logo
repertuar kina
Sobota, 25-05-2019, Imieniny obchodzi: Urban, Grzegorz, Magda
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2019-03-15 15:09:00 Liczba komentarzy0

Burmistrz jako menadżer, a gmina jak firma?


Na początku tego roku po raz pierwszy w historii wolnej Polski przestała istnieć gmina – wszystko z powodu jej zadłużenia. Nie milkną analizy zdarzenia i komentarze. Prof. Andrzej Sztando twierdzi nawet, że aby do takiej sytuacji nie doszło konieczne jest „zarządzanie strategiczne”.
Przytoczony przykład zlikwidowanej gminy dotyczy Ostrowic w województwie zachodniopomorskim. Ze względu na zadłużenie gmina ta została „zniesiona” jako jednostka samorządu terytorialnego i włączona do gmin Drawsko Pomorskie i Złocieniec. Stało się to 1 stycznia 2019 r. na mocy specustawy, którą Sejm przyjął 5 lipca 2018 r., a prezydent Duda podpisał 20 lipca. Nowe prawo obowiązuje od 26 lipca i to na jego podstawie Rada Ministrów zniosła Ostrowice z dniem 1 stycznia 2019 r.
Dlaczego w ogóle do tego doszło? Bo Ostrowice liczące 2,5 tys. mieszkańców jeszcze przed likwidacją można było wpisać do Księgi Guinnessa - jej dług wynosił 47 mln. zł. W przeliczeniu na jednego mieszkańca zadłużenie sięgnęło 18,6 tys. zł. Gmina po prostu zbankrutowała. Wójt i skarbnik mają teraz proces karny za doprowadzenie do takiej sytuacji. Dziś - mówią fachowcy od samorządności – nie wystarczy rządzić, jak 10 czy 20 lat temu, teraz trzeba działać w gminie, jak w biznesie, zarządzając nią, jak dużą firmą.
Ale na początek, tak na marginesie i dla porównania zobaczmy, jak wygląda takie zadłużenie „per capita” w naszym regionie, zachodniej Małopolski: Andrychów - 649 zł na głowę jednego mieszkańca, Wieprz – 907 zł, Kęty – 1656 zł, Oświęcim – 1603 zł, Wadowice – 0 zł, Mucharz – 1359 zł, Zator – 1134 zł (dane za PAP). Pierwsze 250 polskich gmin o najwyższym zadłużeniu to takie, w których dług na jednego mieszkańca sięga od 2 do 5 tys. zł, choć są i takie samorządy, gdzie dług sięga kilkunastu tysięcy.
Problem jest spory, bo polskie samorządy, cierpiące na ciągły niedobór funduszy coraz częściej sięgają po kredyty, choćby tylko dlatego, żeby mieć tzw. „środki własne” i sięgnąć dzięki nim po unijne dotacje. Wielu włodarzy liczy na to, że teraz jest czas „brania” pieniędzy z Unii, więc trzeba korzystać, ale potem się to jakoś spłaci. To ryzykowna kalkulacja i wymaga nie tylko kwalifikacji samorządowych, ale menedżerskich. Dlatego dziś wójt, burmistrz czy prezydent miasta muszą być jak szefowie firm działających w warunkach rynkowych.
- Samorządy niezamożne jeszcze bardziej potrzebują zarządzania strategicznego, bo pomaga „przyciągać” pieniądze, fundusze europejskie, zagraniczne i krajowe firmy – mówi prof. Andrzej Sztando , autor wielu strategii rozwoju gmin, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Profesor Sztando mówi też, jak ważne jest stworzenie dobrego zespołu urzędników, jak istotna jest współpraca rady z organem wykonawczym, czy wspieranie lokalnej przedsiębiorczości – w Andrychowie przykładem takiej działalności jest utworzenie strefy aktywności gospodarczej.
Wszystkich zainteresowanych tematem i tym, co o strategicznym zarządzaniu gminą mówi prof. Sztando odsyłamy do pełnej wersji wywiadu:
https://www.prawo.pl/samorzad/zarzadzanie-strategiczne-gmina-pomaga-przyciagac-inwestorow,384916.html
mn

 
Galeria zdjęć
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Radio Andrychów wkracza w DAB+
  Ogłoszenia drobne

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka pod Białym Orłem II
  Andrychów, ul. Krakowska 91
  33 875 64 00
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu