logo
repertuar kina
Poniedziałek, 24-02-2020, Imieniny obchodzi: Modest, Bogusz, Maciej
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2019-12-20 10:52:00

Wójt i burmistrz w Radiu Andrychów WIDEO


W dzisiejszej (20 grudnia) porannej audycji Radia Andrychów wzięli udział wójt Wieprza Małgorzata Chrapek i burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.
Lokalne budżety i zaciskanie pasa

Pierwsza część rozmowy dotyczyła konstrukcji uchwalonych lokalnych budżetów. Goście w studiu informowali, iż nie było to łatwe zadanie. Od 1 stycznia 2020 roku wchodzą bowiem nowe zasady, wskaźniki i przepisy. Gminy są coraz bardziej obciążone wydatkami, a przychody będą mniejsze choćby ze względu na zlikwidowanie podatków dla osób do 26 roku życia. Jak podkreślała wójt, brakuje pieniędzy na inwestycje. Przykładem budowa sali sportowej przy szkole we Frydrychowicach.  Gmina dostała dotację na ten cel w wysokości ponad 1,3 mln zł. Nie ma jednak z czego dołożyć, by rozpocząć budowę i zadania tego na razie nie wprowadzono do budżetu gminy Wieprz. Jeśli pojawi się nadwyżka w dochodach, to będzie skierowana na realizacje tego przedsięwzięcia. Inny przykład to jedna z dróg, także w sołectwie frydrychowickim: jest finansowe wsparcie rządowe, ale brakuje na wkład własny do inwestycji. W tym przypadku Małgorzata Chrapek ma nadzieję na dobry finał.  W gminie będą realizowane zatem tylko przedsięwzięcia już rozpoczęte albo na które podpisano umowę na realizację. Dodatkowym obciążeniem jest fakt, że samorząd wieprzański dokłada do subwencji oświatowej 2,6 miliona złotych.
Podobnie jest w gminie Andrychów, nie zaplanowano całkiem nowych inwestycji. Będą realizowane już rozpoczęte lub na które podpisano umowy na realizację. Pozostałe zostaną przesunięte w czasie. Ponad 35 mln zł dopłaca samorząd andrychowski do oświaty. Za te pieniądze można by było zrealizować sporo inwestycji. Pieniędzy na edukację w subwencji nie przybywa, a koszty rosną. Władze centralne tłumaczą, że zmniejsza się liczba nauczycieli, ale Małgorzata Chrapek tego w swojej gminie nie stwierdza. Burmistrz Tomasz Żak mówił o Pałacu Bobrowskich. Urząd Marszałkowski obiecywał na kupno i rewitalizację obiektu początkowo 19 milionów złotych, teraz oferuje tylko 8 mln. Ofertę taką władze miasta odrzuciły i poinformowały samorząd wojewódzki, że interesuje je pierwotna kwota. Oboje rozmówcy przyznali, że tworzenie i potem realizacja budżetu to swoista” ekwilibrystyka”. Co miesiąc zmienia się plan przychodów i wydatków. Nie ma możliwości planowania długoterminowego.
 
Podatki, śmieci i inwestycje

W drugiej części mówiono o podatkach i opłatach. W gminie Andrychów po raz pierwszy od dziewięciu lat wzrosły stawki, i to w niewielkim stopniu. W Wieprzu od 2004 nie było podwyżek. Zaplanowano je dopiero od 2021 o 10 proc. Niskie podatki od nieruchomości (gruntów budynków) dają owoc, jak mówiła wójt, w postaci rozwoju budownictwa jednorodzinnego oraz inwestycji w obiekty, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza.
Wójt i burmistrz tłumaczyli, dlaczego rosną opłaty za wywóz śmieci. -To nie wina wójtów ani radnych – stwierdził Tomasz Żak.   - To są czynniki zewnętrzne. Na obecne podwyżki miały wpływ koszty jednej tony na składowisku, [większa] opłata marszałkowska, zwiększenie kosztów energii, wzrost minimalnej płacy. To wszystko firmy odbierające muszą sobie wkalkulować w cenę.
Gmina Andrychów i Wieprz mają wspólną inwestycję w postaci Białej Drogi, której modernizacja ma się zakończyć w grudniu 2020 r. Ważniejsze zadanie w gminie wieprzańskiej to: remont  ulic Dworskiej we Frydrychowicach i  Szpitalnej, powstanie Domu Seniora, a także adaptacja agronomówka dla niepełnosprawnych w Gierałtowicach. W Andrychowie to z kolei: strefa ekonomiczna, kontynuacja budynków socjalnych przy ul. Batorego, budowa drogi od Kauflandu do Tkackiej. Powstanie też rondo przy ul. Krakowskiej i Grunwaldziej oraz droga od niego w strone ulicy Przemysłowej. Prywatni inwestorzy dołożą galerię handlową (w maju początek budowy), ponadto powstanie McDonalds.
Na koniec wójt i burmistrz życzyli sobie więcej pieniędzy w budżecie, a słuchaczom Radia Andrychów m.in. zdrowia i pomyślności.
jd Fot. Jacek Dyrlaga

Galeria zdjęć
fotoKomentarze Facebook

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
nowiny foto
W kioskach nowy numer
Nowin Andrychowskich
Imprezy kulturalne
Radio Andrychów wkracza w DAB+
Ogłoszenia drobne
 • Praca dla krawcowych, szwaczek
  Przyjmę od zaraz krawcowe szwaczki – wysokie zarobki pełen etat...
 • Sprzedam FIAT DOBLO 223
  Sprzedam FIAT DOBLO 223 5-osobowy, rok produkcji 2004, pierwszy właściciel. Przebieg 201 231 km. Poj. Silnika 1248 cm3. Cena 4600,00 zł
  Tel. 664 201 483


 • Praca
  Dodatkowa praca polegająca na wypełnianiu ankiet, zarobki to kilkaset złotych miesięcznie. Za półgodzinną ankietę otrzymamy około 10 złotych. Osoby zainteresowane proszę o kontakt mai...
 • Żeglarskie obozy młodzieżowe z patentem, Mazury 2020
  Chcesz nauczyć się żeglarstwa, ale nie wiesz od czego zacząć? Jeżeli tak, trafiłeś idealnie. Prowadzimy szkoleniowe obozy żeglarskie dla młodzieży na których nauczysz się prowadzić samo...
 • Indywidualna Pomoc w Pisaniu Prac
  Oferujemy indywidualną pomoc przy stworzeniu pracy licencjackiej, magisterskiej i innych. Każda pomoc jest inna.Natomiast jeśli już stworzyliście swój zarys pracy służymy pomocą przy edycjach...

kontakt

Dyżury aptek
W tym tygodniu dyżur pełni:
Apteka Dr Max II
Andrychów, ul. 27 stycznia 9
33 877 02 13

Redakcja
 • Marek Nycz - redaktor naczelny
 • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
 • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
 • Anna Piotrowska - dziennikarz
 • Anna Płonka - dział reklamy
 • Dziennikarze - współpracownicy:
 • Jadwiga Janus
 • Grzegorz Sroka
 • Andrzej Fryś
 • Jan Zieliński
 • Jerzy Tomiak
Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu