logo
repertuar kina
Czwartek, 18-07-2019, Imieniny obchodzi: Szymon, Robert, Kamil
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2019-05-29 09:30:00

Premiera nowego Almanachu Kęckiego w muzeum


​Ponad 60 osób zgromadziła promocja najnowszego numeru „Almanachu Kęckiego”. Premiera rocznika wydawanego przez Towarzystwo Miłośników Kęt odbyła się we wtorek 28 maja w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.

Przybyłych gości powitał przewodniczący TMK Kazimierz Brzuska, przypominając czym jest pismo. „Almanach” ukazuje się nieprzerwanie od ponad dwudziestu lat – gdyby ułożyć te wszystkie roczniki w jeden tom, powstałaby książka licząca prawie 4,4 tys. stron. - Do tej pory 226 autorów napisało 765 artykułów – podsumował przewodniczący.

O przebiegu prac nad 22. „Almanachem” poinformował redaktor wydania Tadeusz Dryja, przybliżając jednocześnie treść zawartych w nim artykułów. Najnowszy numer Almanachu oscyluje wokół 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Znalazło się w nim więc kilka artykułów związanych z pobytem Legionów Piłsudskiego w Kętach i okolicy zimą 1915 roku. Justyna Majerska-Sznajder pisze o tym, jak oddział dowodzony przez Śmigłego-Rydza zapisał się w pamięci mieszkańców Wilamowic, a Andrzej Małysa przywołuje postać artysty-żołnierza kpt. Wilhelma „Wilka” Wyrwińskiego. Jan Kanty Christ wspominał udział straży pożarnych w drodze do odrodzenia państwa, a Łukasz Gieruszczak przypomina postać Klemensa Matusiaka z Bulowic, który dokonał przewrotu wojskowego na Śląsku Cieszyńskim w 1918 roku.

Nie mogło zabraknąć tematów poświęconych miastu i jego mieszkańcom. Aneta Szopa opisuje w swym reportażu kęcką strzelnicę, jej historię i współczesnych kontynuatorów, Marta Tylza-Janosz przedstawia nowe wątki w biografii Józefa Sroki, a w innym miejscu z kolei nawiązuje do jubileuszu 120-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętach. Są też ciekawe historie targu w Kętach i bialańsko-łęckiego sporu młyńskiego. Całość dopełniają wspomnienia Iwony Franuszkiewicz-Sili i stałe rubryki: Lektury obowiązkowe, „Zasłużeni dla Gminy Kęty”, Z działalności TMK oraz Kronika.
Przewodniczący Towarzystwa wręczył obecnym autorom pamiątkowe egzemplarze, dziękując im za współpracę. 

Jednym z punktów promocji „Almanachu” była prelekcja dyrektor muzeum dr Marty Tylzy-Janosz, „Białe kruki kęckiej historii, czyli o nowych źródłach do badań przeszłości miasta”. Wykład był poświęcony księgom, które trafiły do placówki dzięki ofiarności mieszkańców Kęt i okolicy. Księga dochodów i wydatków Kościoła pw. św. Jana Kantego przyniosła nowe informacje o „kaplicy”, jej wydatkach, dochodach i wyposażeniu. Niezwykle cennym źródłem okazała się  Księga majstrów cechu zbiorowego: kowalskiego, rymarskiego, kotlarskiego, stolarskiego, powroźnickiego, ślusarskiego, ćwiekarskiego, bednarskiego, siedlarskiego. Oprócz przewijających się postaci – mieszczan kęckich, rzemieślników księga ujawnia opisy wielkich kataklizmów, jakie dotykały Kęty pod koniec XVIII i w XIX wieku. Jest więc opis pożaru z 1797 roku, powodzi i trzęsień ziemi, klęsk czy udziału mieszkańców w wojnach i powstaniach. Na koniec dyrektor muzeum przedstawiła pozyskany Metodyczny podręcznik do nauki rachunków dla 4-ro klasowych szkół powszechnych autorstwa Józefa Sroki”. - Dziękuję wszystkim za te dary dla muzeum, jednocześnie zachęcam do dzielenia się z placówką swoimi prywatnymi zbiorami, chociażby w formie cyfrowej – mówiła dr Marta Tylza-Janosz.

Po części oficjalnej, przy poczęstunku, toczyły się długie dyskusje na tematy związane z historią Kęt. 
Przypominamy, że „Almanach Kęcki” można nabyć m.in. w muzealnym sklepiku w cenie 20 zł. Jest też dostępny w Dewocjonaliach na Rynku i księgarni „Tu CzyTam”. 


łg
Galeria zdjęć
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
fotoKomentarze Facebook

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
nowiny foto
W kioskach nowy numer
Nowin Andrychowskich
Imprezy kulturalne
Radio Andrychów wkracza w DAB+
Ogłoszenia drobne
 • PILNIE sprzedam samochód POLONEZ CARO PLUS
  Rocznik 2000, pierwszy właściciel, garażowany, konserwowany, przebieg 24 000 km, kolor zielony metalik. Badania kontrolne ważne do maja 2020 r. Tel. 33 875 10 13 - Dzwonić w godz. 14:00 do 18:00...
 • Praca Mistrz-Budowlany
  Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. 34-120 Andrychów. ul. Batorego 24 poszukuje pracownika. Stanowisko: Mistrz-Budowlany. Miejsce pracy: miasto i gmina Andrychów. Opis stanowiska: Mistrz...
 • PRACA!
  Firma ART-MET zatrudni lakiernika proszkowego atrakcyjne zarobki kontakt 696 521 435 lub Andrychów Batorego 11 A...
 • Praca!
  Firma Ogniochron S.A. poszukuje pracownika do działu planowania produkcji, posiadającego doświadczenie na podobnym stanowisku. CV należy składać w siedzibie Spółki przy ul. Krakowskiej 83c ...
 • Działka/działki 234.238
  Olchowiec nad Jeziorem Solińskim Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 (numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono) Działki położone nad Zalewem Solińskim w ...

kontakt

Dyżury aptek
W tym tygodniu dyżur pełni:
Apteka pod Białym Orłem III
Andrychów, ul. Włókniarzy 18a
33 848 65 56

Redakcja
 • Marek Nycz - redaktor naczelny
 • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
 • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
 • Anna Piotrowska - dziennikarz
 • Anna Płonka - dział reklamy
 • Dziennikarze - współpracownicy:
 • Jadwiga Janus
 • Grzegorz Sroka
 • Andrzej Fryś
 • Jan Zieliński
 • Jerzy Tomiak
Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu