logo
repertuar kina
Sobota, 25-05-2019, Imieniny obchodzi: Urban, Grzegorz, Magda
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2019-03-08 20:08:00

Maria Magiera zasłużoną mieszkanką Ziemi Andrychowskiej


Zwyciężczynią I Plebiscytu na Zasłużoną mieszkankę Ziemi Andrychowskiej zorganizowanego przez Towarzystwo Miłośników Andrychowa została artystka ludowa i działaczka społeczna Maria Magiera! Plebiscyt zorganizowano z okazji 100-lecia nadania Polkom praw wyborczych i 100-lecia wprowadzenia kobiet do Rady Miejskiej w Andrychowie.


19. lipca 2003 r. pierwszy raz miałem okazję poznać jej barwne tajemnice skrywane w małym domku na Brzezince. Malowana w malwy i słoneczniki szafa, setki obrazów zawieszonych na ścianach ... a po swoim królestwie oprowadza właśnie ona - Pani Maria Magiera - artystka z Brzezinki. Każdy obraz skrywał tam swoją własną historię. Kilka lat później - w Galerii Sztuki Współczesnej RYNEK 7 można było obejrzeć wystawę sztuki ludowej "Tworzymy obok", która przybliżała twórczość niektórych artystów pochodzących z okolic Andrychowa lub z nim związanych. Wśród wystawionych rzeźb i obrazów były również obrazy namalowane przez Panią Marię. 


W czasach, kiedy na świecie filozofom nie śniło się jeszcze o wszędobylskich kamerach, aparatach foto, blogach i stronach społecznościowych jedynym sposobem na zapisanie historii była opowieść, przekaz pisemny lub namalowany obraz. W 2013 roku ponownie miałem przyjemność gościć w domu rodzinnym Pani Marii - muzeum, w którym zgromadzono prace malarskie Ś.P. Marii Magiery, niezwykłej artystki z Gminy Andrychów, którą bez wątpienia można nazwać prekursorką "fotoblogów" dawnej "blogosfery". Jej pamiętniki i obrazy pełne są realistycznych i szczegółowych opisów z życia najbliższego otoczenia. Stanowią niezwykły dokument czasów, które minęły. Po muzeum oprowadzała mnie wtedy społeczniczka, nauczycielka kolejnych pokoleń - Barbara Badowska, córka artystki. Zgromadzony wtedy materiał wystarczył by na kilkanaście ciekawych artykułów! Dzisiaj zapraszam Was do obejrzenia jednego z obrazów autorstwa Pani Marii, wstrząsającego, dramatycznego, mimo, że na pierwszy rzut oka, bez komentarza kustosza rodzinnych skarbów, wydaje się najzwyczajniejszym obrazem świata, który przeminął.


"To jeden z ostatnich obrazów mojej mamy. Wieża kościelna jej nie wyszła, denerwowała się tym. Miała wtedy ponad 80 lat, więc było jej trudno namalować obraz tak, jak by chciała. Jest to scenka przed andrychowskim kościołem. Po Mszy Świętej na placu przed kościołem stoi gromada ludzi.
Część z nich to mieszkańcy Rzyk. Stoją na bosaka. Wtedy w Rzykach mieszkały rodziny bardzo biedne, nierzadko kilkunastoosobowe. Biedne mamy, na przednówku (marzec, kwiecień, maj) jak nie miały co dać swoim dzieciom jeść - odprowadzały część z nich na służbę. Na obrazie widzimy jedną z mieszczek, zastanawiającą się, którego chłopca przyjąć na służbę. Tego, a może tego... pokazuje palcem. Ale on mały. Co on może zrobić. Matka chłopca odpowiada - Nody Panicko, cóż sie przejmujecie. On jest mały to Wam mało zjy, ale popaccie sie jaki on silny, jaki żylaty. On Wom dużo bedzie robił... Tak matka chwaliła swoje dziecko, bo chciała oddać je na służbę. Gdyby wróciło do domu - nie miałaby co mu dać zjeść. Dziecko mogło nie przeżyć... Obok, matka żegna dorastającą córkę. Obie smutne. W ręku zawiniątko. Co jej dała? Pawnie jakąś szmatę do ubrania, spódnicę i na tym koniec. Więcej nie miała. Jeszcze dalej elegancka mieszczka w kapelusiku z kwiatuszkami. Mama porównywała tu biedę wiejską i trochę lepsze życie miejskie. Będąc kilkuletnim dzieckiem widziała to wszystko na własne oczy. Słyszała rozmowę. Zapamiętała, opowiedziała obrazem, a córce przekazała prawdziwe przesłanie namalowanego płótna."   

Oglądam pokój wypełniony takimi właśnie dziesiątkami historii. Wszystkie ponumerowane. Czas na twórczość artystyczną Pani Marii Magiery nadszedł w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wcześniej była praca. Nie było czasu na sztukę. W ciągu kolejnych trzydziestu lat pojawiła się prawdziwa lawina obrazów. Część z nich spłonęła, kiedy w stodole, gdzie znajdowały się specjalnie przygotowane pomieszczenia wystawowe ktoś podłożył ogień. Nietrudno sobie wyobrazić żal córki i wnuczki - związany z utratą niezwykłego dziedzictwa kulturowego, ale i bezcennych rodzinnych pamiątek po babci. Część obrazów ocalała, część była w rodzinnym domu - muzeum, gdzie również znajduje się wystawa twórczości Pani Marii. Maria Magiera - niezwykła artystka, która zapamiętała dla przyszłych pokoleń najzwyklejsze i najprawdziwsze historie pisane przez życie. Jej niezwykły dom na Brzezince jest jak twardy dysk, na którym zgromadzono prawie dwa tysiące obrazów! życia wsi, obrzędów religijnych i wiejskich gminy Andrychów, oraz historię jej najzwyklejszych mieszkańców. Dziękuję pięknie Pani Barbarze Badowskiej - córce artystki, za oprowadzenie mnie wtedy po tym, najniezwyklejszym w naszej gminie archiwum prawdziwego życia. 
  

Przypomnijmy, że w roku 2001 Pani Maria Magiera otrzymała zaszczytny medal "Zasłużony dla Gminy Andrychów".   


Jarosław Skupień
Galeria zdjęć
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
fotoKomentarze Facebook

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
nowiny foto
W kioskach nowy numer
Nowin Andrychowskich
Imprezy kulturalne
Radio Andrychów wkracza w DAB+
Ogłoszenia drobne

kontakt

Dyżury aptek
W tym tygodniu dyżur pełni:
Apteka pod Białym Orłem II
Andrychów, ul. Krakowska 91
33 875 64 00

Redakcja
 • Marek Nycz - redaktor naczelny
 • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
 • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
 • Anna Piotrowska - dziennikarz
 • Anna Płonka - dział reklamy
 • Dziennikarze - współpracownicy:
 • Jadwiga Janus
 • Grzegorz Sroka
 • Andrzej Fryś
 • Jan Zieliński
 • Jerzy Tomiak
Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu