linii otworzyć, ale najprawdopodobniej stanie się to w 2020 roku. Przypomniano także o nowej przychodni lekarskiej. Choć jest prywatna, to powstała przy wydatnej pomocy sołtysa i mieszkańców. O planach z rozbudową kanalizacji mówił prezes ZWiK Jan Mrzygłód.

Na obu zebraniach osobnym i długo dyskutowanym był temat śmieci. Mieszkańcy dopytywali o powody podwyżek tej opłaty, a wiceburmistrz Wasztyl wyjaśniał sytuację. Mówił między innymi o zewnętrznych uwarunkowaniach tak ekonomicznych, jak i prawnych, niezależnych od woli samorządu. Kolejny raz na obu zebraniach padały propozycje, aby powrócić do systemu sprzed 2013 r. i uzależnić opłatę od ilości oddawanych odpadów. Mirosław Wasztyl mówił, że na dzień dzisiejszy jest to niemożliwe, bo działająca ustawa właśnie zniosła tę zasadę. 
Obecny na zebraniach przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Kubień mówił, że Rada powoła specjalny zespół, który zajmie się gospodarką odpadami. Jednym z jego pierwszych działań będzie spotkanie z parlamentarzystami, aby to oni dążyli do zmiany przepisów, bo ustawę może zmienić tylko sejm. mn
Galeria zdjęć
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Radio Andrychów wkracza w DAB+
  Ogłoszenia drobne

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka pod Białym Orłem II
  Andrychów, ul. Krakowska 91
  33 875 64 00
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu