logo
repertuar kina
Poniedziałek, 19-08-2019, Imieniny obchodzi: Konstancja, Julian, Emilia
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2019-04-13 09:28:00

Spotkanie z Witkiem Brodą


7 maja o godz. 17:00 zapraszamy na spotkanie z Witkiem Brodą – muzykiem i badaczem muzyki, grającym na skrzypcach i lirze korbowej, od wielu lat przemierzającym Polskę w poszukiwaniu zapomnianych melodii i ostatnich ludowych muzykantów.
Tematem spotkania będzie historia Poloneza oraz innych Tańców Polskich. Wizytę muzyka wzbogacą: prezentacja utworów na skrzypce i lirę korbową oraz dyskusja z widownią.

Współorganizatorem spotkania jest Fundacja „Memo”, która pod koniec 2018 r. wydała publikację autorstwa Tomasza Nowaka „Polski, polonez, chodzony” – efekt wielomiesięcznej pracy autora, całej załogi Fundacji oraz Bartosza Rejmaka (grafika), Łukasza Gieruszczaka (skład), Darii Rusin (korekta).

- Już w czerwcu ukaże się płyta Kapeli Brodów „Polski, Polonez, Chodzony”. Trzy różne oblicza tego samego tańca – mówi Maciej Kudłacik, Prezes Fundacji "MEMO"

Najpierw, w XVI wieku napotykamy „taniec polski” przez cudzoziemców zwany „chorea polonica”. Gra go szlachta i dwory, na lutniach, dudach, skrzypicach. W rytmie na trzy, czasem na dwa. Dostojnie, subtelnie, wykwintnie. Znamy z tego czasu wiele zapisów. Przez następny wiek klaruje się charakter „polskiego”, jego rytm i melodyczny wyraz, by w wieku XVIII stać się ulubionym tańcem znanym w całej Europie. Najwięksi kompozytorzy tacy jak Bach czy Telemann korzystają z „chorei”. Pojawia się moda na tworzenie, wykonywanie i tańczenie „polskiego”. W pałacach, dworach w Wiedniu czy Petersburgu, zaczynają nim bale . Wieś nie pozostaje dłużna,wiele, szczególnie uroczystych tańców i pieśni weselnych jest w tym charakterze. Zyskuje też inną nazwę – „chodzony". Ballady, pieśni religijne i liryczne śpiewa się w tym rytmie. W romantyzmie i czasach zaborów zyskuje dodatkową patriotyczną oprawę i nową francuską nazwę „polonaise.”

Występ Witka Brody będzie podróżą przez wszystkie te czas – muzyka instrumentalna, pieśni liryczne, obrzędowe, religijne – skrzypce, dudy, basy, głosy, polskie, polonezy, chodzone.

7 maja 2019 r. , godz. 17:00 | Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Andrychowie

Wstęp wolny!Witek Broda i prezes Fundacji "MEMO" Maciej Kudłacik będą gośćmi audycji w naszym radiu.
O szczegółach wydarzenia poinformujemy niebawem na naszym portalu i profilu FB.


Galeria zdjęć
foto
foto
foto
fotoKomentarze Facebook

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
nowiny foto
W kioskach nowy numer
Nowin Andrychowskich
Imprezy kulturalne
Radio Andrychów wkracza w DAB+
Ogłoszenia drobne
 • Ochrona Zarządu/Kompensata Zobowiązań/Zadłużone Spółki/299K.s.h.
  Kupimy udziały w spółkach znajdujących się na krawędzi bankructwa Występujemy w roli upadłego i podejmujemy się negocjacji z pracownikami i wierzycielami. Oferujemy pomoc dla udziałowców/cz...
 • Schody Rintal Wakacyjne Obniżki Cen
  Rintal Polska, wiodący producent SCHODÓW do wnętrz organizuje PROMOCJĘ: Tylko od 01.08 do 31.08.2019 r. obowiązuje promocja WAKACYJNE OBNIŻKI CEN, na podstawie której Rintal Polska Sp. z o.o. u...
 • Sprzedam dom w Zagórniku
  Sprzedam połowę bliźniaka położonego nieopodal lasu w cichej i malowniczej wsi Zagórnik. Rok budowy- 1928. Stan budynku-do remontu. Dom położony na działce budowlanej o powierzchni 600 m2 ...
 • Licencja transportowa, kurs na certyfikat Katowice
  Chcesz uzyskać licencję transportową czy też spedycyjną na terenie całej unii europejskiej ? Zapraszamy na szkolenie w Katowicach : Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego rzec...
 • Poszukiwani pracownicy budowlani
  Firma Mbud poszukuje pracowników w branży budowlanej. Praca w rejonie Andrychów - Oświęcim....

kontakt

Dyżury aptek
W tym tygodniu dyżur pełni:
Apteka Animar
ul. Lenartowicza 40
33 875 91 55

Redakcja
 • Marek Nycz - redaktor naczelny
 • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
 • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
 • Anna Piotrowska - dziennikarz
 • Anna Płonka - dział reklamy
 • Dziennikarze - współpracownicy:
 • Jadwiga Janus
 • Grzegorz Sroka
 • Andrzej Fryś
 • Jan Zieliński
 • Jerzy Tomiak
Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu