logo
repertuar kina
Wtorek, 22-10-2019, Imieniny obchodzi: Przybysław, Halki, Filip
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2019-07-22 10:36:00

Niezły KOSMOS w bibliotece


Wakacje trwają w najlepsze. W andrychowskiej bibliotece nikt nie odpoczywa, trwają tu dalekie podróże... w kosmos!
16 lipca | Tajemnica Układu Słonecznego

Zajęcia rozpoczęły się od burzy mózgów na temat teorii powstania Wszechświata. Padło hasło „Wielki Wybuch”, któremu poświęciliśmy najwięcej uwagi. Prześledziliśmy razem historię Wszechświata od jego narodzin aż do formowanie się galaktyk i planet. Wspólnie przeprowadziliśmy doświadczenie z balonami potwierdzające rozszerzanie się kosmosu. Rozmawialiśmy o tym jak i kiedy powstał nasz Układ Słoneczny. Niektórzy potrafili wymienić wszystkie nazwy planet. Utrwaleniu informacji o planetach pomogła aplikacja Solar Walk, z której skorzystali młodzi odkrywcy kosmosu. Punktem kulminacyjnym było wspólne tworzenie modelu Układu Słonecznego. Uczestnicy zajęć wykazali się niezwykłym talentem artystycznym i postarali się, by idealnie odwzorować kolorystykę planet i księżyców. Na zakończenie dzieci zapoznały się z aplikacją Space 4D.

18 lipca | „Pan Astronom mówi o gwiazdozbiorach”

Tematem zajęć były gwiazdy! Uczestnicy słuchali fragmentów książki „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej, które były zachętą do dyskusji o przyrządach służących do obserwacji nocnego nieba oraz o gwiazdozbiorach. Dzieci zapoznały się z przykładowymi konstelacjami wykorzystując „Mapę Nieba widocznego w Polsce” oraz aplikację Sky Map. Następnie każdy wykonał swój gwiazdozbiór. W kolejnej części zajęć dzieci wysłuchały opowieści o tym jak powstają gwiazdy – jak się rodzą, starzeją i znikają. Pojawiły się zagadnienia takie jak mgławica, biały karzeł czy czarna dziura. Przyszedł czas by zejść na Ziemię i omówić zjawisko zaćmienia i zorzy polarnej. W rozmowie o Ziemi przydatna była aplikacja Earth, dzięki której dzieci mogły zaglądnąć do wnętrza Ziemi. Na zakończenie wspólnie odwiedziliśmy Radio Andrychów, gdzie uczestnicy wakacyjnych spotkań opowiadali o tym co robili podczas zajęć.


19 lipca | Spotkanie z panami z andrychowskiego Klubu Łączności „Delta”

Odbiór, odbiór. Jak mnie słyszysz? W piątek odbyły się ostatnie zajęcia pt. „Kosmiczne podróże”. Grupa miała okazję poznać tajniki krótkofalowców z SP9KUP Klubu Łączności Delta Andrychów. Panowie Stanisław, Piotr i Kamil zaprezentowali uczestnikom działanie sprzętu. Po rozwieszeniu anteny na pasmo KF i próbach nawiązaniu łącznści z polskimi stacjami, zaprezentowany został krótki film pokazowy łączności z Międzynarodową stacją kosmiczną ISS. Uczestnicy nadawali do siebie alfabetem morse'a poprzez urządzenia skonstruowane przez członków klubu. To był dzień pełen radości, śmiechu, ale również zupełnie nowych doświadczeń.oprac p, ak   Fot. Alicja Krupnik, Anna Płonka 
Galeria zdjęć
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
fotoKomentarze Facebook

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
nowiny foto
W kioskach nowy numer
Nowin Andrychowskich
Imprezy kulturalne
Radio Andrychów wkracza w DAB+
Ogłoszenia drobne

kontakt

Dyżury aptek
W tym tygodniu dyżur pełni:
Apteka Prywatna
ul. Krakowska 138
33 870 20 77

Redakcja
 • Marek Nycz - redaktor naczelny
 • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
 • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
 • Anna Piotrowska - dziennikarz
 • Anna Płonka - dział reklamy
 • Dziennikarze - współpracownicy:
 • Jadwiga Janus
 • Grzegorz Sroka
 • Andrzej Fryś
 • Jan Zieliński
 • Jerzy Tomiak
Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu