logo
repertuar kina
Poniedziałek, 14-10-2019, Imieniny obchodzi: Liwia, Kaliks, Bernard
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2019-10-08 09:20:00 Liczba komentarzy0

Z burmistrzem o lokalnych sprawach


W porannej audycji Radia Andrychów rozmawialiśmy dziś z burmistrzem Tomaszem Żakiem.
Najpierw gość w studiu mówił o energetyce, powstaniu nowej spółki gminnej Andrychowska Elektrociepłownia ( AEC) i załatwianiu stosownych koncesji. Burmistrz podziękował pracownikom spółki Elektrociepłownia Andrychów (ECA), dotychczas dostarczającej energię,  że pracowali solidnie oraz pomogli w przekształceniach. Teraz znajdą zatrudnienie w AEC. Podobne słowa skierował do współpracowników z Urzędu Miejskiego, a także Urzędu Regulacji Energetyki w Krakowie. 
W drugiej części audycji padały pytania od słuchaczy. Dopytywano o połączenia busów z Wadowicami. Z poprzednim burmistrzem były zaawansowane negocjacje, ale obecny włodarz tego miasta ma własny pomysł na komunikację. Rozmowy będą kontynuowane. -Co dzieje się z rewitalizacją Olszyn? – pytał jeden ze słuchaczy. Okazuje się, że pojawiły się pewne problemy, gdyż oferenci chcieli większych sum aniżeli to co zaproponowano w budżecie. Burmistrz zadeklarował, iż przedsięwzięcie zostanie zrealizowane.
Jeden z wątków rozmowy w studiu Radia Andrychów dotyczył Pałacu Bobrowskich. Istnieje szansa na pieniądze z Unii Europejskiej (8 mln zł), gdyż wiele gmin nie jest w stanie podjąć podobnych inwestycji i w związku z tym rezygnują z dofinansowania, w rezultacie powstały rezerwy w puli środków unijnych. Tomasz Żak przestrzegał jednak, że realia rynkowe zmieniły się - koszty remontów są większe niż jeszcze kilka lat temu i nie wiadomo, czy samorząd będzie w stanie udźwignąć takie obciążenia (modernizacja ma kosztować kilkadziesiąt milionów złotych). Jeżeli przedsięwzięcie się jednak powiedzie, to istnieje już koncepcja funkcjonalna. Przewidziano w niej dla pałacu m.in. funkcje muzealne oraz użytkowe dla mieszkańców. Podczas rozmowy mówiono również o Pańskiej Górze. To będzie obszar rekreacyjny. Nie przewidziano zbytniej ingerencji w przyrodę, zwłaszcza w starodrzew. Z kolei Staw Anteckiego stanie się dużo większym zbiornikiem wodnym niż obecnie. Powstanie molo, przystań kajakowa i staw ma spełniać także funkcje retencyjne łącznie z rezerwuarem wody dla wodociągów. Gmina przygotowuje się do instalacji
Powstanie w gminie 54 – 56 wiat przystankowych z infrastrukturą. Burmistrz odniósł się do pytania o galerię handlową na Górnicy, choć nie jest to inwestycja gminna. Nastąpiło pewne opóźnienie, ale może to być o tyle korzystne, że jest czas na budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Grunwaldzkiej oraz budowę drogi w kierunku przyszłego obiektu handlowego. Budowa galerii powinna ruszyć w przyszłym roku a czas wykonania to około osiem miesięcy.
jd  Fot. Archiwum „Nowin Andrychowskich”
Galeria zdjęć
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Radio Andrychów wkracza w DAB+
  Ogłoszenia drobne

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka pod Białym Orłem I
  Rynek 32, Andrychów
  33 875 28 81
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu