logo
repertuar kina
Wtorek, 18-02-2020, Imieniny obchodzi: Konstancja, Maksym, Bernadeta
youtube facebook
menu icon
arrow szukaj
title
Informacje, 2020-02-14 09:39:00

Z burmistrzem o energetyce, ekologii i inwestycjach


Gościem porannej audycji Radia Andrychów był dziś (14 lutego) burmistrz Tomasz Żak. W rozmowie nawiązywano do wczorajszej, nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, podczas której zdecydowano o dokapitalizowaniu gminnej spółki energetycznej Andrychowska Elektrociepłownia (AEC).
Burmistrz przypomniał, iż  firma ta powstała, by zapewnić dostawy ciepła wielu mieszkańcom miasta, a także prądu i pary energetycznej lokalnym firmom. A sytuacja była podbramkowa, gdyż dotychczasowy dostawca tj. spółka Elektrociepłownia Andrychów (ECA) popadła w kłopoty finansowe. W rezultacie gminna spółka AEC przejęła jej funkcje, nie dopuściła do kryzysu energetycznego, ale pracuje na sprzęcie dzierżawionym. Tymczasem czekają ją ważne inwestycje czyli przyłączenie do sieci energetycznej terenów budowy przyszłej galerii handlowej oraz Mc’Donaldsa w rejonie Białej Drogi. Trzeba było zatem dokapitalizować AEC kwotą 1,5 mln zł. Tomasz Żak podkreślił, że wartość sieci energetycznej, którą posiada gmina to 3,5 mln zł. Ciepłociąg gminny sięga do ulicy Starowiejskiej po osiedle Żwirki i Wigury.
Redaktor Robert Fraś dopytywał też gościa o strefę aktywności gospodarczej. Burmistrz przypomniał, iż gmina sprzedała do tej pory dwie działki, trzecia wkrótce będzie sprzedana. Trwają przygotowania do przetargów na następne trzy. Wbrew pesymistom nie ma zatem obaw, że działki pozostaną niesprzedane. Przeciwnie, władze miasta muszą się rozglądać za następnymi terenami pod inwestycje gospodarcze. Tomasz Żak podkreślił, że samorząd gminny nie jest zainteresowany ogromnymi firmami. Chodzi raczej o przyciągnięcie do Andrychowa średnich i mniejszych spółek.
Kolejny temat w studiu Radia Andrychów, to wymiana kopciuchów na kotły bardziej ekologiczne.  Radni podjęli wczoraj uchwałę o przeznaczeniu 300 tys. zł na „Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Andrychów”. Burmistrz podkreślił, iż jest bardzo duże zainteresowanie mieszkańców tym programem. W ubiegłym roku nie udało się zrealizować wszystkich wniosków. Pieniądze te czyli wspomniane 300 tys. zł pozwolą na wymianę 65 – 70 kotłów.  Będzie też jeszcze szansa na uzyskanie pożyczek nisko oprocentowanych na ten cel. Tomasz Żak jest bowiem po wstępnych rozmowach z kierownictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Niezależnie od wspieranie indywidualnych gospodarstw, samorząd gminny realizuje też program ekologiczny w swoich obiektach. Tomasz Żak zapowiedział jego kontynuację. W planach jest termomodernizacja Zespołu Szkół Samorządowych w Rzykach i andrychowskiej SP nr 5.  Burmistrz wspomniał także o konieczności podjęcia remontów ośrodka zdrowia „Vena” przy ulicy Starowiejskiej i przychodni specjalistycznej przy ulicy Krakowskiej. Przed „Veną” powinien też zostać przebudowany parking. Padło też kilka zdań o inwestycjach w jednostkach OSP. Po zakończeniu na wiosnę modernizacji remizy w Inwałdzie przyjdzie czas, i to w tym roku jeszcze na remonty obiektów OSP w Targanicach Dolnych oraz Sułkowicach-Bolęcinie.
Tomasz Żak przyznał, że w związku z decyzjami finansowymi tj. o dokapitalizowaniu AEG i o realizacji program ekologicznego trzeba było opóźnić co nieco pewne inwestycje - budowę kolejnego obiektu socjalnego przy ulicy Batorego czy rozpoczęcie projektowania hali sportowo - widowiskowo. Władze gminy nie odstępują od inwestycji, będą też poszukiwać środków finansowych ze źródeł zewnętrznych, w tym rządowych. Burmistrz rozmawiał na ten temat z wicepremierem Jarosławem Gowinem, który poinformował o korzystnej modyfikacji programu wspierania gmin w budownictwie socjalnym.
jd  Fot. Archiwum Radia Andrychów
Galeria zdjęć
fotoKomentarze Facebook

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
nowiny foto
W kioskach nowy numer
Nowin Andrychowskich
Imprezy kulturalne
Radio Andrychów wkracza w DAB+
Ogłoszenia drobne
 • Praca dla krawcowych, szwaczek
  Przyjmę od zaraz krawcowe szwaczki – wysokie zarobki pełen etat...
 • Sprzedam FIAT DOBLO 223
  Sprzedam FIAT DOBLO 223 5-osobowy, rok produkcji 2004, pierwszy właściciel. Przebieg 201 231 km. Poj. Silnika 1248 cm3. Cena 4600,00 zł
  Tel. 664 201 483


 • Praca
  Dodatkowa praca polegająca na wypełnianiu ankiet, zarobki to kilkaset złotych miesięcznie. Za półgodzinną ankietę otrzymamy około 10 złotych. Osoby zainteresowane proszę o kontakt mai...
 • Żeglarskie obozy młodzieżowe z patentem, Mazury 2020
  Chcesz nauczyć się żeglarstwa, ale nie wiesz od czego zacząć? Jeżeli tak, trafiłeś idealnie. Prowadzimy szkoleniowe obozy żeglarskie dla młodzieży na których nauczysz się prowadzić samo...
 • Indywidualna Pomoc w Pisaniu Prac
  Oferujemy indywidualną pomoc przy stworzeniu pracy licencjackiej, magisterskiej i innych. Każda pomoc jest inna.Natomiast jeśli już stworzyliście swój zarys pracy służymy pomocą przy edycjach...

kontakt

Dyżury aptek
W tym tygodniu dyżur pełni:
Apteka Dr Max II
ul. 27 stycznia 9
33 877 02 13

Redakcja
 • Marek Nycz - redaktor naczelny
 • Robert Fraś - dziennikarz radiowy
 • Jacek Dyrlaga - dziennikarz
 • Anna Piotrowska - dziennikarz
 • Anna Płonka - dział reklamy
 • Dziennikarze - współpracownicy:
 • Jadwiga Janus
 • Grzegorz Sroka
 • Andrzej Fryś
 • Jan Zieliński
 • Jerzy Tomiak
Redakcja Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów
ul. Krakowska 74, 34-120 Andrychów, tel. 33 875 23 13, nowiny@andrychow.eu, radio@andrychow.eu