logo
repertuar kina
Poniedziałek, 19-08-2019, Imieniny obchodzi: Konstancja, Julian, Emilia
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2019-06-12 11:53:00

XIV finał powiatowego turnieju pierwszej pomocy rozstrzygnięty


11 czerwca 2019 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzeźnicy odbyła się XIV edycja turnieju pn. „I Ty możesz zostać ratownikiem”. Ideą turnieju jest wyposażenie młodzieży szkolnej w zasób wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Turniej od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów ze szkół podstawowych powiatu wadowickiego.

Głównym organizatorem konkursu jest Komenda Powiatowa Policji w Wadowicach, którą wspomagają:
- Ogólnopolski Związek Ratowników Medycznych
- Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Wadowicach
- Delegatura Kuratorium Oświaty w Wadowicach
- Międzynarodowe Stowarzyszenie Policjantów Region IPA Wadowice oraz Region IPA Kalwaria Zebrzydowska
- Hufiec ZHP Ziemi Wadowickiej
- Liceum policyjne z CKZIU nr 2 w Wadowicach.

Patronat nad imprezą sprawuje Starostwo Powiatowe w Wadowicach.

Etapy międzyszkolne zostały rozegrane w dniach 14,15,16 maja bieżącego roku w Szkole Podstawowej w Sułkowicach-Łęgu, Szkole Podstawowej nr  4 w Wadowicach oraz Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ryczowie. Nagrody dla najlepszych drużyn w tym etapie ufundowali burmistrzowie i wójtowie poszczególnych gmin.

Do ścisłego finału weszło 10 najlepszych drużyn wyłonionych w etapach międzygminnych.

Rozgrywki finałowe odbyły się na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzeźnicy. Po oficjalnym przywitaniu gości przez panią dyrektor Annę Lang drużyny przystąpiły do testu wiedzy złożonego z 30 pytań wielokrotnego wyboru. Najlepszym przygotowaniem teoretycznym wykazali się uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzeźnicy zdobywając 69 punktów na 120 możliwych.

W drugim etapie zmagań finałowych drużyny wzięły udział w SCENKACH SYTUACYJNYCH z udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy sprawdzali swoje umiejętności ratownicze udzielając pomocy mężczyźnie, który stracił przytomność podczas kąpieli w łazience, kobiecie która została znaleziona w szatni siłowni (kobieta z raną głowy leżała na podłodze, z wywiadu wynikało, że leczy się na cukrzycę), kobiecie, której w noc sylwestrową w ręku wystrzeliła petarda powodując amputację dłoni oraz otwarte złamanie podudzia.

Najlepsza w tej konkurencji okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Andrychowie zdobywając 63 punkty.

Osoby biorące udział w scenkach zaprezentowały pełen profesjonalizm i wysokie umiejętności ratownicze, których pozazdrościć im może niejeden dorosły.

Na szczególną pochwałę zasługują harcerze z Hufca Ziemi Wadowickiej, którzy brawurowo wcielili się w rolę poszkodowanych w wyżej przedstawionych scenkach. Wykazali się dużą pomysłowością w wykonaniu charakteryzacji i doborze rekwizytów.

Ostatnim etapem rozgrywek była SZTAFETA PIERWSZEJ POMOCY, w której zawodnicy z danej drużyny mieli wykazać się sprawnością fizyczną i wiedzą ratunkową. Sztafeta odbywała się na czas. Za każde błędnie wykonane zadanie doliczano punkty karne. Tę konkurencję najlepiej wykonała drużyna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzeźnicy.

I miejsce w finale powiatowym  XIV edycji turnieju „I Ty możesz zostać ratownikiem” zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Jaszczurowej zdobywając w sumie 128  punktów, II miejsce przypadło drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Andrychowie (125 punktów), natomiast III drużynie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nidku (113 punktów).  

Zwycięska drużyna otrzymała profesjonalną apteczkę pierwszej pomocy ufundowaną na rzecz szkoły przez Ogólnopolski Związek Ratowników Medycznych.

Drużyny, które zajęły trzy pierwsze miejsca otrzymały wejściówki na dowolnie wybrany seans w kinie CENTRUM w Wadowicach i vouchery na pizzę do restauracji „Cud Malina” w Wadowicach. Ponadto wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani wejściówkami do Mini Zoo, Parku Miniatur, Warowni w Inwałdzie, Czarny Groń w Rzykach i Apilandii w Kleczy Dolnej, cennymi nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Wadoicach, Region IPA Wadowice, Region Kalwaria Zebrzydowska, Firmę Maspex Wadowice, Zakłady Przemysłu Cukierniczego Skawa Wadowice, Firmę Lajkonik i Bahlsen Skawina, firmę  Domeno z Kalwarii Zebrzydowskiej, Firmę Cohnpol ze Stanisławia Dolnego, Mini ZOO Inwałd, Lakiery DURA Kalwaria Zebrzydowska, firma Łysoń Klecza Dolna i Elektrospec Wadowice. 

W uroczystości wręczenia nagród wzięli udział:
Dyrektor ZZOZ w Wadowicach – Beata Szafraniec
Przedstawiciel Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicac – młodszy brygadier Łukasz Drylski
Komendant Powiatowy Policji w Wadowicach – podinsp. Arkadiusz Śniadek
Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach – podkom. Artur Studnicki
Kierownik Posterunku Policji w Brzeźnicy – asp. sztab. Paweł Golonka
Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Policjantów Region IPA Wadowice – Andrzej Cholewa oraz przedstawiciele Regionu IPA Kalwaria Zebrzydowska – Krystian Habrzyk i Przemysław Pasternak. 


Materiał nadesłany przez KPP w Wadowicach
Galeria zdjęć
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
fotoKomentarze Facebook

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
nowiny foto
W kioskach nowy numer
Nowin Andrychowskich
Imprezy kulturalne
Radio Andrychów wkracza w DAB+
Ogłoszenia drobne
 • Ochrona Zarządu/Kompensata Zobowiązań/Zadłużone Spółki/299K.s.h.
  Kupimy udziały w spółkach znajdujących się na krawędzi bankructwa Występujemy w roli upadłego i podejmujemy się negocjacji z pracownikami i wierzycielami. Oferujemy pomoc dla udziałowców/cz...
 • Schody Rintal Wakacyjne Obniżki Cen
  Rintal Polska, wiodący producent SCHODÓW do wnętrz organizuje PROMOCJĘ: Tylko od 01.08 do 31.08.2019 r. obowiązuje promocja WAKACYJNE OBNIŻKI CEN, na podstawie której Rintal Polska Sp. z o.o. u...
 • Sprzedam dom w Zagórniku
  Sprzedam połowę bliźniaka położonego nieopodal lasu w cichej i malowniczej wsi Zagórnik. Rok budowy- 1928. Stan budynku-do remontu. Dom położony na działce budowlanej o powierzchni 600 m2 ...
 • Licencja transportowa, kurs na certyfikat Katowice
  Chcesz uzyskać licencję transportową czy też spedycyjną na terenie całej unii europejskiej ? Zapraszamy na szkolenie w Katowicach : Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego rzec...
 • Poszukiwani pracownicy budowlani
  Firma Mbud poszukuje pracowników w branży budowlanej. Praca w rejonie Andrychów - Oświęcim....

kontakt

Dyżury aptek
W tym tygodniu dyżur pełni:
Apteka Animar
ul. Lenartowicza 40
33 875 91 55

Redakcja
 • Marek Nycz - redaktor naczelny
 • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
 • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
 • Anna Piotrowska - dziennikarz
 • Anna Płonka - dział reklamy
 • Dziennikarze - współpracownicy:
 • Jadwiga Janus
 • Grzegorz Sroka
 • Andrzej Fryś
 • Jan Zieliński
 • Jerzy Tomiak
Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu