logo
repertuar kina
Piątek, 06-12-2019, Imieniny obchodzi:
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2019-08-08 12:17:00 Liczba komentarzy0

Nadzwyczajna sesja w nadzwyczajnej sytuacji


Dziś – 8 sierpnia – odbyła się ponadplanowa Sesja Rady Miejskiej, XII w tej kadencji. Jej najważniejszym punktem było utworzenie przez Gminę Andrychów spółki komunalnej AEC Sp. z o.o. Jest to związane z sytuacją zadłużonej Elektrociepłowni Andrychów i powstałym zagrożeniem dostaw energii i ciepła dla odbiorców indywidualnych i firm.
Sesja odbyła się w Urzędzie Miejskim, a poprzedziło ją spotkanie radnych z przedstawicielem ECA i Burmistrzem Andrychowa. Dlatego sesja zaplanowana na godzinę 10.00 rozpoczęła się opóźnieniem kilkunastu minut. 
Porządek obrad zawierał trzy punkty:
1. Wyrażenie zgody na sprzedaż nieruchomości położonej na os. Korcza w Inwałdzie, 
2. Utworzenie przez Gminę Andrychów spółki komunalnej AEC Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
3. Zmiany w budżecie gminy i uchwale budżetowej na 2019 rok – chodzi m.in. o budżet dla MOSKiT-u.
Pierwsza i trzecia uchwała przeszły bez dyskusji i radni głosowali zgodnie za sprzedażą działki w Inwałdzie i zmianami w budżecie. 
Jednak najważniejszym punktem było utworzenie przez Gminę Andrychów spółki komunalnej AEC sp. z o.o.  Powody i szczegóły tego przedsięwzięcia wyjaśnił wiceburmistrz Mirosław Wasztyl, przedstawiając m.in. sytuację Elektrociepłowni Andrychów (ECA) oraz ewentualne zagrożenie dla mieszkańców i przedsiębiorstw w zakresie dostaw energii i ciepła. Przypomniał duże inwestycje jakie ECA przeprowadziła w ostatnich latach – rozbudowa sieci ciepłowniczej i modernizacja urządzeń energetycznych, np. wymiana starych pieców na turbiny gazowe. 
Nowa jednoosobowa spółka gminna ma zapewnić mieszkańcom i firmom dostawy energii i ciepła, sukcesywnie, przez okres kilku lat przejmując majątek ECA. Rozwinęła się gorąca dyskusja,w której radny Krzysztof Kubień podważał sens powołania takiej spółki. Odwoływał się nawet do osoby właściciela ECA i jego przeszłości. Chciał aby jemu i mieszkańcom dać zapewnienie, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem. 
Mirosław Wasztyl wyjaśnił radnemu, że prace nad tą uchwałą i rozwiązaniem problemu trwały od kilku miesięcy, w konsultacji z wojewodą i Urzędem Regulacji Energetyki. 
Natomiast Tomasz Żak dodał, że rada stoi przed historyczną decyzją. 
- Podejmujemy najbardziej strategiczną decyzję w historii andrychowskiego samorządu – stwierdził burmistrz. - Musimy ratować miasto przed tragedią, bo bo zbliża się sezon ciepłowniczy i nikt nie może być pozbawiony ciepła.
Burmistrz nie zgodził się też opinią, radnych opozycji, że spółka powstaje nie w interesie mieszkańców, ale firm. - Jeśli ktoś ma lepszy pomysł na rozwiązanie problemu, to zapraszam do jego przedstawienia – dodał.
Potem odbyło się głosowanie – 12 radnych było za powołaniem spółki, a 5 z opozycji wstrzymało się od głosu. Tym samym uchwała została podjęta i spółka AEC została powołana.
Po sesji odbyła się jeszcze konferencja prasowa, w której udział wzięli: burmistrz Tomasz Żak, jego zastępca Mirosław Wasztyl i dyrektor ECA Andrzej Bizoń. Mówiono o dalszych krokach w powołaniu spółki, uzyskaniu koncesji energetycznej i ustaleniu taryf. Dyrektor Andrzej Bizoń powiedział też, że ECA wystąpiła do sądu o uwolnienie kont z egzekucji komorniczej w zakresie zakupu paliwa, opłat za energię elektryczną i  wynagrodzeń dla pracowników. Wszystkie te działania mają zapewnić w najbliższym czasie mieszkańcom i firmom bezpieczeństwo energetyczne w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną i ciepło. W najbliższy wtorek umówione są już rozmowy w Krakowie w Urzędzie Regulacji Energetyki, wezmą w nich udział burmistrz i jego zastępca oraz przedstawiciele ECA oraz w środę w Warszawie. 
Poniżej publikujemy w pełnym brzmieniu wprowadzenie i uzasadnienie do uchwały dotyczącej powołania spółki AEC.
mn

Informacja wprowadzająca 
w sprawie: utworzenia przez Gminę Andrychów spółki komunalnej AEC Spółka z o.o.
Elektrociepłownia Andrychów Sp. z o.o. jest przedsiębiorstwem energetycznym działającym od wielu lat na terenie miasta Andrychów. Przedmiotem działalności Elektrociepłowni Andrychów Spółka z o.o. jest produkcja, dystrybucja i sprzedaż ciepła, produkcja, dystrybucja i obrót energią elektryczną oraz pobór, uzdatnianie i przesył wody. Elektrociepłownia Andrychów Sp. z o.o. jest dostawcą energii cieplnej na terenie ¾ obszaru Andrychowa, na którym znajdują się osiedla mieszkaniowe, budynki użyteczności publicznej i obiekty przemysłowo-handlowo-usługowe. Do największych odbiorców energii cieplnej i elektrycznej o dużym znaczeniu dla Gminy należą:
Andoria-Mot Sp. z o.o. z Grupy Zawiercie, (Odlewnia Metali),
CMC Sp. z o.o.,
Andropol S.A.,
BRW Comfort Sp. z o.o.,
JCG Palety Sp. z o.o. sp.k. ,
Wosana S.A.,
KZWM Ogniochron S.A.

Jednocześnie w ostatnich latach Elektrociepłownia Andrychów Sp. z o.o. realizowała na dużą skalę zadania inwestycyjne w zakresie zmiany źródeł ciepła z węglowych na paliwo gazowe oraz rozbudowy sieci elektrycznych i ciepłowniczych na terenie miasta. 
Od 2018 r. do nadal w związku ze znaczącym wzrostem cen energii elektrycznej, uregulowaniami rządowymi w tym zakresie oraz wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 Elektrociepłownia Andrychów Sp. z o.o. odnotowuje straty finansowe na bieżącej działalności w obrocie energią elektryczną. Obecnie Elektrociepłownia Andrychów nie jest w stanie regulować bieżących płatności w stosunku partnerów instytucjonalnych np: Turon Dystrybucja S.A., PGNiG oraz spłacać wzrastających innych zobowiązań. Utrzymywanie się takiej sytuacji grozi w najbliższej perspektywie zaprzestaniem podstawowej działalności tej spółki. W związku z powyższym Gmina Andrychów w celu realizacji obowiązków ustawowych w zakresie zapewnienia dostaw energii cieplnej i elektrycznej podejmuje działania niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i cieplnego mieszkańcom i jednostkom Gminy.                                                                                                                                         
     Z uwagi na powyższe wniesienie pod obrady Rady Miejskiej przedmiotowej uchwały jest niezbędne i jak najbardziej zasadne.
Galeria zdjęć
foto
foto
foto
foto
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Radio Andrychów wkracza w DAB+
  Ogłoszenia drobne
  • Skup Zadłużonych Spółek/JDG oraz Nieruchomości/Mieszkań/Działek/Domów
   Factory Of Companies Ltd Skupujemy zadłużone Spółki z o.o. S.A. Cywilne, Komandytowe, Jawne, Jednoosobowe Działalności Gospodarcze, etc. oraz Nieruchomości z hipoteką kilkukrotnie przewyższaj...
  • Sprzedam płyty winylowe
   Posiadam dużą kolekcję płyt winylowych...od M. Fogga , przez Danutę Rinn.... sprzedam w atrakcyjnej cenie. Osoby zainteresowane proszę o kontakt telefoniczny....
  • Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2,254.258
   Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 z dostępem do wody Olchowiec nad Jeziorem Solińskim ( numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono ) Działki położone na...
  • Sprzedam urządzenie do masażu
   Sprzedam urządzenie przenośne mało używane do wykonywania masażu i kąpieli do celów leczniczych lub profilaktycznie. Urządzenie posiada dodatkowe akcesoria w postaci pilota, agregatu, dy...
  • Praca
   Dodatkowa praca polegająca na wypełnianiu ankiet, zarobki to kilkaset złotych miesięcznie. Za półgodzinną ankietę otrzymamy około 10 złotych. Osoby zainteresowane proszę o kontakt mai...

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka Medica
  Rynek 26A
  33 875 90 80
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu