logo
repertuar kina
Sobota, 22-02-2020, Imieniny obchodzi: Piotr, Marta, Małgorzata
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2019-11-28 13:28:00 Liczba komentarzy0

Śmieci poszły w górę


Rada Miejska zdecydowała dziś o nowych stawkach za odpady – 20 złotych od osoby na miesiąc. Za głosowało 11 radnych, 5 było przeciwko, a 4 wstrzymało się od głosu. Stawki te będą obowiązywać w 2020 roku.
Trwa Sesja Rady Miejskiej w Andrychowie. Jednym z jej najważniejszych punktów była uchwała dotycząca „zmiany uchwały nr V-30-15 Rady Miejskiej w Andrychowie z dnia 26 lutego 2015r. (z późn. zm.) dotyczącej określenia metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz wysokości stawki tej opłaty na terenie Gminy Andrychów.
Projekt uchwały przedstawiła Ewa Rohde-Trojan, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa. 
Radni opozycji już na początku Sesji chcieli ten punkt usunąć z porządku obrad. Podczas głosowania wniosek ten upadł, bo 11 radnych było przeciwko usuwaniu projektu uchwały, a 8 było za. 
Po przedstawieniu projektu uchwały i projektu nowych stawek – wzrostu z 15 zł do 20 zł od osoby – rozgorzała dyskusja pomiędzy radnymi opozycji i resztą Rady i burmistrzem oraz jego zastępcą. Opozycja zarzucała burmistrzowi, że wyliczenia nowych stawek są źle skalkulowane i padały nawet propozycje skorzystania z wyliczeń, jakie zrobili ci radni.
Odpowiedzi udzielił wiceburmistrz Mirosław Wasztyl. Nie chciał oceniać „wyliczeń teoretycznych” radnych mówiąc, że o wszystkim i tak decyduje rynek i wciąż pojawiające się nowe okoliczności – np. ostatnio wzrost opłaty paliwowej. 
Gmina zrobiła wszystko, co leżało w jej kompetencjach – mówił wiceburmistrz – aby rzetelnie wyliczyć zaproponowane stawki, a i tak wszystko zweryfikuje trzeci przetarg, którego efekty zobaczymy w najbliższą środę.
Mirosław Wasztyl naświetlił też inne zewnętrzne okoliczności, które mają decydujący wpływ na gospodarkę odpadami, i to nie tylko w Andrychowie, ale w całym kraju, bo ceny za śmieci rosną wszędzie. Na cenę odpadów mają więc wpływ: opłaty środowiskowe ustalane przez rząd (a rosną one z 170 zł od tony do 270 zł), wzrost ilości odpadów, wzrost płacy minimalnej, drożejące ceny energii i koszty transportu. Jeszcze dwa-trzy lata temu za każdą tonę odpadów dostarczoną na składowisko gminy płaciły mniej niż 200 zł. Obecnie cena ta oscyluje w granicach 500 zł. Bywają i takie Komunalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych (KIPOK-i), które życzą sobie za to nawet 1000 zł. 
Niektórzy radni chcieli też wiedzieć, dlaczego w informacji wprowadzającej nie ma szczegółowych wyliczeń, ile jest odpadów w formie popiołów, ile zielonych itd. Ewa Rohde-Trojan odpowiedziała, że takie dane nie są ukrywane, radni mają do nich dostęp (była o tym mowa na sesjach przed wakacjami), a teraz tego nie ujęto, aby się nie powtarzać. 
W czasie dyskusji zwrócono też uwagę na zapisy ustawy. Najważniejszą regułą obowiązującego prawa jest to, że gospodarka odpadami musi się bilansować i nie można do niej dopłacać „pod stołem”. Oznacza to tyle, że zbiórka, transport, segregacja, przetwórstwo i składowanie śmieci – czyli całe koszty – muszą się pokrywać z naszych opłat. Do tej pory była to teoria, bo gminy porównywalne z Gminą Andrychów regularnie dopłacały średnio po dwa miliony rocznie. Ale to też są pieniądze mieszkańców – z podatków. I może ich zabraknąć na nowy chodnik, oświetlenie lub remont szkoły.
Burmistrz Tomasz Żak przypomniał w pełnym brzmieniu apel wójtów, burmistrzów i prezydentów Małopolski do rządu w kwestii poprawy prawa i stworzeniu lepszych warunków dla samorządów w gospodarce odpadami komunalnymi. Burmistrz Tomasz Żak powiedział też, aby zobaczyć, jakie stawki uchwalane są w sąsiednich gminach, ale też w całym kraju.
Oto kilka przykładów: Kęty – 22 zł, Zator – 28 zł, Gmina Wiejska Oświęcim – 24 zł, miasto Oświęcim - 24 zł, w Wieprzu - 20 zł, w Kalwarii - 19 zł. To tylko kilka przykładów. Wzrosty są czasami dwukrotne. 
Głosowanie zakończyło się wynikiem: 11 radnych było za przyjęciem uchwały, a 5 radnych przeciwko, a 4 wstrzymało się od głosu.
mn
Galeria zdjęć
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Radio Andrychów wkracza w DAB+
  Ogłoszenia drobne
  • Kupię Zadłużoną Spółkę 784-494-784 www.spolkekupie.com
   DEBERG LIMITED - Skup Sprzedaż Zadłużonych Spółek oraz Nieruchomości - Zaufaj najlepszym! Nie bój się pytać – jesteśmy do Twojej dyspozycji! zawsze 24/h nie ważne czy masz długi czy chce...
  • Projektowanie stron internetowych
   Zapraszam do kontaktu: www.stapexdesign.pl...
  • Praca dla krawcowych, szwaczek
   Przyjmę od zaraz krawcowe szwaczki – wysokie zarobki pełen etat...
  • Sprzedam FIAT DOBLO 223
   Sprzedam FIAT DOBLO 223 5-osobowy, rok produkcji 2004, pierwszy właściciel. Przebieg 201 231 km. Poj. Silnika 1248 cm3. Cena 4600,00 zł
   Tel. 664 201 483


  • Praca
   Dodatkowa praca polegająca na wypełnianiu ankiet, zarobki to kilkaset złotych miesięcznie. Za półgodzinną ankietę otrzymamy około 10 złotych. Osoby zainteresowane proszę o kontakt mai...

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka Dr Max II
  Andrychów, ul. 27 stycznia 9
  33 877 02 13
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu