logo
repertuar kina
Sobota, 25-05-2019, Imieniny obchodzi: Urban, Grzegorz, Magda
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2019-03-12 09:23:00

Panie świętowały w muzeum w Kętach


Ponad czterdzieści osób wzięło udział w otwarciu wystawy „Stulecie kobiet” przygotowanej przez wolontariuszki Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, Oliwię Cader i Kingę Kizner. Wernisaż okazał się dobrym pomysłem – nie tylko dla kęczanek – na świętowanie Dnia Kobiet.

Gości zgromadzonych w sali wystaw czasowych powitała dyrektor muzeum dr Marta Tylza-Janosz. Przedstawiła Oliwię i Kingę, które na co dzień uczęszczają do Liceum Ogólnokształcącego PZ nr 11 im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach. – W takim dniu nie może zabraknąć także życzeń dla wszystkich Pań. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalne kartki z cytatami silnych kobiet dla wyjątkowych kobiet. Można je zabierać z jedynego na tej sali naczynia, tak na przełamanie wszystkich stereotypów -  mówiła Marta Tylza-Janosz.

Oliwia i Kinga zaprezentowały natomiast, co chciały przekazać poprzez to wydarzenie. Okazją do stworzenia wystawy była niedawna rocznica uzyskania przez kobiety praw wyborczych. Licealistki pokazują więc, jak zmieniała się pozycja i rola pań na przestrzeni minionego stulecia. Ci, którzy muzeum odwiedzają, mają możliwość prześledzić wybitne postacie, które walczyły o swoje prawa, poznają panie, które zrobiły karierę na uniwersytetach. Na wystawie przygotowanej pod opieką Justyny Majerskiej-Sznajder nie mogło zabraknąć oczywiście informacji o sytuacji kobiet podczas I i II wojny światowej, a także ich wizerunku w PRL-u. Mieszkańców regionu zainteresują nade wszystko słynne kęczanki. Mogą zajrzeć do (zaaranżowanego) pokoju Marii Szczerbowskiej, polonistki, poetki, nauczycielki gimnazjalnej, przeczytać fragmenty kroniki Leokadii Chodorowskiej. Dzięki uprzejmości Teatru Polskiego w Bielsku-Białej i osób prywatnych można także podziwiać stroje z różnych okresów. Całość dopełniają eksponaty z minisalonu urody, fotografie, wybitne aktorki. Nie zabrakło też stanowisk interaktywnych: z przysłowiami, z kolei na ekranie wyświetlane są fragmenty filmów – od tych z udziałem Poli Negri aż po „kobietę pracującą” z „Czterdziestolatka”. 

Na koniec dziewczyny dziękowały rodzicom, a także pracownikom muzeum za pomoc w przygotowaniu wystawy. Zwiedzający natomiast toczyli z kolei ciekawe dyskusje z kuratorkami przy tradycyjnym poczęstunku.

Wystawę można oglądać do 5 kwietnia 2019 roku.

Materiał nadeslany przez:
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach
tel. 33 845 31 07  I  kom. 508 721 508
Galeria zdjęć
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto



Komentarze Facebook

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
nowiny foto
W kioskach nowy numer
Nowin Andrychowskich
Imprezy kulturalne
Radio Andrychów wkracza w DAB+
Ogłoszenia drobne

kontakt

Dyżury aptek
W tym tygodniu dyżur pełni:
Apteka pod Białym Orłem II
Andrychów, ul. Krakowska 91
33 875 64 00

Redakcja
 • Marek Nycz - redaktor naczelny
 • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
 • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
 • Anna Piotrowska - dziennikarz
 • Anna Płonka - dział reklamy
 • Dziennikarze - współpracownicy:
 • Jadwiga Janus
 • Grzegorz Sroka
 • Andrzej Fryś
 • Jan Zieliński
 • Jerzy Tomiak
Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu