logo
repertuar kina
Sobota, 21-09-2019, Imieniny obchodzi: Mateusz, Hipolit, Daria
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2019-09-12 11:45:00 Liczba komentarzy0

Starzejemy się, więc zacznijmy liczyć


Z roku na rok w polskim społeczeństwie rośnie liczba seniorów – osoby w wieku emerytalnym to już 21 proc. populacji. Nie inaczej jest w Andrychowie – tylko w ciągu ostatnich pięciu lat liczba osób po 60 roku życia wzrosła o tysiąc. Nie wróży to dobrze systemowi emerytalnemu.
Obecnie w naszym kraju żyje 38,4 mln Polaków, a w tej liczbie jest blisko 9 mln osób po 60. Nie byłoby to tak niepokojące, gdyby równocześnie nie malała liczba młodych ludzi. Mamy ujemny przyrost naturalny i od kilkunastu lat rodzi się coraz mniej dzieci. Dlatego w tym roku na 100 młodych przypada 112 seniorów. Już dziś populacja Polaków do 14. roku życia jest o 700 tys. mniejsza niż osób starszych (65+). Przyszłość rysuje się jeszcze gorzej – to wynika wynika z danych GUS.
A jak jest w Andrychowie?
Porównaliśmy dane z 2013 roku z danymi z 2018, ostatniego pełnego roku. I tak w 2013 osób w wieku po sześćdziesiątce mieszkało tutaj 4875, na przełomie minionego i tego roku było to już 5732 seniorów. Zatem bilans pięciu lat to 857 emerytów więcej. 
Starzenie się społeczeństwa to wielkie wyzwanie dla rynku pracy, na którym zwłaszcza w latach koniunktury brakuje pracowników. Dlatego ściągani są obcokrajowcy, najliczniej z Ukrainy. Szacuje się, że w Andrychowie pracuje ich około 800. 
A jeśli mniej Polaków pracuje, to też mniejsze sumy składek emerytalnych trafiają do ZUS-u. I do wypłat emerytur co roku trzeba dokładać kolejne miliardy z budżetu państwa. 
Główny Urząd Statystyczny szacuje – biorąc pod uwagę wieloletni trend coraz mniejszej liczby urodzeń – że do 2050 roku liczba Polaków zmniejszy się o trzy miliony. Równocześnie bardzo szybko będzie rósł średni wiek naszych rodaków. Za trzydzieści lat połowa Polaków będzie w wieku powyżej 50 roku życia. Dlatego wtedy na 1000 osób w wieku produkcyjnym (to nie oznacza, że zatrudnionych i płacących składki!) będzie 500 emerytów. Dziś na 1000 pracujących (?) jest ich 300. Ta sytuacja przełoży się na wydolność polskiego systemu emerytalnego. Wcześniej czy później trzeba będzie podjąć decyzję: mniejsze emerytury, albo podniesienie wieku emerytalnego. Polityczne zaklęcia i propagandowe oracje nic tu nie pomogą – arytmetyka jest nieubłagalna. 
Może warto zastanowić się więc nad dodatkowym ubezpieczeniem i zacząć samemu odkładać pieniądze na starość? Rząd opracował plany Pracowniczych Planów Kapitałowych, które mają być niezależnym od ZUS sposobem odkładania na własną emeryturę – finansowym dodatkiem. 
PPK zostały powołane ustawą sejmową. Według jej założeń pracownicy firm będą mieli potrącane ze swojej pensji 2 proc. od stawki brutto, a pracodawca ma dopłacić dodatkowo kwotę w wysokości 1,5 proc. brutto pensji pracownika. Z kolei państwo raz w roku dołoży do tego jeszcze 240 zł.
Można nie przystąpić do programu już na starcie i nie odkładać żadnych środków, można też wycofać się z niego w każdej chwili. 25 września mija termin wyboru instytucji finansowej, która będzie prowadziła Pracownicze Plany Kapitałowe w firmie – przypomina Polska Agencja Prasowa. Muszą to zrobić pracodawcy zatrudniający minimum 250 osób. Mają tylko kilkanaście dni na porozumienie się z pracownikami by podjąć decyzję. Do tego czasu warto też samemu podjąć decyzję, czy przystępujemy do PPK. A jak widać z danych demograficznych, jakie publikuje co roku GUS, przyszłość emerytów liczących tylko na ZUS może okazać się bardzo skromna.
mn
 
Galeria zdjęć
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Radio Andrychów wkracza w DAB+
  Ogłoszenia drobne
  • Licencja transportowa, kurs na certyfikat Rzeszów
   Kurs Certyfikat Kompetencji Zawodowych Przewoźnika Drogowego Rzeszów. Kurs CPC . Rzeszów 9,10,11 listopad 2019 r. Firma Koal serdecznie zaprasza do Rzeszowa na kurs w dniach 9,10,11 listopada 20...
  • Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2,254.258
   Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 z dostępem do wody Olchowiec nad Jeziorem Solińskim ( numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono ) Działki położone na...
  • Sprzedam urządzenie do masażu
   Sprzedam urządzenie przenośne mało używane do wykonywania masażu i kąpieli do celów leczniczych lub profilaktycznie. Urządzenie posiada dodatkowe akcesoria w postaci pilota, agregatu, dy...
  • Praca
   Dodatkowa praca polegająca na wypełnianiu ankiet, zarobki to kilkaset złotych miesięcznie. Za półgodzinną ankietę otrzymamy około 10 złotych. Osoby zainteresowane proszę o kontakt mai...
  • Sprzedam pianino
   Sprzedam pianino Calisia. Stan bardzo dobry, wymaga jedynie dostrojenia....

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka Nowa Dobra
  ul. Starowiejska 3
  33 875 27 10
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu