logo
repertuar kina
Sobota, 25-05-2019, Imieniny obchodzi: Urban, Grzegorz, Magda
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2019-03-11 13:35:00 Liczba komentarzy0

Monografia Marcina Wadowity


Powstała obszerna monografia Marcina Wadowity, słynnego teologa i dziekana Akademii Krakowskiej. Napisał ją wadowiczanin dr Tomasz Graff. Na spotkanie z autorem zapraszamy we wtorek 19 marca do Wadowickiego Centrum Kultury, na którym będzie można zakupić książkę w promocyjnej cenie.
Monografia dr. Tomasza Graffa jest pierwszą pracą w całości poświęconą Marcinowi Wadowicie. Autor, dzięki analizie obfitego i różnorodnego materiału źródłowego, obejmującego archiwalia polskie i zagraniczne oraz XVII-wieczne starodruki autorstwa samego Wadowity, jak też akademików z jego otoczenia, wnikliwie rekonstruuje życie codzienne, karierę i działania publiczne tego wybitnego profesora Uniwersytetu Krakowskiego. Książka przyczynia się także do poszerzenia stanu badań o historii Wadowic – rodzinnej miejscowości Wadowity, a także stanu wiedzy o krakowskim środowisku uniwersyteckim i kościelnym przełomu XVI i  XVII w.

Autorem monografii jest dr Tomasz Graff, wadowiczanin, prodziekan Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który tak podsumowuje książkę: Niniejsza monografia nie tylko rekonstruuje karierę, działalność i twórczość jednego z krakowskich księży profesorów żyjących w dobie nowożytnej, ale również (…) przedstawia panoramę powiązań społecznych i środowiskowych jej głównego bohatera. (…) Publikacja ta pokazuje ponadto ewolucję pamięci o Marcinie Campiusie Wadowicie – od chwili śmierci aż po czasy współczesne. Czytelnik po lekturze zachowuje obraz człowieka z krwi i kości, w dużej mierze nietuzinkowego, niepozbawionego wad, będącego barwnym i znamienitym przedstawicielem elit krakowskiego Kościoła i Uniwersytetu w okresie rządów dynastii Wazów. 

Spotkanie promujące książkę dr. Tomasza Graffa pt.: "Marcin Campius Wadowita (ok. 1567 – 1641) Duchowny i profesor Uniewersytetu Krakowskiego" odbędzie się we wtorek 19 marca 2019 r. o godzinie 17.30 w sali kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury. Będzie można na nim nabyć książkę autora w obniżonej cenie wraz z autografem autora. 
Wstęp wolny!


Źródło: WCK 
Galeria zdjęć
foto
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Radio Andrychów wkracza w DAB+
  Ogłoszenia drobne

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka pod Białym Orłem II
  Andrychów, ul. Krakowska 91
  33 875 64 00
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu