logo
repertuar kina
Sobota, 21-09-2019, Imieniny obchodzi: Mateusz, Hipolit, Daria
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2019-07-11 13:20:00 Liczba komentarzy0

Wielka modernizacja w PSYCHIATRYKU


W czerwcowym numerze Nowin Andrychowskim pisaliśmy o modernizacji Szpiala Psychaitrycznego. Kto z Państwa nie miała okazji zapoznać się z tematem zapraszamy do lektury.
Rozpoczyna się największe przedsięwzięcie modernizacyjne w Andrychowie. Będzie kosztować grubo ponad dwadzieścia jeden milionów złotych (!), a pieniądze pozyskał i wyłożył samorząd województwa małopolskiego. To inwestycja, która będzie zrealizowana w Wojewódzkim Szpitali Psychiatrycznym, popularnie nazywanym szpitalem „za torami”. 
Dyrektor placówki Marian Sołtysiewicz zabiegał o kompleksowy remont od wielu lat. Wydeptywał wszelkie możliwe ścieżki. I udało się; poprzednie władze wojewódzkie „klepnęły” pieniądze na inwestycję, a nowy samorząd, wybrany w ostatnich wyborach, podtrzymał tamtą decyzję. Tak więc przedsięwzięcie zostanie zrealizowane ponad politycznymi podziałami z pożytkiem dla pacjentów oraz personelu WSP.
Obecnie stan obiektów „psychiatryka” nie wygląda najlepiej. Jedyna w miarę nowa część, w której mieści się Zamknięty Oddział Leczenia Odwykowego, ma znośnie warunki. W pozostałych pomieszczeniach czuć już znaki czasu.  Wąskie drzwi, brak wind, okna w złym stanie, niemal wiekowe ściany, a także wysłużona sieć kanalizacyjna, wodociągowa oraz elektryczna. To tylko niektóre mankamenty. Problemy te odbijają się na dyskomforcie pacjentów oraz personelu. Najstarsza część siedziby szpitala pochodzi z 1928 roku!
Dla WSP nadchodzą jednak wreszcie lepsze czasy. „Psychiatryk” będący placówką prowadzoną przez samorząd województwa małopolskiego otrzyma na inwestycję pochodzące w większości z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, a resztę dołoży z własnej puli Urząd Marszałkowskiego w Krakowie, będący jednocześnie inwestorem. - Naszą inwestycję podzieliliśmy na parę zadań – mówi dyrektor Marian Sołtysiewicz. - Rozpoczniemy od modernizacji energetycznej. Ogłosiliśmy już drugi przetarg, gdyż do pierwszego zgłosił się jeden wykonawca z ofertą przekraczającą cenę z naszego kosztorysu inwestorskiego. Wartość zadania przekracza cztery miliony złotych. Natomiast drugie zadania, to przebudowa i rozbudowa szpitala i tu mówimy już o kwocie siedemnastu milionów złotych. W tym przypadku mamy pewne opóźnienie, ponieważ zmieniły się przepisy w zakresie warunków przeciwpożarowych i trzeba było projekt przepracować. To już za nami, mamy pozwolenie na budowę.
Co zatem będzie modernizowane „za torami”? Przede wszystkim placówka zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, zwłaszcza niepełnosprawnych fizycznie. Przewidziano całkowitą wymianie mediów czyli instalacji wodnokanalizacyjnych, elektrycznych i gazowych. Zaplanowano na nowo urządzenie węzłów sanitarnych. Będą poszerzone wszystkie drzwi w salach pacjentów, aby swobodnie można było manewrować łóżkami. Wszędzie powstanie oświetlenie LED-owe najnowszej generacji. 
Pomyślano także o wymianie okien, łącznie oczywiście ze stolarką, na energooszczędne. W budynkach po stosownej przebudowie będą zainstalowane dwie windy łóżkowe i jedna, w której można przewieźć pacjenta na wózku. Marian Sołtysiewicz zapowiada też budowę zadaszonego podjazdu dla karetek. W okresie modernizacji szpitala nie zmniejszy się liczba łóżek (jest ich 234 w oddziałach całodobowych i 24 na dziennych), ale trzeba lokować większe ilości pacjentów w salach nieobjętych w danym momencie remontem. Jeżeli nie dojdzie do żadnych niesprzyjających okoliczności (np. odwołań przetargowych), to  potrwa dwa, maksymalnie trzy lata. 
jd   Fot. Jacek Dyrlaga


Przypominamy: Najnowszy numer Nowin Andrychowskich już w sprzedaży!

Galeria zdjęć
foto
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Radio Andrychów wkracza w DAB+
  Ogłoszenia drobne
  • Licencja transportowa, kurs na certyfikat Rzeszów
   Kurs Certyfikat Kompetencji Zawodowych Przewoźnika Drogowego Rzeszów. Kurs CPC . Rzeszów 9,10,11 listopad 2019 r. Firma Koal serdecznie zaprasza do Rzeszowa na kurs w dniach 9,10,11 listopada 20...
  • Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2,254.258
   Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 z dostępem do wody Olchowiec nad Jeziorem Solińskim ( numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono ) Działki położone na...
  • Sprzedam urządzenie do masażu
   Sprzedam urządzenie przenośne mało używane do wykonywania masażu i kąpieli do celów leczniczych lub profilaktycznie. Urządzenie posiada dodatkowe akcesoria w postaci pilota, agregatu, dy...
  • Praca
   Dodatkowa praca polegająca na wypełnianiu ankiet, zarobki to kilkaset złotych miesięcznie. Za półgodzinną ankietę otrzymamy około 10 złotych. Osoby zainteresowane proszę o kontakt mai...
  • Sprzedam pianino
   Sprzedam pianino Calisia. Stan bardzo dobry, wymaga jedynie dostrojenia....

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka Nowa Dobra
  ul. Starowiejska 3
  33 875 27 10
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu