logo
repertuar kina
Poniedziałek, 24-02-2020, Imieniny obchodzi: Modest, Bogusz, Maciej
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2019-11-07 11:02:00

Fundacja APIKULTURA


W czerwcu 2019 roku do życia powołana została fundacja będąca zwieńczeniem pasji i wieloletniego doświadczenia zawodowego Pani Barbary Łysoń. Zarząd Fundacji Apikultura, bo tak brzmi jej nazwa, za cele główne obrał kilka kluczowych elementów.
Celem głównym Apikultury jest działalność na rzecz nauki, edukacji i oświaty. Narzędziem do realizacji powyższego jest systematyczne upowszechnianie wiedzy na temat pszczół, środowiska naturalnego oraz pszczelarstwa. Władze fundacji nie ukrywają, że stawiają na realne wspieranie i rozwój społeczności lokalnych. Bardzo ważna jest promocja działań stowarzyszeń oraz grup prezentujących pozytywną energię działania – tym samym Fundacja już teraz realizuje wiele projektów społecznych aktywizujących dzieci, młodzież, dorosłych, seniorów. Inicjowanie i podejmowanie działań społecznych, charytatywnych, wychowawczych oraz naukowych, są głównymi elementami spajającymi istnienie Fundacji. 
Dodatkowym uzupełnieniem działalności Fundacji jest kwestia proekologiczna, czyli organizowanie i wspomaganie działań na rzecz ochrony środowiska oraz promowanie zachowań proekologicznych. Skupiamy się oczywiście głównie na pszczelarstwie, tym samym bardzo ważna dla Fundacji jest działalność na rzecz ochrony pszczół i innych owadów zapylających, a także przyczynianie się do zwiększania ich populacji oraz stwarzania korzystnych naturalnych warunków środowiskowych. Wychodząc od pszczół, przechodzimy oczywiście do popularyzowania i promowania zdrowego żywienia, zdrowego stylu życia, w tym polskiego miodu i innych produktów pszczelich. Całość uzupełnia podejmowanie działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju pszczelarstwa oraz terenów przyjaznych pszczołom pod względem zasobów wolnych od zanieczyszczeń.

Funkcjonalna realizacja powyższych elementów nie byłaby możliwa bez aktywnej integracji środowisk pszczelarskich i podnoszenia kwalifikacji pszczelarzy, wspieramy dzieci, młodzież i seniorów oraz środowisko pszczelarskie. Stawiamy na aktywizację społeczną i zawodową w zakresie pszczelarstwa grup senioralnych. Naszym głównym założeniem jest również pomoc i wspieranie osób niepełnosprawnych, w szczególności pszczelarzy.

 
    
 

Rozpoczęliśmy gruntowne prace nad wypracowaniem modelu wsparcia dla osób niepełnosprawnych prowadzących i planujących założenie pasieki w zakresie umożliwienia korzystania z programów pomocowych ze środków PFRON; Instytucji i Fundacji wspierających osoby niepełnosprawne, przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu, likwidujące bariery oraz wspierających aktywizację zawodową i społeczną.

Nasze działania wspierające rozpoczęliśmy od realnej pomocy dla środowiska pszczelarskiego – w pierwszej linii przekazaliśmy 30 uli nowoczesnych dla pszczelarza, który w pożarze wynikłym z wypalania traw stracił całą swoją pasiekę. Do tragicznego zdarzenia doszło 28 lutego 2019 w okolicach wsi Dąbrówka w gminie Rzezawa koło Bochni. Rzeczona pasieka była głównym źródłem dochodu dla całej rodziny. Finałem akcji była realizacja materiału medialnego z powyższego wsparcia oraz emisja filmu edukacyjnego na temat zagrożeń spowodowanych wypalaniem traw.

Powyższe zdarzenia są bardzo częste. Są to sytuacje losowe, ale wynikają również z niewiedzy społeczeństwa nt. optymalnego funkcjonowania środowiska naturalnego. Dlatego bardzo często wspieramy młodych pszczelarzy, którzy napotykają na swojej drodze negatywne w skutkach zdarzenia. Niestety dochodzi również do intencjonalnych podpaleń pasiek prowadzonych przez doświadczonych pszczelarzy. Takie zdarzenie miało miejsce m.in. pod koniec maja 2019 roku. Absolwent Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli stracił w wyniku podpalenia nowo wyposażony pawilon pszczelarski, w którym przechowywał wszystkie narzędzia i urządzenia potrzebne do pracy w pasiece. Stracił wszystko... Fundacja Apikultura przekazała nową miodarkę, dzięki której Pan Przemysław, właściciel pasieki, mógł przeprowadzić miodobranie i przetrwać finał sezonu. W wielu przypadkach prowadzone pasieki są głównymi źródłami dochodu całych rodzin.

Kolejnym doniosłym, tym razem zagranicznym przedsięwzięciem, było wsparcie techniczne i merytoryczne dla Mnichów z Góry Afon w Grecji. Tamtejsi mnisi, realizując kilkunastoulowe pasieki, zaopatrują lokalne monastyry w miód i wosk do produkcji świec. Pasieki prowadzone są przez pojedynczych mnichów. Żywa korespondencja z Ojcem Serafinem, przeorem klasztoru; zaowocowała wsparciem dla klasztoru. W pierwszym kroku Fundacja przekazała styropianowe ule. Kolejne darowizny to profesjonalny sprzęt pszczelarski, w tym miodarka, stół do odsklepiania, dodatkowe korpusy uli, kombinezony pszczelarskie oraz potrzebne drobne narzędzia. Całość uzupełniły profesjonalne szkolenia techniczne dotyczące sprzętu oraz wiedzy nt. gospodarki pasiecznej.

Na przełomie maja i czerwca 2019 wzięliśmy udział w niesamowitym wydarzeniu. Od 31 maja do 6 czerwca 2019 zrealizowany został XX tydzień Osób z Niepełnosprawnościami na Krakowskim Rynku. Impreza skupiła wiele instytucji oraz organizacji pozarządowych. Nie mogło nas tam zabraknąć. Kluczem naszej wizyty była prezentacja prozdrowotnych właściwości miodu i innowacyjne warsztaty pszczelarskie realizowane na naszym stoisku. Goście i pogoda dopisali. Dni te obfitowały w wiele uśmiechu i pozytywnej energii. Naładowaliśmy akumulatory przed kolejnymi działaniami.

Pierwszego czerwca wzięliśmy udział w obchodach Dnia Dziecka w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Tegoroczna tematyka imprezy, której organizatorem było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi to „Dobra Żywność, produkty regionalne, tradycyjne i ekologiczne”. Wspólnie mogliśmy przedstawić nasze dobro, jakim jest polski miód. Nie zabrakło miejsca również na edukację i uświadamianie dzieci, jak ważną funkcję pełnią w naszym życiu pszczoły. Ponadto była to świetna okazja do promocji środowiska pszczelarskiego.

Wsparcie merytoryczne pszczelarstwa i pszczelarzy realizowane jest m.in. w edukacyjnym materiale wideo prowadzonym przez Fundację – tytuł cyklu to „Dinara pyta”. Materiał dotyczy zagadnień pszczelarstwa poznawanych przez młodą osobę. Cykl zrealizowany jest w postaci kilkunastu odcinków tematycznych publikowanych w ogólnopolskich telewizjach regionalnych przy współpracy z Telewizją Polską (sekcja regionalna).

Jako Fundacja Apikultura łączymy ze sobą kwestie proekologiczne, ale także prezentujemy pszczelarstwo od strony artystycznej. Umożliwia nam to ukazanie szerokiego spektrum zagadnienia. Dlatego też zdecydowaliśmy się na wsparcie projektu artysty Stanisława Bracha zatytułowanego „Miodem płynące”. Projekt jest wyrazem zainteresowania szeroko pojętą problematyką ekologii i ochrony środowiska. Pszczoły odgrywają w tym projekcie kluczową rolę; ale także człowieka jako jednostki, która ma wpływ na to, jak wyglądać będzie przyszłość tych owadów.

Nie możemy pominąć tematu uruchamiania profesjonalnych pasiek. Już na starcie Fundacji zrealizowaliśmy uruchomienie pasieki na tarasie wschodnim gmachu głównego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Na tarasie dodatkowo urządzono otwarty ogród z roślinami miododajnymi dla uczelnianych gości. Wydarzenie wypadło świetnie. Nadmienić należy, że pszczoły poza terenami wiejskimi są coraz częstszym widokiem. Pierwsze pasieki miejskie powstały w Paryżu już w 1986 roku. 

Kolejna pasieka, założona 8 sierpnia 2019 roku przez Fundację Apikultura stanęła wraz z Domkiem Inhalacyjnym na terenie Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego SPZOZ w Krakowie. Celem rzeczonego projektu badawczego tzw. uloterapii jest umożliwienie badań nad wpływem powietrza ulowego na zdrowie ludzkie. Przedsięwzięciem żywo zainteresowały się media.

Domki stosowane do uloterapii zbudowane są z drewna. Mieszkańcy to rodziny pszczele. Kluczem uloterapii jest wdychanie ulowego powietrza wydostającego się z otworów skierowanych do wnętrza domku, a dokładniej do pomieszczenia, gdzie znajduje się osoba poddawana terapii. Domek wypełnia powietrze antyseptyczne, czyli niezawierające bakterii, wirusów oraz grzybów. Podejście do tego typu leczenia jest całkowicie nowatorskie. Naukowcy udowodnili, że energia wytwarzana przez człowieka jest zbieżna z energią wytwarzaną przez pszczoły. Dzięki kontaktowi pszczół z człowiekiem zauważamy wzrost sił życiowych oraz zmniejszenie zmęczenia organizmu ludzkiego. Przemiana materii człowieka wspomagana jest przez wibracje powstające w ulu dzięki pszczołom. Układ nerwowy wspomagany jest przez zapach propolisu, wosku, pyłku pszczelego oraz miodu. Powyższe wpływa kojąco na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy oraz stabilizuje sen osoby poddanej terapii.

Uloterapia, której Fundacja Apikultura jest propagatorem, stosowana może być w ramach profilaktyki chorób, bezsenności, chorób serca, układu moczowego, układu nerwowego, chorób reumatycznych oraz w ramach syndromu ciągłego zmęczenia. Korzystający z uloterapii zgodnie potwierdzają zasadność i skuteczność leczenia. Już pierwsze seanse powodują polepszenie się stanu zdrowia uczestników leczenia. Jesteśmy dumni, że jako Fundacja możemy wprowadzać tak innowacyjne rozwiązania prozdrowotne.

Powyższe elementy to tylko drobny wycinek uruchomionych i realizowanych na bieżąco projektów. W toku przygotowań mamy kolejne planowane i opracowywane realizacje, a będą nimi m.in.: wdrożenie programu edukacyjnego (tematyka pszczelarska) dla szkół wraz z przekazaniem materiałów dydaktycznych oraz kursy zawodowe dedykowane dla początkujących i doświadczonych pszczelarzy. Pamiętajmy, że Fundacja istnieje od czerwca 2019 roku – wszystkie powyższe realizacje udało się uruchomić i w dużej mierze zrealizować w przeciągu bardzo krótkiego czasu – około 3 miesięcy. Wszystko to dzięki osobom zaangażowanym w działania Fundacji; dziękujemy Wam za tak silne wsparcie w niemal każdym aspekcie działań. Przed nami kolejne realizacje, o których informować będziemy już niebawem. Fundacja Apikultura działa dla Was.

Materiał nadesłany przez Fundację APIKULTURA
Galeria zdjęć
foto
foto
foto
foto
fotoKomentarze Facebook

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
nowiny foto
W kioskach nowy numer
Nowin Andrychowskich
Imprezy kulturalne
Radio Andrychów wkracza w DAB+
Ogłoszenia drobne
 • Praca dla krawcowych, szwaczek
  Przyjmę od zaraz krawcowe szwaczki – wysokie zarobki pełen etat...
 • Sprzedam FIAT DOBLO 223
  Sprzedam FIAT DOBLO 223 5-osobowy, rok produkcji 2004, pierwszy właściciel. Przebieg 201 231 km. Poj. Silnika 1248 cm3. Cena 4600,00 zł
  Tel. 664 201 483


 • Praca
  Dodatkowa praca polegająca na wypełnianiu ankiet, zarobki to kilkaset złotych miesięcznie. Za półgodzinną ankietę otrzymamy około 10 złotych. Osoby zainteresowane proszę o kontakt mai...
 • Żeglarskie obozy młodzieżowe z patentem, Mazury 2020
  Chcesz nauczyć się żeglarstwa, ale nie wiesz od czego zacząć? Jeżeli tak, trafiłeś idealnie. Prowadzimy szkoleniowe obozy żeglarskie dla młodzieży na których nauczysz się prowadzić samo...
 • Indywidualna Pomoc w Pisaniu Prac
  Oferujemy indywidualną pomoc przy stworzeniu pracy licencjackiej, magisterskiej i innych. Każda pomoc jest inna.Natomiast jeśli już stworzyliście swój zarys pracy służymy pomocą przy edycjach...

kontakt

Dyżury aptek
W tym tygodniu dyżur pełni:
Apteka Dr Max II
Andrychów, ul. 27 stycznia 9
33 877 02 13

Redakcja
 • Marek Nycz - redaktor naczelny
 • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
 • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
 • Anna Piotrowska - dziennikarz
 • Anna Płonka - dział reklamy
 • Dziennikarze - współpracownicy:
 • Jadwiga Janus
 • Grzegorz Sroka
 • Andrzej Fryś
 • Jan Zieliński
 • Jerzy Tomiak
Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu