logo
repertuar kina
Piątek, 06-12-2019, Imieniny obchodzi:
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2019-07-18 12:12:00 Liczba komentarzy0

Pech linii 117


Nie ma szczęścia nasza linia kolejowa 117 z Kalwarii do Bielska-Białej. Mimo, że od pięciu lat są fundusze na jej remont, wszystko się przeciąga i pojawiają się kolejne odległe terminy realizacji tego zadania.
Na początku artykułu warto przypomnieć, że linię tę oddano do użytku 131 lat temu, w 1888 roku. Ile trwała ta budowa napiszę na końcu, aby było to puentą i komentarzem do dzisiejszej sytuacji.

Miało być lepiej…
Od pięciu lat słyszymy, że rząd (jeszcze poprzedni) wyasygnował 122,5 mln zł na renowację i unowocześnienie tej starej linii. Jej rewitalizacja miała na celu przede wszystkim stworzenie dla podróżnych alternatywy zatłoczonej i grzęznącej w korkach DK 52. Zamiast godzinę autem do Bielska (wliczając w to przymusowe postoje) byłaby to nieco ponad półgodzinna jazda. Podobnie szybciej docieralibyśmy do Krakowa zważywszy, że sam przebudowany węzeł w Kalwarii umożliwi skrócenie podróży o co najmniej 20 minut. Po przebudowie torów byłoby jeszcze szybciej.
Słyszeliśmy, że właśnie przebudowane i przeprofilowane torowiska, a także nowe i bezpieczniejsze przejazdy kolejowe pozwolą na rozwinięcie przez pociągi większej prędkości niż dotychczasowa – dziś to maksymalnie 40 km/godz. Po remoncie pociągi miałyby mknąc tutaj z zawrotną szybkością 80 km/godz. 

…i wyszło jak zawsze
Trzy dni temu na portalu Rynek Kolejowy pojawił się artykuł o obecnej sytuacji na linii 117. Okazuje się, że PKP Polskie Linie Kolejowe unieważniły ostatni przetarg, bo złożone oferty wykonawców znacznie przekroczyły założenia  kosztorysu inwestorskiego. Chodziło o remont całego odcinka od Kalwarii do granic województwa, czyli Kóz Zagrody. Odcinek po śląskiej stronie mają robić tamtejsze koleje. 
Inwestor przygotowuje tę inwestycję od czterech lat i wciąż dysponuje kwotą 122,5 mln zł, choć przez ten czas ceny usług i materiałów budowlanych poszybowały w górę, niektóre wzrosły dwukrotnie. Więc linię 117 spotkał ten sam los, co budowy polskich autostrad (od trzech lat nic i uciekają wykonawcy) czy obwodnic dużych miast, jak np. Częstochowy – tam też wszystko stoi. Ale o tym w mediach narodowych mówi się tak samo dużo, jak o milionie elektrycznych aut, 8 elektrowniach atomowych czy 100 tys. mieszkań.  

Optymizmu nam nie brakuje
Teraz PKP PLK ogłosiły nowy przetarg, ale już tylko na odcinek Wadowice – Andrychów. Ma być rozstrzygnięty w przyszłym roku. Jeśli wyłoni wykonawcę, to prace potrwają do… 2022 roku, choć remont ma objąć tylko 13 km torów. pomiędzy Wadowicami a Andrychowem. Po drodze powstanie przystanek i mijanka, a prędkość pociągów wzrośnie do 80 km/h
– Wzrośnie przepustowość linii kolejowej. Podróżni będą mogli korzystać z nowoczesnych peronów, a mieszkańcy Wadowic otrzymają nowy przystanek na wysokości os. Podhalanin – wylicza w rozmowie z Rynkiem Kolejowym Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK. Inwestor planuje podpisać umowę z wykonawcą jeszcze w tym roku, a prace budowlane mają się zakończyć w połowie 2022 roku.
Ale to nie koniec pobożnych życzeń: – Wykonanie kolejnych etapów prac planujemy zrealizować w nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej. PLK będzie starać się działać tak, by realizacja zadań się ze sobą zazębiła, by ograniczyć czas modernizacji tej linii – obiecuje Hamarnik. 
Jeszcze nie bardzo wiemy, ile z tej unijnej kasy w ogóle dostaniemy, ale skórę na niedźwiedziu zawsze można podzielić. 
Na koniec przypomnę, że planowany od czterech lat remont już jest o rok dłuższy od budowy tej linii w XIX wieku. Budowa linii 117 trwała trzy lata. 
man
Galeria zdjęć
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Radio Andrychów wkracza w DAB+
  Ogłoszenia drobne
  • Skup Zadłużonych Spółek/JDG oraz Nieruchomości/Mieszkań/Działek/Domów
   Factory Of Companies Ltd Skupujemy zadłużone Spółki z o.o. S.A. Cywilne, Komandytowe, Jawne, Jednoosobowe Działalności Gospodarcze, etc. oraz Nieruchomości z hipoteką kilkukrotnie przewyższaj...
  • Sprzedam płyty winylowe
   Posiadam dużą kolekcję płyt winylowych...od M. Fogga , przez Danutę Rinn.... sprzedam w atrakcyjnej cenie. Osoby zainteresowane proszę o kontakt telefoniczny....
  • Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2,254.258
   Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 z dostępem do wody Olchowiec nad Jeziorem Solińskim ( numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono ) Działki położone na...
  • Sprzedam urządzenie do masażu
   Sprzedam urządzenie przenośne mało używane do wykonywania masażu i kąpieli do celów leczniczych lub profilaktycznie. Urządzenie posiada dodatkowe akcesoria w postaci pilota, agregatu, dy...
  • Praca
   Dodatkowa praca polegająca na wypełnianiu ankiet, zarobki to kilkaset złotych miesięcznie. Za półgodzinną ankietę otrzymamy około 10 złotych. Osoby zainteresowane proszę o kontakt mai...

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka Medica
  Rynek 26A
  33 875 90 80
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu