logo
repertuar kina
Wtorek, 18-02-2020, Imieniny obchodzi: Konstancja, Maksym, Bernadeta
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2019-12-27 11:55:00 Liczba komentarzy0

Czyste Powietrze przejmą samorządy?


Jeśli próbowaliście załatwić dotację przez rządowy program „Czyste Powietrze” i polegliście, to nie traćcie nadziei. Po ogólnopolskiej klęsce tego przedsięwzięcia rząd uznał, że dotowanie wymiany pieców musi wrócić do samorządów.
Taki warunek postawiła zresztą Komisja Europejska, która zbadała, jak wydawane są unijne dotacje. Okazało się, że po tym, jak rząd PiS odebrał te fundusze samorządom i postanowił, że rozdzielać je będzie administracja państwa, czyli Fundusze Ochrony Środowiska, wszystko niezwykle spowolniło. Na decyzję czeka się czasem osiem-dziewięć miesięcy. W konsekwencji liczba wymienionych „kopciuchów” spadła dramatycznie. - Jak to ma sprawnie działać – mówi jeden z samorządowców - skoro u nas w gminie nad wnioskami mieszkańców i nad ich weryfikacją pracuje kilka osób. I tak jest w każdej gminie. A teraz wszystkie spadły na głowy pracowników WFOŚ w Krakowie. Giną pod stertą papierów.
A jakie są tego efekty? Oto przykład stąd, z Andrychowa. W rekordowym 2018 roku, kiedy jeszcze realizowano między innymi umowy zawarte według starych reguł – kiedy to samorządy załatwiały dotacje – w Andrychowie wymieniono 205 pieców. Kwota sięgała 2 mln zł, a w tym wkład mieszkańców to 305 tys. zł. 
W mijającym będzie to… 68 sztuk. A do tego należy dodać, że Rada Miejska przeznaczyła na to 200 tys. zł, więc „Czyste Powietrze” jako takie, jest tu szczątkowe. Pisaliśmy o tym w październiku nadmieniając, że KE sugeruje, aby do programu włączyć banki komercyjne, które go obsłużą tak, jak robiły to wcześniej. Rząd jednak długo się bronił przed powrotem do sprawdzonych metod i procedur – samorządów i banków. Ale wreszcie uległ. Niedawno Portal Samorządowy napisał: Rząd robi wszystko, by sztandarowe projekty, które w minionej kadencji nie osiągnęły spodziewanych wyników, były realizowane szybciej niż dotychczas. Trzy razy więcej – takiej zmiany wymaga premier Mateusz Morawiecki, jeśli chodzi o liczbę składanych wniosków w programie „Czyste powietrze”. Ma się to ziścić m.in. dzięki samorządom.
Jak ma się to stać w zaledwie 13 miesięcy?
– pyta redakcja. 
- Mamy 500 samorządów gminnych, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i chcą w ten sposób przyspieszyć proces dystrybucji środków z programu - odpowiada w „Rządowej ławie” minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Do tego nie tylko współpraca z samorządami wróci i szansa na szybszą wypłatę. Jak podkreśla minister w cytowanej rozmowie, sporo zmieni się w samym programie.
- Dynamika rozstrzygania wniosków i podpisywania umów znacząco się poprawiła w ostatnich miesiącach  mówi szefowa resortu.
Poza tym kilka tygodni temu zakończyły się konsultacje resortu z sektorem bankowym, który ma wejść w „Czyste powietrze”. Oby rok 2020 był powrotem do wymiernej walki o prawdziwie czyste powietrze.

mn
Galeria zdjęć
fotoKomentarze Facebook

Komentarze
Zapoznaj się z Regulaminem

Podpis:

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  nowiny foto
  W kioskach nowy numer
  Nowin Andrychowskich
  Imprezy kulturalne
  Radio Andrychów wkracza w DAB+
  Ogłoszenia drobne
  • Praca dla krawcowych, szwaczek
   Przyjmę od zaraz krawcowe szwaczki – wysokie zarobki pełen etat...
  • Sprzedam FIAT DOBLO 223
   Sprzedam FIAT DOBLO 223 5-osobowy, rok produkcji 2004, pierwszy właściciel. Przebieg 201 231 km. Poj. Silnika 1248 cm3. Cena 4600,00 zł
   Tel. 664 201 483


  • Praca
   Dodatkowa praca polegająca na wypełnianiu ankiet, zarobki to kilkaset złotych miesięcznie. Za półgodzinną ankietę otrzymamy około 10 złotych. Osoby zainteresowane proszę o kontakt mai...
  • Żeglarskie obozy młodzieżowe z patentem, Mazury 2020
   Chcesz nauczyć się żeglarstwa, ale nie wiesz od czego zacząć? Jeżeli tak, trafiłeś idealnie. Prowadzimy szkoleniowe obozy żeglarskie dla młodzieży na których nauczysz się prowadzić samo...
  • Indywidualna Pomoc w Pisaniu Prac
   Oferujemy indywidualną pomoc przy stworzeniu pracy licencjackiej, magisterskiej i innych. Każda pomoc jest inna.Natomiast jeśli już stworzyliście swój zarys pracy służymy pomocą przy edycjach...

  kontakt

  Dyżury aptek
  W tym tygodniu dyżur pełni:
  Apteka Dr Max II
  ul. 27 stycznia 9
  33 877 02 13
  
  Redakcja
  • Marek Nycz - redaktor naczelny
  • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
  • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
  • Anna Piotrowska - dziennikarz
  • Anna Płonka - dział reklamy
  • Dziennikarze - współpracownicy:
  • Jadwiga Janus
  • Grzegorz Sroka
  • Andrzej Fryś
  • Jan Zieliński
  • Jerzy Tomiak
  Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
  ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu