logo
repertuar kina
Poniedziałek, 24-02-2020, Imieniny obchodzi: Modest, Bogusz, Maciej
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2019-09-12 11:45:00 Liczba komentarzy0

Starzejemy się, więc zacznijmy liczyć


Z roku na rok w polskim społeczeństwie rośnie liczba seniorów – osoby w wieku emerytalnym to już 21 proc. populacji. Nie inaczej jest w Andrychowie – tylko w ciągu ostatnich pięciu lat liczba osób po 60 roku życia wzrosła o tysiąc. Nie wróży to dobrze systemowi emerytalnemu.
Obecnie w naszym kraju żyje 38,4 mln Polaków, a w tej liczbie jest blisko 9 mln osób po 60. Nie byłoby to tak niepokojące, gdyby równocześnie nie malała liczba młodych ludzi. Mamy ujemny przyrost naturalny i od kilkunastu lat rodzi się coraz mniej dzieci. Dlatego w tym roku na 100 młodych przypada 112 seniorów. Już dziś populacja Polaków do 14. roku życia jest o 700 tys. mniejsza niż osób starszych (65+). Przyszłość rysuje się jeszcze gorzej – to wynika wynika z danych GUS.
A jak jest w Andrychowie?
Porównaliśmy dane z 2013 roku z danymi z 2018, ostatniego pełnego roku. I tak w 2013 osób w wieku po sześćdziesiątce mieszkało tutaj 4875, na przełomie minionego i tego roku było to już 5732 seniorów. Zatem bilans pięciu lat to 857 emerytów więcej. 
Starzenie się społeczeństwa to wielkie wyzwanie dla rynku pracy, na którym zwłaszcza w latach koniunktury brakuje pracowników. Dlatego ściągani są obcokrajowcy, najliczniej z Ukrainy. Szacuje się, że w Andrychowie pracuje ich około 800. 
A jeśli mniej Polaków pracuje, to też mniejsze sumy składek emerytalnych trafiają do ZUS-u. I do wypłat emerytur co roku trzeba dokładać kolejne miliardy z budżetu państwa. 
Główny Urząd Statystyczny szacuje – biorąc pod uwagę wieloletni trend coraz mniejszej liczby urodzeń – że do 2050 roku liczba Polaków zmniejszy się o trzy miliony. Równocześnie bardzo szybko będzie rósł średni wiek naszych rodaków. Za trzydzieści lat połowa Polaków będzie w wieku powyżej 50 roku życia. Dlatego wtedy na 1000 osób w wieku produkcyjnym (to nie oznacza, że zatrudnionych i płacących składki!) będzie 500 emerytów. Dziś na 1000 pracujących (?) jest ich 300. Ta sytuacja przełoży się na wydolność polskiego systemu emerytalnego. Wcześniej czy później trzeba będzie podjąć decyzję: mniejsze emerytury, albo podniesienie wieku emerytalnego. Polityczne zaklęcia i propagandowe oracje nic tu nie pomogą – arytmetyka jest nieubłagalna. 
Może warto zastanowić się więc nad dodatkowym ubezpieczeniem i zacząć samemu odkładać pieniądze na starość? Rząd opracował plany Pracowniczych Planów Kapitałowych, które mają być niezależnym od ZUS sposobem odkładania na własną emeryturę – finansowym dodatkiem. 
PPK zostały powołane ustawą sejmową. Według jej założeń pracownicy firm będą mieli potrącane ze swojej pensji 2 proc. od stawki brutto, a pracodawca ma dopłacić dodatkowo kwotę w wysokości 1,5 proc. brutto pensji pracownika. Z kolei państwo raz w roku dołoży do tego jeszcze 240 zł.
Można nie przystąpić do programu już na starcie i nie odkładać żadnych środków, można też wycofać się z niego w każdej chwili. 25 września mija termin wyboru instytucji finansowej, która będzie prowadziła Pracownicze Plany Kapitałowe w firmie – przypomina Polska Agencja Prasowa. Muszą to zrobić pracodawcy zatrudniający minimum 250 osób. Mają tylko kilkanaście dni na porozumienie się z pracownikami by podjąć decyzję. Do tego czasu warto też samemu podjąć decyzję, czy przystępujemy do PPK. A jak widać z danych demograficznych, jakie publikuje co roku GUS, przyszłość emerytów liczących tylko na ZUS może okazać się bardzo skromna.
mn
 
Galeria zdjęć
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Radio Andrychów wkracza w DAB+
  Ogłoszenia drobne
  • Praca dla krawcowych, szwaczek
   Przyjmę od zaraz krawcowe szwaczki – wysokie zarobki pełen etat...
  • Sprzedam FIAT DOBLO 223
   Sprzedam FIAT DOBLO 223 5-osobowy, rok produkcji 2004, pierwszy właściciel. Przebieg 201 231 km. Poj. Silnika 1248 cm3. Cena 4600,00 zł
   Tel. 664 201 483


  • Praca
   Dodatkowa praca polegająca na wypełnianiu ankiet, zarobki to kilkaset złotych miesięcznie. Za półgodzinną ankietę otrzymamy około 10 złotych. Osoby zainteresowane proszę o kontakt mai...
  • Żeglarskie obozy młodzieżowe z patentem, Mazury 2020
   Chcesz nauczyć się żeglarstwa, ale nie wiesz od czego zacząć? Jeżeli tak, trafiłeś idealnie. Prowadzimy szkoleniowe obozy żeglarskie dla młodzieży na których nauczysz się prowadzić samo...
  • Indywidualna Pomoc w Pisaniu Prac
   Oferujemy indywidualną pomoc przy stworzeniu pracy licencjackiej, magisterskiej i innych. Każda pomoc jest inna.Natomiast jeśli już stworzyliście swój zarys pracy służymy pomocą przy edycjach...

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka Dr Max II
  Andrychów, ul. 27 stycznia 9
  33 877 02 13
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu